"Laciný kýč o vyšinutých fantaziích." Kritika nevybíravě sepsula výkon Čecha v Eurovizi

Lisabon - Zpěvák Mikolas Josef získal pro Českou republiku vůbec nejlepší umístění v mezinárodní písňové soutěži Eurovize, když ve finále konaném v noci na dnešek v Lisabonu obsadil šestou příčku. Vítězkou se stala izraelská zpěvačka Netta.

Soutěže se letos účastnili zástupci 43 zemí. O výsledcích klání rozhodují hlasy národních porotců všech zúčastněných států, k nimž se pak přičtou hlasy diváků. Právě u nich měl Mikolas Josef, který vystoupil s vlastní písní Lie To Me, velký úspěch.

Po hlasování odborných porotců zaujímal český interpret 15. místo, hlasy diváků ho ale nakonec vynesly až na šestou příčku.

Zatímco hlasy diváků českému zástupci dopomohly k lepšímu místu, odborná porota a ani některé weby jeho výkon ke špičce neřadily. Například deník The Irish Tims označil Čechův styl za natolik laciný, kýčový a retro, že to vypadá, jako že si odskočil z amerického seriálu pro mládež z přelomu 80. a 90. let Saved by the Bell (Konečně zvoní).

Portál Noisey, který je součástí rodiny populárního lifestylového magazínu Vice, byl k Mikolasi Josefovi mnohem kritičtější. "Je to v podstatě píseň o vyšinutých fantaziích a je to tak bizarní, že je dost těžké se tomu smát," napsal portál. Dodal také, že písnička je zralá na polití terpentýnem, zapálení a vhození do nejbližšího oceánu. "Ale Česká republika je vnitrozemským státem," poznamenal. Autor recenze na Noisey Alex Robert Ross dále uvedl, že by ztratil důvěru v tuto hudební soutěž a demokracii obecně, pokud by Čech nebyl po svém výkonu vyveden z jeviště a poslán do auta, aby tam počkal.

Podle BBC je Mikolas Josef českou odpovědí na kanadského popového zpěváka Justina Biebera a ztvárnění písně pak čistým mainstreamem.

Vítězná pětadvacetiletá Izraelka Netta Barzilaiová se svou skladbou Toy byla favoritkou klání. Druhé místo obsadila rovněž favorizovaná kyperská zpěvačka Eleni Foureiraová a třetí příčku Rakušan Cesár Sampson.

Účast českého zpěváka byla už v semifinále ohrožena kvůli poranění páteře, které Mikolas Josef utrpěl koncem dubna při zkoušce na soutěž. Byl sice převezen do nemocnice, nicméně o několik dní později úspěšně absolvoval další zkoušku, i když bez původně chystaných akrobatických prvků. Ve finále si na závěrečné salto troufl, za což byl odměněn bouřlivým potleskem.

Česká republika se soutěže zúčastnila v letech 2007, 2008, 2009, 2015, 2016 a 2017. Do finále se dokázala probojovat pouze jednou, a to zásluhou Gabriely Gunčíkové, která v roce 2016 s písní I Stand obsadila 25. místo.

Vůbec prvním Čechem, který v Eurovizi zpíval, byl v roce 1968 Karel Gott. Zastupoval ale Rakousko s písní Tausend Fenster a skončil na třináctém místě ze 17.

Podle hudebních publicistů je umístění Mikolase Josefa velkým úspěchem. "Je to velký den pro českou hudbu, i když mu 6. místo přiřkli především fanoušci, ne tolik odborná porota," řekl ČTK publicista Jaroslav Špulák. Vyzdvihl především jeho poctivou práci. "On se v zahraničí naučil přistupovat k práci jinak, než je v ČR obvyklé a výsledek je ten, že vlastně po dvou třech letech poměrně intenzivní práce v zahraničí se dostavil úspěch, shodou okolností na evropské scéně, nikoli na domácí," podotkl. Podle něj v Česku není Mikolas až tolik známý a jeho cesta za domácím úspěchem bude ještě velmi trnitá.

Také podle recenzenta serveru iDNES.cz Václava Hnátka pomůže českému zpěvákovi úspěch v Eurovizi spíše v zahraničí. "Šesté místo oproti předposlednímu místu v roce 2016 je určitě úspěch," řekl ČTK. Podotkl ale, že lidé to až zas tak vnímat nemusejí, neboť Eurovize není podle něj v Česku vnímána úplně prestižně.

Vítězství zpěvačky Netty znamená, že příští rok bude pořadatelskou zemí Eurovize Izrael.

Související

Eurovision Song Contest 2018 vyhrála zpvačka Netta

Češi jsou pořádně vytočení: Zvítězila izraelská „kvočna"? Eurovize je zpolitizovaná a podmáznutá

Ceny v letošním ročníku Eurovize jsou rozdány a známe již vítěze. Ne všichni ovšem souhlasí s tím, jak pěvecká soutěž letos dopadla. Na sociálních sítích někteří izraelskou zpěvačku Nettu Barzilai kritizují a domnívají se, že jsou za jejím vítězstvím politické důvody. Někteří se také zamýšlejí nad tím, co se děje s evropskou kulturou a soutěž podle nich svědčí o jejím úpadku.
Eurovision Song Contest 2018 vyhrála zpvačka Netta

Sledovali jsme ŽIVĚ: Česko slaví historický úspěch! Na Eurovizi 2018 skončil Mikolas Josef šestý, vyhrála Izraelka Netta

Lisabon - V portugalském hlavním městě se dnes konalo velké finále největší hudební soutěže světa Eurovision Song Contest. V nejsledovanější nesportovní události na světě, známé v Česku jako Eurovize, se představili zástupci 26 zemí, mezi nimiž se podruhé v historii objevil i český kandidát, zpěvák Mikolas Josef. Ten nakonec skončil na úchvatném šestém místě, vyhrála izraelská zpěvačka Netta s písní TOY. Průběh celé soutěže, která zrodila takové hvězdy jako kapely ABBA, Lordi nebo zpěvačku Céline Dion, jsme pro vás sledovali živě.

Více souvisejících

Mikolas Josef Eurovision Song Contest 2018 Hudba kultura

Aktuálně se děje

před 20 minutami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci

Příběh hledání nového trenéra české reprezentace se zdá být nekonečný. Poté, co Slavia neuvolnila kouče Jindřicha Trpišovského, se začalo spekulovat, že by se mohl definitivně stát trenérem národního týmu Chorvat se zkušenostmi z anglické Premier League Slaven Bilič, čímž by se tak naplnila již dřívější priorita FAČR, že bude lovit trenéra především v zahraničních vodách. Jenže ani ten nakonec na nabídku manažera reprezentací Pavla Nedvěda nekývl. Navzdory tomu, že se s ním setkal hned dvakrát. Nejnovější informace tak hovoří o tom, že svaz začal jednat s velezkušeným stratégem Miroslavem Koubkem.

včera

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv

Evropa přechází k tvrdým obranným opatřením proti Rusku. Opevňování hranic, rostoucí vojenská role Německa, finská příprava na konflikt i rumunská ochota chránit Moldavsko ukazují jasný trend, kdy kontinent reaguje na ruskou agresi, hybridní tlak a slábnoucí jistotu amerického angažmá. Obrana se stává vlastní odpovědností Evropy a klíčovou podmínkou její stability.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI

IT sektor i v roce 2025 potvrzuje, že patří k nejdynamičtějším odvětvím ekonomiky. Firmy napříč obory bojují o zkušené vývojáře, datové analytiky i specialisty na umělou inteligenci – a to se odráží na jejich odměňování. Přinášíme vám aktuální přehled platů v IT a vysvětlíme, proč je technické vzdělání stále jednou z nejlepších investic do budoucnosti.

včera

Adam Vojtěch

Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček

Krátce po svém jmenování přistupuje nová vláda Andreje Babiše k prvnímu zásadnímu personálnímu řezu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl radikální obměnu vládní části správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Z deseti členů, které do tohoto třicetičlenného orgánu deleguje kabinet, jich má sedm skončit úplně. Nejsledovanějším jménem mezi odvolanými je bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt

Nově zformovaná vládní koalice pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) na svém úterním zasedání jasně deklarovala změnu kurzu v evropské i domácí politice. Kabinet složený ze zástupců hnutí ANO, SPD a Přísahy a Motoristů oficiálně odmítl zavedení nového systému emisních povolenek ETS 2 a vyslovil se proti migračnímu paktu EU. Zároveň se potvrdilo, že země vstoupí do roku 2026 v rozpočtovém provizoriu.

včera

BBC

BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá

Britská veřejnoprávní stanice BBC oficiálně potvrdila, že se bude u soudu bránit žalobě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v pondělí na Floridě podal žalobu o astronomických 10 miliard dolarů (přibližně 230 miliard korun). Jádrem sporu je kontroverzní sestřih Trumpova projevu ze 6. ledna 2021 v dokumentárním pořadu Panorama, který byl ve Velké Británii odvysílán před americkými volbami v roce 2024.

včera

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo

Evropská unie se ocitla v patové situaci jen dva dny před klíčovým summitem lídrů v Bruselu. Belgická vláda v pondělí večer odmítla poslední balík ústupků ze strany Evropské komise, který měl odblokovat obří půjčku pro Ukrajinu ve výši 210 miliard eur (přes 5 bilionů korun). Půjčka má být kryta zmrazenými aktivy ruské centrální banky, z nichž drtivá většina leží v bruselském depozitáři Euroclear.

včera

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině

Ruské vedení se v úterý chladně vyjádřilo k návrhu na vánoční klid zbraní, který podpořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova závisí jakékoli dočasné zastavení bojů na tom, zda se podaří dosáhnout širší a trvalé mírové dohody, o kterou usiluje administrativa budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám

Česká republika má novou vládu. Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval kabinet Andreje Babiše (ANO), který se opírá o koaliční spolupráci hnutí ANO, Motoristů a SPD. Nový premiér i jeho ministři ihned po jmenování avizovali smršť opatření, která mají domácnostem i firmám ulevit od vysokých nákladů a zvrátit některé kroky předchozího kabinetu. A jednat se o nich začne už dnes.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?

Jednání o míru na Ukrajině, která proběhla tento týden v Berlíně za účasti amerických vyjednavačů, ukrajinského prezidenta a evropských lídrů, skončila se smíšenými výsledky. Přestože v otázce bezpečnostních záruk došlo k výraznému posunu, nejcitlivější body zůstávají i nadále nevyřešeny.

včera

Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách

Dvojice útočníků, otec a syn, kteří v neděli během židovského svátku Chanuka rozpoutali masakr na slavné australské pláži Bondi Beach, byla vedena ideologií Islámského státu (ISIS). Podle nejnovějších zjištění vyšetřovatelů oba muži nedávno navštívili jih Filipín, oblast dlouhodobě sužovanou islámským extremismem, kde zřejmě absolvovali vojenský výcvik.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy