Ceny v letošním ročníku Eurovize jsou rozdány a známe již vítěze. Ne všichni ovšem souhlasí s tím, jak pěvecká soutěž letos dopadla. Na sociálních sítích někteří izraelskou zpěvačku Nettu Barzilai kritizují a domnívají se, že jsou za jejím vítězstvím politické důvody. Někteří se také zamýšlejí nad tím, co se děje s evropskou kulturou a soutěž podle nich svědčí o jejím úpadku.
„Děkuji, že oslavujete odlišnost. Miluji svoji zemi! Příští rok se setkáme v Jeruzalémě,“ řekla sama vítězka ihned po oznámení výsledků. Pěveckou soutěží žijí i české sociální sítě. Češi většinou gratulují Mikolasu Josefovi k vítězce soutěže jsou kritičtí. Další kritizují samotnou soutěž.
„Já neříkám, že Mikolas měl vyhrát,ale rozhodne výkon izraelské "kvočny" nebyl na vítězství, a taky ho neuznávám ani neuznám. Očekával jsem spíš Rakousko, Švédsko nebo Itálii jako vítěze, Mikolase do pátého místa...strašně neobjektivní soutěž," napsal na Facebook diskutující s přezdívkou Ondráá Šekk, který narážel na píseň se kterou Netta zvítězila.
„Tahle "soutěž" je už spoustu roků jen ME v politikaření. On to fakt ještě někdo bere vážně??" myslí si Pavel Zelenka.
Martin Průša se ve svém postu ptá, co se děje s evropskou kulturou dnes a soutěž považuje za exhibici marnosti.
Jiní spíš celou soutěž berou s humorem. „Mě ta vítězka proste připomíná Uršulu Klukovou v nejlepších letech v songu "Víme o slepici..." napsal Martin Březina.
Jiří Kučera ve svém tweetu zase naráží na fakt, že evropskou pěveckou soutěž vyhrála Izraelka.
Soutěž Eurovize vyhrála prý izraelská zpěvačka. Neměla by se soutěž přejmenovat na Světovize nebo tak něco? Pokud vím,tak Izrael je v Asii..?
— Jiří Kučera (@kucera02) May 12, 2018"Hele...a víme, že #Eurovision je primárně o tom, kdo podmázne kterou veřejnoprávní televizi přenecháním televizních práv víc, že jo? A dle toho se vyhrává? Já jen kdyby tu byl někdo, kdo má iluze o tom, že to je pěvecká soutěž...," uklidňuje Leni Krsová.
Hele...a víme, že #Eurovision je primárně o tom, kdo podmázne kterou veřejnoprávní televizi přenecháním televizních práv víc, že jo? A dle toho se vyhrává? Já jen kdyby tu byl někdo, kdo má iluze o tom, že to je pěvecká soutěž... ?
— Leni Krsová ?? (@lenikrsova) May 12, 2018K výsledkům Eurovize se na sociálních sítích vyjádřil i poslanec za SPD Lubomír Volný. „Dnes když chcete uspět ve finské soutěži krásy nemusíte být “pěkná”, stačí nebýt bílá Finka a neumět Finsky. Když chcete vyhrát pěveckou píseň nemusíte umět zpívat, stačí být “silná žena” nebo fousaté monstrum," uvedl na sociálních sítích politik.
Dnes když chcete uspět ve finské soutěži krásy nemusíte být “pěkná”, stačí nebýt bílá Finka a neumět Finsky.Když chcete vyhrát pěveckou píseň nemusíte umět zpívat, stačí být “silná žena” nebo fousaté monstrum.Hlavně prostě NESMÍTE být NORMÁLNÍ!!! pic.twitter.com/8hyNICEyu4
— Lubomír Volný (@lubomir_volny) May 13, 2018Volný narážel na vítězku této soutěže z roku 2014 vousatou zpěvačku Conchitu Wurst, jejíž úspěch byl pro některé ztělesněním dekadentnosti této soutěže.
Diskuse kolem politického pozadí soutěže se vedou od roku 2016, kdy vyhrála ukrajinská zpěvačka Jamala s písní nazvanou 1944, kterou věnovala krymským Tatarům deportovaných sovětským režimem za druhé světové války.
Související
Skandální odhalení? Vítězná píseň letošní Eurovize je nejspíš plagiát
Další ročník Eurovize má být v Izraeli. Je z toho problém, už přišla výzva k bojkotu
Eurovision Song Contest 2018 , eurovize , Netta (zpěvačka) , Mikolas Josef
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
před 1 hodinou
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 2 hodinami
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
před 3 hodinami
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
před 4 hodinami
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
před 5 hodinami
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
před 5 hodinami
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
před 6 hodinami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 7 hodinami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 8 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
včera
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
včera
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
včera
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
včera
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
včera
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
včera
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
včera
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
včera
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
Hosté a očití svědci prestižní večeře korespondentů Bílého domu popsali dramatické okamžiky, kdy se slavnostní galavečer v hotelu Washington Hilton změnil v dějiště útoku. Mezi přítomnými byla řada známých novinářů, kteří museli bleskově hledat úkryt, zatímco se sálem šířil chaos a strach. Svět se nyní ptá, jak vůbec mohlo na takové akci dojít ke střelbě. Odpověď přináší reportéři webu BBC, podle nichž se ochranka při vstupu o bezpečnost příliš nezajímala.
Zdroj: Libor Novák