Ostrava - Člen prestižního souboru Ten of the Best, který je složen z deseti trumpetistů celého světa Marek Zvolánek bude sólistou koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Vynikající instrumentalista vystoupí již zítra 6. února od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy.
Absolvent Pražské konzervatoře ze třídy Antonína Vaigla na sebe brzy upozornil četnými úspěchy. Dále se pak zdokonaloval u Hanse Gansche v prestižním salcburském Mozarteu a na berlínské Hudební akademii u Konradina Grotha. Už v osmnácti letech se stal členem České filharmonie a velmi brzy se díky technické virtuozitě a krásnému tónu zařadil také mezi vyhledávané sólisty. V současné době působí jako sólotrumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Pražského symfonického orchestru.Vystoupil také na významných pódiích, na mezinárodních hudebních festivalech. Jako host působil v Basilejském symfonickém orchestru a v Lisabonské filharmonii. V roce 2004 vedl Marek Zvolánek mistrovské kurzy v japonské Osace. Ve stejném roce byl v rozhlasové síti Euroradia uveden přímý přenos jeho sólového vánočního koncertu v doprovodu varhan. Umělec se podílel na řadě CD, mimo jiné nahrál pro americkou společnost Crystal Records Druhý braniborský koncert, představil se v rámci projektu Ceremony of Trumpets a v roce 2002 natočil CD s Pražskými žesťovými sólisty. Od roku 2001 hraje Marek Zvolánek exkluzivně na nástroj špičkové rakouské společnosti Schagerl Music Instruments.A proč se rozhodl právě pro trubku? „Moje babička kdysi slyšela v malostranském kostele sv. Mikuláše slavného trumpetistu Ivo Preise. Od té doby chtěla, aby někdo z rodiny hrál na trubku. Rodily se jí samé dcery, takže až u mě byla úspěšná. Vlastně jsem začal velmi brzy, takže v sedmi na lidušce jsem už po týdnu hrál stupnice a šlo to rychle dopředu," řekl v jednom z rozhovorů Marek Zvolánek. Jeho cesta mezi světovou elitu nebyla snadná. Dále v rozhovoru prozradil, co to obnáší, aby se člověk na vrcholu udržel: „Je to alchymie a každý den je jiný. Vzbudíte se, všechno je fajn a hraje vám to samo, další ráno máte trochu rýmu, nateklou pusu nebo jste nevyspalý, když dítě probrečelo noc, takže se musíte déle a hodně citlivě rozehrávat. Základem je však poctivost a pravidelnost. Nejen tedy věnovat se nástroji každý den, ale rozvrhnout si síly dopředu. Když vím, že mě čeká těžká nebo technicky náročná muzika, tak se nemůžu před tím "sedřít" nebo se unavit na fortissimech.V dobré kondici se udržuji hlavně hlavou, ne množstvím nacvičených hodin, i když pravidelné cvičení je důležité, a to hlavně kvůli zlomu ve čtyřiceti, padesáti, kdy to jde bez cvičení rychle dolů. Hodně přemýšlím o hraní, jak to zní v sále, jak to ještě zlepšit, aby byla hra co nejpřirozenější. Nejlepší je poučit se na vlastních chybách." Jeho životním krédem je „Cvičit, cvičit... a nezblbnout".Koncert 6. 2. 2014, 19:00 hodin
Klasický cyklus CDům kultury města Ostravy
program:Giuseppe TartiniKoncert pro trubku, smyčcový orchestr a basso continuo D durFelix Mendelssohn-BartholdyHebridy, předehra op. 26André JolivetKoncert pro trubku a orchestrRobert SchumannSymfonie č. 2 C dur op. 61
účinkují :Marek Zvolánek – trubkaJanáčkova filharmonie OstravaTomáš Brauner – dirigent
Související
Rubinstein, Musorgskij a Vesmírná Odyssea. Mladý německý klavírista přijede do Ostravy
Zázračný klavírista vystoupí s Janáčkovou filharmonií v Ostravě
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
před 2 hodinami
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
před 3 hodinami
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
před 4 hodinami
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
před 5 hodinami
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
před 6 hodinami
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
před 8 hodinami
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko může poslat Ukrajině bojové letouny, prohlásil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
včera
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
včera
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
V Praze dnes probíhá ostře sledovaný kongres ODS, který znamená konec jedné dlouhé éry. Dosavadní předseda Petr Fiala v úvodu složil funkci a ve svém bilančním projevu zhodnotil uplynulých dvanáct let jako úspěšné období, kdy se straně podařilo doslova povstat z popela.
Zdroj: Libor Novák