Praha – Dvě velké osobnosti světové hudby a zároveň držitelé mnoha Grammy míří na Pražský hrad. Jeff Beck, držitel osmi cen Grammy a jeden z nejdůležitějších a nejvlivnějších sólových kytaristů historie vystoupí 4. června na Terase Jízdárny Pražského hradu. Další vystoupení čeká posluchače 24. července ve Španělském sále Pražského hradu, kde zažije svoji tuzemskou premiéru přední americký bluesový kytarista, zpěvák a trojnásobný držitel Grammy Keb´ Mo´.
Oproti prvnímu tuzemskému vystoupení před třemi lety, kdy propagoval zatím poslední studiové album Emotion & Commotion, přijede Jeff Beck s jinou - a opět špičkovou - doprovodnou kapelou - baskytaristkou Rhondou Smith, houslistkou Lizzie Ball, bubeníkem Jonathanem Josephem a kytaristou Nicolasem Meierem. Jeff Beck, který letos oslaví sedmdesátiny, nepřestává tvořit a navazovat zajímavé spolupráce. Na podzim 2013 absolvoval například společné turné se členem Beach Boys Brianem Wilsonem a letos v létě vyrazí na společnou šňůru se ZZ Top. V několika rozhovorech také naznačil, že právě připravuje další album, které nebude v "západním stylu" a ke kterému ho inspiruje spolupráce s jeho současnou kapelou.Jeff Beck nepatří mezi typické kytarové legendy. Jeho cílem vlastně je, abyste zapomněli, že při koncertu hraje na kytaru. Kritici i fanoušci oceňují jeho virtuozitou a mistrovské ovládání efektů, na druhé straně svobodu a spontaneitu, se kterou se pohybuje mezi žánry. Beckův žánrový rozsah sahá od blues rocku, hard rocku, heavy metalu, jazz fusion až po rock míchaný s elektronikou. All Music Guide o Beckovi například napsal, že je „tak inovativní jako Jimmy Page, vkusný jako Eric Clapton a téměř tak vizionářský jako Jimi Hendrix." Jeho kariéra se vyznačuje neočekávanými zvraty a zákrutami, vždy ale míří směrem k novým výzvám. Beck byl členem mnoha seskupení a projektů, ve všech vždy zanechal jeho inovativní styl nesmazatelnou stopu. Ať už jako člen Yardbirds (po Eriku Claptonovi a před Jimmy Pagem), kteří v době jeho působení zažili nejúspěšnější a nejkreativnější období, či jako frontman The Jeff Beck Group. Nahrával s mnoha hudebníky – například Mickem Jaggerem, Kate Bush, Stevie Wonderem, Janem Hammerem, ZZ Top či Brianem Mayem. Časopis Rolling Stone ho zařadil na 14. místo žebříčku nejlepších kytaristů historie.Keb´ Mo´, který je pro změnu považován za "současného velvyslance bluesové hudby", přiveze na Pražský hrad nové, v pořadí již dvanácté, album BLUESAmericana, které vychází 22. dubna k dvacátému výročí od eponymního debutu nazvaného Keb´ Mo´. Na nové desce, která je velmi optimistická a radostná, Keb´ Mo´ využívá hodně akustické kytary, mandolinu, perkuse, klávesy a dechové nástroje, zůstává ale věrný bluesovým kořenům. Nahrávka vznikala v Nashville a produkoval ji Keb´ Mo´ a Casey Wasner. Vstupenky na koncert Jeffa Becka jsou již v prodeji v Infocentru Pražského hradu a od 16. dubna v síti Ticketstream, vstupenky na koncert Keb´ Mo´a budou v prodeji během dvou týdnů. Koncerty pořádá Správa Pražského hradu. Více informací můžete nalézt na www.kulturanahrade.cz.
Související
Rockeři truchlí. Zemřel Jeff Beck, jeden z nejlepších kytaristů všech dob
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 1 hodinou
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 2 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 2 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 3 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 4 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 5 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 6 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
Americký prezident Donald Trump tentokrát v jedné věci se svým projevem neuspěl. Nepodařilo se mu uklidnit trhy s ropou či akciemi. Investoři zjevně přestávají důvěřovat jeho slovům, že válečný konflikt s Íránem brzy skončí.
Zdroj: Lucie Podzimková