Zázračný klavírista vystoupí s Janáčkovou filharmonií v Ostravě

Ostrava – Italský klavírista Alessandro Taverna je považován za nástupce legendárního Artura Benedettiho Mechelageliho. Taverna v šesti letech objevil svůj zázračný hudební talent a postupně se stal jedním z nejuznávanějších klavíristů současnosti. S Janáčkovou filharmonií vystoupí na koncertě nazvaném „Geniální Šostakovič a zázračný klavírista“.

Alessandro Taverna objevil svůj hudební talent v šesti letech, kdy zjistil, že dokáže přehrát na klavír jakoukoli melodii, kterou slyší. Třiatřicetiletý italský muzikant je považovaný za nástupce legendárního italského klavíristy Artura Benedettiho Michelageliho, mezi jehož žáky patří i významný český hudebník Ivan Moravec.

Taverna se v roce 2009 zúčastnil Mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu, která odstartovala jeho kariéru. Od té doby vystupoval v těch nejprestižnějších koncertních síních celého světa, jako je Teatro alla Scala v Miláně, Wigmore Hall a Royal Festival Hall v Londýně, Salle Cortot v Paříži a mnoho dalších. Taverna má na svém kontě řadu nahrávek, ale věnuje se i pedagogické činnosti na Konzervatoři Lorenza Perosiho v Campobassu.

V roce 2010 se Taverna přihlásil ke studiu inženýrství na Univerzitě v Padově. Podle vlastních slov je totiž vědecky smýšlející člověk a chtěl si vyzkoušet v životě i něco jiného než hudbu. Ke studiu jej inspirovala matematická přesnost jeho oblíbeného skladatele Johanna Sebastiana Bacha.

Taverna vystoupí v Janáčkovou filharmonií v Ostravě, kde uvede Beethovenův klavírní koncert č. 3. Přes Beethovenovo dílo, které vznikalo v době, kdy skladatel začínal bojovat s nastupující hluchotou, může klavírista nechat vyniknout senzibilitu vlastní interpretace. Koncert však zahájí skladba Peterise Vaskse Viatore, která vypráví pířběh poutníka, který se zamiluje a v lásce se zklame.

Koncert završí první symfonie Dmitrije Šostakoviče, která byla skladatelovou absolventskou prací na konzervatoři. Dílo mělo premiéru v roce 1926 a kolosální úspěch přinesl základ pro autorovu světovou proslulost. Německý muzikolog Stuckenschmidt o Symfonii č. 1 f moll napsal: „Toto dílo, započaté v sedmnácti letech, je ve skutečnosti geniální. Takovým zvládnutím velké symfonické formy, takovým bohatstvím myšlenek a mnohostranností řeči se v tomto věku mohou prokázat jen málokteří hudebníci.“

Koncert Geniální Šostakovič a zázračný klavírista se koná 27. dubna 2017 v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy.

Související

Více souvisejících

Janáčkova filharmonie Ostrava Alessandro Taverna (klavírista) Johann Sebastian Bach Klavír koncerty

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 25 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 47 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy