Další ročník Eurovize má být v Izraeli. Je z toho problém, už přišla výzva k bojkotu

Jeruzalém - Politika se přelévá i do nečekaných oblastí, například do fotbalu nebo populární hudby. Díky vítězství Izraelky Netty Barzilaiové v letošním ročníku Eurovize má Izrael právo uspořádat tuto písňovou soutěž příští rok. Jenže kde? Status Jeruzaléma stále není dořešen navzdory faktu, že ho například USA pokládají za metropoli židovského státu..

Organizátor soutěže, jímž je Evropská vysílací unie (EBU), se nechce dostat do politické debaty. Souhlas s Jeruzalémem coby dějištěm by přitom byl přihlášením se k politice USA, napsala agentura AP.

Barzilaiová překvapila s písní Toy s feministickým textem, svým nekonvenčním zjevem i slepičím tancem. Zvítězila 12. května.

O dva dny později přesunuly USA z Tel Avivu do Jeruzaléma své velvyslanectví, Palestinci už čtrnáct dní protestovali u hranice Pásma Gazy s Izraelem a při protestu 14. května jich Izraelci 62 zabili. Od března počet mrtvých přesáhl 130 a na Izrael se snáší kritika z celého světa.

Kromě toho země čelí výzvám k bojkotu, avšak Izrael tuto kampaň, známou pod zkratkou BDS, označuje za útok na samu podstatu a existenci Izraele. BDS vyzvala EBU k bojkotu Izraele při příštím ročníku Eurovize. 

Jednotlivé ročníky Eurovize se dosud většinou pořádaly v hlavních městech států minulého vítěze. Izrael za své hlavní město považuje Jeruzalém, avšak to není názor většiny zbytku světa. EBU by přistoupením na pořadatelský Jeruzalém vstoupila do izraelsko-palestinského konfliktu zjevně na izraelské straně. Tento týden překvapila prohlášením, že o příštím pořadatelském městě se rozhodne v soutěži, přičemž Izrael zřejmě nabídne čtyři možnosti, mezi nimiž bude Jeruzalém i Tel Aviv.

Jeruzalém hostil Eurovizi v minulosti už několikrát, naposledy bez problému v roce 1999. Tentokrát je situace ale dramatičtější a Izraelci přestali na Jeruzalému trvat. Znepokojilo je rozhodnutí Argentiny zrušit očekávaný přípravný fotbalový zápas, když jej Izraelci přesunuli z původně ohlášené Haify do Jeruzaléma. Palestinci začali okamžitě protestovat a vyzvali fanoušky, aby spálili dresy superhvězdy Lionela Messiho. Podle Izraele byl zápas zrušen kvůli teroristickým hrozbám na adresu argentinských hráčů.

Ministryně kultury a sportu Miri Regevová, která prosazovala přesun utkání do Jeruzaléma, stejně tak prosazuje konání Eurovize v Jeruzalémě. "Izrael má právo rozhodnout, kde soutěž bude. Sdělím vládě a premiérovi, že by nebylo správné pořádat ji jinde než v Jeruzalémě," řekla. Jenomže obavy z toho, že by Eurovizi mohl potkat stejný osud jako argentinský fotbal, vedly ke zmírnění tónu. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že vláda do této věci zasahovat nebude. 

Související

Více souvisejících

Izrael Eurovision Song Contest 2018 eurovize Eurovision Song Contest 2019 Jeruzalém hnutí BDS (bojkot Izraele)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 9 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 11 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy