Google představil Heart of Czechia, první digitální sbírku českého umění

Poklady českého umění, designu a architektury jsou ode dneška volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla malíře Alfonse Muchy nebo brněnskou vilu Tugendhat, řekla ČTK manažerka platformy Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše je digitalizace pro muzea budoucností. Smyslem projektu je totiž zachovat české kulturní bohatství budoucím generacím a zároveň přiblížit českou kulturu divákům ze světa. Sbírka proto bude uvedena v českém i anglickém jazyce. Pro zahraniční turisty je to příležitost seznámit se s českou kulturou ještě před návštěvou České republiky. "Jsme hrdí na to, že se nám ve spolupráci s lokálními institucemi podařilo přiblížit kulturní dědictví České republiky lidem po celém světě," uvedl ředitel Google Arts & Culture Amit Sood.

Na projektu se podílelo 19 institucí, například Národní muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc nebo Plzeňská filharmonie. Srdce Čeka zahrnuje přes 2500 děl a artefaktů včetně více než 20 panoramatických pohledů, mezi něž patří i panorama Domu u Černé Matky boží v Praze. Sbírku uvádí abeceda pojmů, které definují českou kulturu. Například písmeno F značí Franze Kafku, písmeno G zase gotiku.

Část projektu věnovaná umění představí díla české malířky Toyen a malířů Františka Kupky, Josefa Čapka nebo Alfonse Muchy. Právě 20 pláten Muchovy Slovanské epopeje si zájemci mohou prohlédnout v ultra vysokém rozlišení, díky němuž mohou v detailní blízkosti putovat po jednotlivých tazích štětcem nebo nerovnostech plátna. Konkrétní části obrazů navíc sdílí krátký komentář. Digitální sbírka nabídne mimo jiné také práci současného sklářského umělce Martina Janeckého, který vyrábí sochy tvarováním skla, a udržuje tak dlouhodobou českou tradici sklářské výroby.

Díky projektu Srdce Česka poprvé s Google Arts & Culture spolupracuje také vila Tugendhat, která je jednou z 16 českých památek zapsaných na seznamu UNESCO. Virtuální průvodce ukáže zájemcům vilu i se zahradou, přičemž také nastíní historii tohoto místa a představí architekturu a interiér vily. Další částí digitální sbírky je i sekce příběhů ze světa českého umění, designu a architektury.

Platforma Google Arts & Culture vznikla v roce 2011. Jako nekomerční iniciativa se snaží globálně zpřístupnit kulturu jednotlivých regionů. Nyní má přes 2000 partnerů z více než 80 zemí a shromažďuje přes šest milionů artefaktů prostřednictvím více než 3700 digitálních výstav. Google Arts & Culture se věnuje především výtvarnému umění, literatuře, hudbě, performativnímu umění, ale i historii a společenskému dění.

V roce 2020 vznikla na Google Arts & Culture výstava věnovaná historii 17. listopadu 1939, kdy nacisté zavřeli české vysoké školy a studenty poslali do koncentračních táborů, a také 17. listopadu 1989, kdy potlačená demonstrace vysokoškolských studentů vyústila v sametovou revoluci. Výstava připravená organizací Paměť národa představila dobové fotografie a vzpomínky pamětníků sametové revoluce. Dlouhodobě spolupracuje s platformou Google Arts & Culture například pražské Muzeum Kampa. Podle organizátorů digitální sbírky ukrývá název Heart of Czechia slovo art, v českém překladu umění. Projekt vznikl v rámci českého předsednictví Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Google Umění

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy