JazzFestBrno startuje: Poslechněte si excelentního Joe Lovana či dánský objev roku Luboše Soukupa

Brno, Praha – Držitel Grammy a nefalšovaný mistr jazzového saxofonu Joe Lovano a uznávaný český kytarista a skladatel David Dorůžka se svými kapelami udají již tento čtvrtek tempo festivalu JazzFestBrno.

Právě jejich koncertem v Sono Centru odstartuje 16. ročník tradiční hudební přehlídky, která až do 4. května během tuctu večerů fanouškům představí další velikány jazzové scény: pianistu Chicka Coreu pyšnícího se dvaadvaceti cenami Grammy, bubeníka Stevea Gadda stojícího na piedestalu současného bubenického umění bez ohledu na žánry, „afrického Stinga“ Richarda Bonu nebo dalšího velikána svého nástroje, saxofonistu Chrise Pottera.

Dramaturgie festivalu ovšem jako vždy neopomíjí ani nejzajímavější hudební počiny z české scény či originální mezinárodní projekty. Hned druhý festivalový týden tak nabídne jedinečné spojení středoevropských, severských a afrických prvků. Český saxofonista žijící ve Skandinávii a čerstvý držitel dánského ocenění za hudební objev roku saxofonista Luboš Soukup a vynikající kytarista a zpěvák Lionel Loueke, kterého brněnští fanoušci dobře znají z koncertu Herbieho Hancocka, vystoupí společně ve středu 29. března v Sono Centru.

Joe Lovano se tradičně pouští do odvážných koncepčních a tematických projektů a exceluje jak při hledání neotřelých způsobů uměleckého výrazu, tak nových cest k redefinici jazzového idiomu. Tato jeho snaha neušla ani odborníkům a na přelomu tisíciletí získal rodák z Clevelandu cenu Grammy za dnes již kultovní nahrávku 52nd Street Themes. Jazzoví znalci oceňují Lovanův ušlechtilý tón, neochvějný rytmus a přirozené frázování, laikové zase sangvinickou pódiovou prezenci a komunikaci s publikem. V kapele Classic Quartet zkoumá Joe Lovano bohatou historii mainstreamového jazzu přes swing a bebop, vždy s přidáním vlastního faktoru X, který jej vynesl na jazzový piedestal. Ve stejný představí divákům trio Davida Dorůžky svoji novou desku Autumn Tales. Nahrávku od jejího vydání provázejí samé superlativy jak od odborné, tak laické veřejnosti a stejně silný zážitek jistě nabídne i její živé podání. Ostatně koncert Dorůžkova tria zaznamenají i kamery České televize.

Pozornosti fanoušků nejen jazzu, ale i world music, by rozhodně neměl ujít již zmíněný společný koncert kvarteta Luboše Soukupa a Lionela Louekeho. Český saxofonista žijící ve Skandinávii získal před pár dny v Dánsku ocenění Hudební objev roku. Soukup bývá často nálepkován jako expresivní muzikant s osobitým zvukem, neotřelý komponista a vypravěč hudebních příběhů. Je leaderem několika mezinárodně úspěšných projektů a dobře se na něj hodí charakteristika „citlivý inovátor“. Lionela Louekeho brněnští fandové znají například z kapely Herbieho Hancocka. Tohoto beninského umělce vyhledává celá řada kapelníků pro jeho organickou fúzi jazzu a africké hudby a Louekeho angažmá na nové desce lze považovat za Soukupův umělecký i manažerský úspěch. Začlenění muzikanta s africkými kořeny do autentického evropského kvarteta slibuje jedinečný zážitek plný silných melodií a rytmů a samotný bandleader slibuje doslova „rituál radosti jak pro muzikanty, tak pro posluchače.“ Na severskou nit večera naváže progresivní saxofonista Marius Neset. Neset se narodil v Norsku, ale dnes žije v Kodani. Jeho dosavadní alba a velkokapelový projekt s Trondheim Jazz Orchestra pod názvem Lion prokázaly, že mladý saxofonista je na cestě stát se jednou z největších nastupujících jazzových hvězd. Na začátku roku 2015 vydal opět vysoce ceněné album Pinball, které bude tvořit stěžejní část jeho brněnského festivalového vystoupení.

Dubnová část festivalu pak nabídne mimo jiné koncerty bubeníka Poogieho Bella, klavíristky Beaty Hlavenkové, bigbandu Concept Art Orchestra či večer českých jazzových legend s hostujícím Peterem Lipou.

Vstupenky na festival jsou v prodeji na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.

Související

Praha

Staroměstské náměstí pohltí na tři dny vlna jazzu

Od 2. do 4. srpna se v Praze odehraje Prague jazz week 2019. Na tomto hudebním festivalu zahraje dvanáct českých kapel své písničky a také známé hity jiných kapel. Každý den začnou vystoupení v šestnáct hodin a budou trvat do pozdního večera.
Avishai Cohen (foto: Andreas Terlaak)

Letošní JazzFest netradičně zahájí filmová premiéra

Brno - Hlavní program festivalu JazzFest Brno začíná již v polovině března. Letos si pořadatelé připravili netradiční zahájení, festival totiž otevře filmová premiéra dokumentárního filmu o jedné z největších osobností jazzu. Jazzoví fanoušci se pak mohou těšit na koncerty saxofonisty Donnyho MCCasilona, izraelského basisty a zpěváka Avishaie Cohena nebo amerického kytaristy Kurta Rosenwinkela.

Více souvisejících

jazz Brno Joe Lovano Festival JazzFest Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

před 3 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí

Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy