Zemřel oscarový herec Christopher Plummer, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let dnes zemřel ve Spojených státech kanadský herec Christopher Plummer. S odvoláním na jeho manažera o tom informovala agentura AP. V roce 2012 získal Plummer Oscara za film Začátky. Stal se tehdy nejstarším hercem, který kdy ocenění americké filmové akademie dostal. Známý je Plummer také rolí kapitána von Trappa v muzikálu Za zvuků hudby z roku 1965.

Plummer zemřel ve svém domě v americkém státě Connecticut. Hercův manažer Lou Pitt uvedl, že s ním v okamžiku smrti byla manželka, britská herečka Elaine Taylorová.

Plummer si zahrál v desítkách filmů. Největší slávu mu přinesl muzikál Za zvuků hudby, v němž ztvárnil po boku Julie Andrewsové roli ovdovělého rakouského barona von Trappa. Sám Plummer film neměl příliš v lásce. "Je to hrozné, sentimentální a ulepené. Museli jsme se hrozně snažit, abychom tam dostali alespoň kapičku humoru," řekl v roce 2011 listu The Hollywood Reporter.

V 70. letech minulého století si zahrál Plummer vysloužilého lupiče v komedii Návrat Růžového pantera (1975) nebo detektiva Sherlocka Holmese v kriminálním filmu Vražda na úrovni (1979).

Po roce 2000 zaujal například ve snímku Poslední neděle (2009), kde ztvárnil ruského spisovatele Lva Tolstého v závěrečném období jeho života. Za tuto roli byl poprvé nominován na Oscara. Zlaté sošky se ale dočkal až v roce 2012, kdy ji získal za vedlejší roli ve filmu Začátky.

Plummer si zahrál také titulní roli ve filmu Imaginárium Dr. Parnasse (2009), hrál i v dramatu Muži, kteří nenávidí ženy (2011), v hudební komedii Druhá míza (2015), v roadmovie Tři na cestě (2018) a v kriminální komedii Na nože (2019).

V roce 2017 nahradil Plummer v dokončovaném filmu Všechny prachy světa představitele jedné z hlavních rolí Kevina Spaceyho, který byl několika lidmi nařčen ze sexuálního obtěžování mužů. Režisér filmu Ridley Scott přetočil všechny scény se Spaceym zhruba měsíc a půl před uvedením snímku do kin.

Související

film Všechny prachy světa

RECENZE: Všechny prachy světa vás před únosem sice neochrání, na výkupné se ale hodí

RECENZE – Chlípník Spacey ven, náhradník Plummer na scénu! O novince Ridleyho Scotta se toho v posledních měsících namluvilo až až. Výměna hlavní hvězdy filmu se ve světě dočkala nebývalé pozornosti i všeobecné chvály a vynesla Plummerovi se Scottem několik nominací na filmové ceny. Včetně té Oscarové. V bulvárním blázinci ale poněkud zapadla zásadní otázka: Jsou Všechny prachy světa dobrý film?

Více souvisejících

Christopher Plummer

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

včera

včera

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

včera

včera

31. prosince 2025 21:43

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

31. prosince 2025 20:27

31. prosince 2025 19:16

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

31. prosince 2025 17:21

Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách

Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy