RECENZE: Případ mrtvého nebožtíka si těžkou municí střílí z krimiseriálů

Parodie inspirovaná policejními seriály si utahuje z jejich klišé a scénáristických šablon, které graduje do absurdních hladin. Hláška střídá hlášku a jedna bizarní situace druhou. Přidejte trochu českého humoru a výsledkem je příjemně zbytečná komedie, která je docela zábavná, ale české Žhavé výstřely to nejsou.

Dalo by se říci, že dělat si z něčeho šprýmy je českým národním sportem. Tak se do toho pustili i autoři scénáře Lumír Holčák a David Ziegelbauer. Naštěstí se nesnaží o nic převratného a poměrně strojově do sebe složili barvitou koláž různých fórků a vtípků o policajtech, která je zapletena do žánrových linií českých kriminálek.

Nespornou výhodou je znalost prostředí krimiseriálů, protože mnoho narážek je nahozeno bez větší přípravy a předpokládá, že se divák chytne. Zejména tváře, které se přímo objevily v českých kriminálkách, zde působí již od prvního dojmu jako výsměch – v dobrém smyslu slova. Je docela zábavné sledovat, jak karikatura vlastní postavy ze seriózního seriálu řeší případ v kocourkovském stylu.

Největší čas na plátně si pro sebe nárokuje major Prubner (David Novotný), který má k ruce vypečenou dvojici detektivů, Rorýse (MartinPechlát) a Dymáka (Lukáš Příkazký). K Panu „všechno vím“ a „vyhodím pojistky“ se hned v úvodu připojuje nová kolegyně Skálová (Hana Vagnerová). Záhy po vyřešení prvního případu dostávají úkol od nového náčelníka kriminálky Drátka (Miroslav Táborský), vyřešit vraždu Starablažkové. Záhy začínají rozplétat – tedy vlastně ještě více šmodrchat – spletité nitky případu, aby jej nakonec mohli během několika minut vyřešit.

Bohužel výborné herecké složení nemá příliš prostoru pro skutečné hraní, protože šablonovité postavy vycházející z charakterových klišé a archetypických postav společně s jednoduchým scénářem nenabízí příliš prostoru pro herecké řemeslo. Na druhou stranu, všichni herci ví, co mají hrát a je vidět, že je to docela baví. Po řemeslné stránce však vyčnívá dvojice Novotný a Vagnerov a famózní Eva Holubová v malém cameu.

Šmídmajer si zkrátka umí sehnat kvalitní herce do svých projektů, ale bohužel samotné filmy jsou většinou velmi průměrné. Také Případ mrtvého neboštíka padá na neschopnosti režiséra narýsovat jasnou dějovou linii. Výsledkem je spleť skečovitých scének, které jsou více či méně vtipné, ale zároveň stojí na schopnostech herců, kteří se prací opravdu spíše baví.

O vizuálních kvalitách se v tomto případě nemá smysl bavit, ostatně snímek se v tomto duchu nesnaží ani na něco aspirovat. Seriálové pojetí kamery se k této parodii hodí a dokáže podpořit celkové vyznění, ale na velkém plátně nepůsobí úplně dobře. Nutno pak pochválit práci s product placementem, protože ten je sice jasně viditelný, ale nepůsobí tak nuceným dojmem jako v již proklínaném Špindlu.

Případ mrtvého nebožtíka se nebere příliš vážně, a to je dobře. Od diváka se očekává, že se dopraví do hlediště se stejným naladěním. Pokud přistoupíte na parodickou notu, pak Vás snímek bude bavit. Ale v optice seriózní kinematografie je tento film pouze podprůměrnou komedií, která se drolí jako stará mozaika.

Celkové hodnocení: 25 %

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Hrají: David Novotný, Hana Vagnerová, Martin Pechlát, Lukáš Příkazký, Miroslav Táborský, Milan Šteindler, Tereza Srbová, Pavel Rímský, Eva Holubová, Martin Myšička, Petra Jungmanová, Jakub Štáfek, Pavla Beretová, Anna Polívková, Lenka Krobotová, Klára Issová, Filip Kaňkovský, Denisa Pfauserová, Michal Čoudek, Pavel Krumpár, Michal Zelenka

Režie: Miloslav Šmídmajer

Scénář: Lumír Holčák, David Ziegelbauer

Kamera: Peter Beňa

Producenti: Miloslav Šmídmajer

Střih: Adam Dvořák

Zvuk: Pavel Dvořák

Česko / 97 min / krimi, komedie

Související

Více souvisejících

film Případ mrtvého nebožtíka recenze komedie parodie krimi filmy Kina Falcon (filmová distribuční společnost) David Novotný (herec) Hana Vagnerová Miroslav Táborský (herec) Milan Šteindler Miloslav Šmídmajer (producent)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

Británie: Neutrální státy by měly být v NATO, pokud chtějí ochranu

Neutrální země, které nejsou členy Severoatlantické aliance, ale využívají její "ochranný deštník", by měly vstoupit do NATO. Uvedl to dnes britský ministr obrany Grant Shapps. Informace přinesl zpravodajský portál Politico.eu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy