Případ mrtvého nebožtíka míří do kin, česká komedie bude mít předpremiéru ještě letos

Ještě v tomto roce kina v ČR uvedou českou komedii Případ mrtvého nebožtíka a další dva filmy s výraznou českou účastí. Jde o romantickou komedii slovenské produkce Šťastný nový rok režiséra Jakuba Kronera a životopisné drama Amundsen natočené v norsko-švédsko-české koprodukci. Tyto dva filmy mají premiéru 29. prosince.

Případ mrtvého nebožtíka režiséra a producenta filmu Miloslava Šmídmajera bude oficiálně uveden do kin 16. ledna, ale distributorská společnost Falcon se domluvila s 33 kiny, která film uvedou v předpremiéře 31. prosince. 

Romantická komedie Šťastný nový rok režiséra Jakuba Kronera chce podle svých tvůrců navázat na klasické "horské komedie" S tebou mě baví svět, Anděl na horách, Krakonoš a lyžníci nebo Sněženky a machři. Děj snímku začíná těsně před Vánocemi a končí na Nový rok. "Šťastný nový rok je poctou starým československým filmům, které dokázaly pobavit celé generace diváků v čase svého vzniku i několik desetiletí poté. Zároveň chceme nabídnout divákům jejich moderní a současnou verzi," uvedla producentka filmu Adriana Kronerová.

V příběhu kamarádky vyrážejí na tradiční lyžovačku a dovolenou ve Vysokých Tatrách, aby tam společně strávily Silvestr. Ženy, z nichž se každá nachází v jiné fázi partnerského vztahu, ztvárnily Táňa Pauhofová, Gabriela Marcinková, Antónia Lišková a Zuzana Norisová. Starší generaci v komedii zastupují Emília Vašáryová a Jiří Bartoška.

Životopisné drama Amundsen je filmový portrét norského polárního objevitele Roalda Amundsena. Ukazuje nejen výpravy do ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i jeho život a temnější stránky charakteru. Snímek se natáčel více než 40 dnů, z toho 25 dnů v ČR. Ve filmu tak mohou diváci v norském královském paláci poznat pražský Žofín, filmová Královská geografická společnost sídlící v Londýně je ve filmu v Průhonicích a výpravu nevítaly po návratu z cest davy norských občanů v Oslu, ale dvě stovky českých komparzistů na pražské náplavce.

"Kolem sebe jsem měl několik výborných českých profesionálů a jejich podíl na výsledku na všech možných úrovních je zcela zásadní. Máte spoustu krásných lokalit pro natáčení, s tím už máte letité zkušenosti. Ale já jsem si užíval taky práci vašich odborníků, jejich osobnosti, kreativitu a vysokou řemeslnou úroveň," konstatoval režisér Espen Sandberg.

Ve snímku se v roli jednoho ze členů Amundsenovy výpravy objeví Vojtěch Kotek, jenž představuje německého leteckého mechanika a polárního letce Karla Feuchta. Českou stopu zanechala i kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší. Amundsenovo letadlo bylo vyrobeno v České republice a po natáčení skončilo v muzeu v Norsku.

U sledování komedie Případ mrtvého nebožtíka, ve které ústřední čtveřici vyšetřovatelů ztvárnili David Novotný, Hana Vagnerová, Martin Pechlát a Lukáš Příkazký, se poslední den roku 2019 mohou pobavit jak diváci multiplexů v Praze, tak návštěvníci jednosálových kin i multiplexů například v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě, Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Brně, Ostravě, Opavě nebo v Olomouci. "Přál jsem si mít premiéru na Silvestra, vždycky mi připadlo, že je to ideální čas pro odstartování tohoto filmu. A doufám, že se někteří diváci zasmějí natolik, že se třeba vrátí do kina ještě jednou po 16. lednu," poznamenal režisér Šmídmajer.

Kromě čtyř kriminalistů, kteří pátrají po vrahovi Starablažkové, se na plátně objeví také Miroslav Táborský, Eva Holubová, Lenka Krobotová, Milan Šteindler, Anna Polívková, Klára Issová, Tereza Srbová, Pavel Rímský, Martin Myšička, Jakub Štáfek, Petra Jungmanová a další.

Související

Momentka z filmu Případ mrtvého nebožtíka

RECENZE: Případ mrtvého nebožtíka si těžkou municí střílí z krimiseriálů

Parodie inspirovaná policejními seriály si utahuje z jejich klišé a scénáristických šablon, které graduje do absurdních hladin. Hláška střídá hlášku a jedna bizarní situace druhou. Přidejte trochu českého humoru a výsledkem je příjemně zbytečná komedie, která je docela zábavná, ale české Žhavé výstřely to nejsou.

Více souvisejících

film Případ mrtvého nebožtíka filmy Kina kultura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy