Karlovy Vary - V pátek skončil festival vážné hudby, při této příležitosti zahrál Karlovarský symfonický orchestr vedený dirigentem Janem Kučerou.
Závěrečný koncert odstartoval v 19.30 hodin v karlovarském Grandhotelu Ambassador předehrou opery Pochodeň Prométheova českého skladatele Jana Hanuše, který do ní vložil novou kompoziční techniku. V jeho díle nalezneme prvky tradiční hudby ve stylu Smetany či Dvořáka a elektroniky. Autor byl za minulého režimu několikrát vyznamenán, v roce 1999 dostal od prezidenta Havla medaili Za zásluhy.
Poté následoval Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka v podání koncertního mistra KSO Jakuba Sedláčka. Tento houslový koncert je považován za jedno z vrcholných děl z Dvořákova tzv. slovanského období. V druhé polovině akce si diváci poslechli koncert s názvem Dvořákovy mašinky v českých filmech, který se orientoval na skladby českých skladatelů, kteří mají něco společného se železnicí. Antonín Dvořák byl známý svou vášní pro nádraží a cestování vlakem.
Blok skladeb uvedl rychlá polka Bez zastávky skladatele Eduarda Strausse, na níž je podobný zájem o železnici velmi patrný. Zazněly také slavné filmové melodie, např. z filmů Ostře sledované vlaky, Páni kluci, Přednosta stanice a další. Celý koncert řídil šéfdirigent KSO Jan Kučera, jenž studoval pod vedením slavného dirigenta Vladimíra Válka.
Související
Půvabná Ruska Alena Baeva rozzáří 57. ročník Dvořákova karlovarského podzimu
festival Dvořákův karlovarský podzim , Karlovarský symfonický orchestr
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 2 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 3 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 4 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 5 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 6 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 7 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 9 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou.
Zdroj: Lucie Podzimková