Brno, Praha - Pianista Chick Corea pyšnící se dvaadvaceti cenami Grammy, bubeník Steve Gadd stojící na piedestalu současného bubenického umění bez ohledu na žánry, „africký Sting“ Richard Bona nebo saxofonisté Joe Lovano a Chris Potter, velikáni svého nástroje a nefalšovaní jazzoví mistři.
To je jen letmý výčet největších jmen světového jazzu, jež se představí v rámci 16. ročníku festivalu JazzFestBrno. Dramaturgie festivalu ovšem jako vždy neopomíjí ani nejzajímavější hudební počiny z české a slovenské scény. V celkem dvanácti koncertních večerech tak zahrají na dvě desítky kapel.
Fanoušci, kteří nezaváhali, se mohou těšit na již vyprodaný společný koncert Dana Bárty, tria Roberta Balzara a Filharmonie Brno. Na festivalu zahraje také Vertigo či jazzové legendy se zpěvákem Peterem Lipou. Že jazz nezná hranice, potvrdí mezinárodní projekty jako například big band Concept Art Orchestra pod taktovkou Štěpánky Balcarové, kapela klavíristky a zpěvačky Beaty Hlavenkové, band bubenického funk mastera Poogieho Bella se slovenským baskytaristou Jurajem Griglákem či tvůrčí spojení saxofonisty Luboše Soukupa s beninskou hvězdou světového formátu Lionelem Louekem. Vstupenky na festival jsou v prodeji na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.
Český saxofonista žijící ve Skandinávii Luboš Soukup bývá často nálepkován jako expresivní muzikant s osobitým zvukem, neotřelý komponista a vypravěč hudebních příběhů. Je lídrem několika mezinárodně úspěšných projektů a dobře se na něj hodí charakteristika „citlivý inovátor“. Pro svoje exkluzívní vystoupení v Česku a nahrávací session na připravovanou desku si přizval senzačního kytaristu a zpěváka Lionela Louekeho, kterého brněnští fanoušci dobře znají z koncertu Herbieho Hancocka. „Začlenění muzikanta s africkými kořeny do autentického evropského kvarteta slibuje jedinečný zážitek, všichni protagonisté sice studovali jazz, ale jejich hudební kořeny jsou diametrálně odlišné,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Že je Brno městem big bandům zaslíbeným, potvrdí koncert Concept Art Orchestra. Big band mladých hudebníků vznikl v roce 2010 na Jazzové akademii v polských Katovicích. V roce 2014 se jeho vedení ujala Štěpánka Balcarová, která jako trumpetistka prošla celou historií orchestru. V roce 2015 vyšlo album Concept Art Orchestra – The Prague Six. Za toto album získal big band v žánrové kategorii Jazz & Blues Cenu Anděl 2015. Deska se také umístila na první příčce v anketě českých jazzových odborníků s názvem Česká jazzová sklizeň 2015. Rčení, že jazzoví muzikanti zrají jak víno, potvrdí koncert jazzových legend a Petera Lipy. Kontrabasista Vincenc Kummer vydal v posledním desetiletí víc nahrávek pod svým jménem než kdykoliv dřív, Milan Kašuba nepolevuje ve frekvenci veřejných vystoupení, kterou by s jazykem na vestě zvládal i kdekterý třicátník, Svatobor Macák nadále čile koncertuje, přestože se na začátku čísla jeho věku skví osmička, a Peter Lipa se na pódiích objevuje tak často, že to snad chápe už jen on. „Termín legenda je až ostudně nadužívaný, pro případ popisu této kapely speciálně sestavené pro letošní JazzFestBrno se mu však nevyhneme. Společné vystoupení těchto jazzových harcovníků je poctou muzikantské vyspělosti a finesy. Zahrají totiž divákům celý svůj život,“ láká Spilka. Představí se také obnovená kapela, která udávala směr alternativní hudby v 70. letech Jazz Q Martina Kratochvíla. Mezi dalšími hudebníky pak najdeme třeba trio Jiřího Šimka, Beatu Hlavenkovou nebo kapelu Vertigo.
Festival opět zavítá do divadel i do klubů a tradičních koncertních sálů. Oproti předchozím ročníkům přibylo koncertů v Sono Centru, které je fanoušky ceněno pro skvělou akustiku. „Pro komornější klubové koncerty jsme zvolili prostory v Divadle Husa na provázku a HaDivadle. Festival však zamíří i do Besedního domu,“ doplňuje výkonný ředitel JazzFestu Brno Vlastimil Trllo. Nedílnou součást festivalu tvoří tradiční jamsessions, které bude opět hostit klub MusicLab. Letos se jamy uskuteční po všech koncertních večerech a zahrát si na nich může každý, stačí si jen přinést nástroj. Hlavní část festivalu sice končí 4. května koncertem tria Chicka Corey v Bobycentru, ale už nyní jsou v prodeji vstupenky i na speciální podzimní koncert. JazzFestBrno 20. září poprvé v historii zamíří do největšího tradičního koncertního prostoru v Brně, když v DRFG Areně vystoupí jedna z nejúspěšnějších jazzových umělkyň, zpěvačka a klavíristka Diana Krall.16. ročník festivalu JazzFestBrno se koná od 23. března do 4. května 2017.
Související
Staroměstské náměstí pohltí na tři dny vlna jazzu
Letošní JazzFest netradičně zahájí filmová premiéra
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 2 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 3 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 4 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 5 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 7 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 9 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 10 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 11 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 14 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková