Janáčkova filharmonie Ostrava láká na jarní abonmá

Ostrava - Pro ty z vás, kteří by rádi jarní dny spojily se skvělým hudebním zážitkem, přináší Janáčkova filharmonie Ostrava lákavé jarní abonmá. Na programu je řada zajímavých koncertů, které jsou atraktivní nejen po dramaturgické stránce, ale také z hlediska hostujících umělců.

Posluchači se mohou těšit například na skvělého hornistu, majitele Beethovenova prstenu Přemysla Vojtu, který zavítá do Ostravy už 20. března. Jeden z nejvýraznějších talentů mladé generace slovenských klavíristů, laureát mnoha mezinárodních soutěží Matej Arendárik se představí jen o týden později. Na tomto koncertě kromě něj ve Stereofoniettě ostravského skladatele Milana Báchorka vystoupí také Eva Dřízgová-Jirušová, Jakub Tolaš a Drahoslav Gric a za dirigentským pultem stane Lukasz Borowitz, umělecký ředitel Polského rozhlasového orchestru. Hudebnímu mládí v podobě vystoupení sopranistky Marty Reichelové, cenami ověnčenému fagotistovi Ondřeji Šindelářovi a koncertnímu mistru České filharmonie violoncellistovi Václavu Petrovi, bude pro změnu patřit sál Domu kultury města Ostravy 3. dubna. Největším hudebním bonbónkem tohoto koncertu bude bezpochyby Dvořákův Violoncellový koncert č. 2 h moll, považovaný mnohými za nejkrásnější na světě.Na své si přijdou i příznivci „komořiny". V pondělí 7. dubna se na nejprestižnějším koncertě za dobu své existence představí jeden z nejmladších přírůstků v rodině komorních souborů - Benda Quartet, složený výhradně ze členů Janáčkovy filharmonie. Ve stejném týdnu přednese Gregorův Koncert pro violoncello také koncertní mistr Janáčkovy filharmonie Ostrava a znamenitý instrumentalista Jiří Hanousek. Při zachování týdenního intervalu se do Ostravy na pár dní a hlavně na koncert 17. dubna vrátí, aby potěšil své příznivce a fanoušky, houslista par excellence Jiří Vodička. Další jedinečný zážitek čeká posluchače také 5. května v Gongu, kde v rámci turné Zvon doprovodí Ivu Bittovou právě ostravský orchestr. Na závěrečných koncertech sezony 15. a 16. května se předvede i koncertní mistr České filharmonie - skvostný houslista Josef Špaček. Třešinkou na dortu posledního koncertu sezony bude vystoupení herce Norberta Lichého v roli vypravěče ve skladbě Miroslava Klegy Výpověď osamělého pěšáka.

Pokud jste si na začátku sezony nestihli koupit předplatné, máte nyní druhou šanci. Letos totiž Janáčkova filharmonie připravila zbrusu nové jarní předplatné se skvělou nabídkou - kdo si vybere alespoň 3 ze zbývajících koncertů 60. sezony, získá 30% slevu na každý z nich. Jarní abonmá lze zakoupit výhradně v předprodeji Janáčkovy filharmonie Ostrava v pondělí 13-18, v úterý 9-12, ve středu 13-18 nebo ve čtvrtek 13-16:30. Informace jsou k dispozici také na telefonním čísle 597 489 466 nebo e-mailem na abonma@jfo.cz.

Související

Alessandro Taverna

Zázračný klavírista vystoupí s Janáčkovou filharmonií v Ostravě

Ostrava – Italský klavírista Alessandro Taverna je považován za nástupce legendárního Artura Benedettiho Mechelageliho. Taverna v šesti letech objevil svůj zázračný hudební talent a postupně se stal jedním z nejuznávanějších klavíristů současnosti. S Janáčkovou filharmonií vystoupí na koncertě nazvaném „Geniální Šostakovič a zázračný klavírista“.

Více souvisejících

Janáčkova filharmonie Ostrava

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

včera

Letní počasí

Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší

Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.

21. července 2026 22:02

Ilustrační foto

WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí

Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.

21. července 2026 20:49

Alexandr Lukašenko

Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.

21. července 2026 19:37

21. července 2026 18:24

21. července 2026 17:01

Požár

Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy

Rychle se šířící lesní požáry v Kanadě zcela zničily dvě komunity Prvních národů v provincii Ontario. Členové těchto komunit uvádějí, že byli nuceni evakuovat se vlastními silami bez jakékoli pomoci ze strany vlády a bez oficiálních krizových výstrah. Celkově už úřady nařídily evakuaci pro třináct osad v Ontariu, přičemž většinu z nich tvoří právě domorodé komunity.

21. července 2026 15:52

21. července 2026 14:40

Ed Miliband

Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování

Jmenování Eda Milibanda novým britským ministrem zahraničí vyvolalo ostrou reakci ve Bílém domě. Nově nastoupený ministerský předseda Andy Burnham provedl při svém příchodu do úřadu změny ve vládě, v rámci nichž nahradil spojence svého předchůdce Keira Starmera a do jedné z nejvýznamnějších funkcí posadil právě bývalého lídra Labouristické strany a zastánce ochrany klimatu a čistých nulových emisí.

21. července 2026 13:22

Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život

Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy