Praha – Dnešek se ve znamení zahajovacího největších oslav klasické hudby u nás. Dnes večer proběhne zahajovací koncert 69. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro.
Již po třiašedesáté bude Pražské jaro zahájeno cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Tuto tradici položil v roce 1952 spoluzakladatel Pražského jara světoznámý dirigent Rafael Kubelík. Ke 100. výročí od Kubelíkova narození bude letos zahajovací koncert věnován právě jeho poctě.
V tomto roce je na programu zahajovací koncert v podání České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Vychutnat si jej budou moci diváci po celém světě v televizi, na internetu nebo v kinech, a to díky spolupráci pořadatelů festivalu s Českou televizí, Českou filharmonií a produkční společností Unitel. V České republice jej budou vysílat ČT Art a Český rozhlas Vltava od 20 hodin.
V pondělí dopoledne byly položeny květiny u hrobů dalších velkých českých skladatelů, a to u hrobů Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha, a byla vzdána čest i Mistru Josefu Sukovi.
Následně proběhl pietní akt na Vyšehradském hřbitově k uctění památky Bedřicha Smetany. U této příležitosti promluvil muzikolog Petr Kadlec, Veronika Kubařová přednesla úryvek z Markéty Lazarové a zahrál Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy pod vedením sbormistra Jakuba Zichy.
Související
Maďarsko mělo využít srpna 1968 a připojit k sobě jižní Slovensko, napsal list
Dubček se ujal moci před 55 lety. Byl symbolem, nikoliv hybatelem reforem pražského jara
Pražské jaro , Hudba , česká filharmonie
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
Aktualizováno před 34 minutami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 42 minutami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 1 hodinou
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 1 hodinou
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 2 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 3 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 3 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 5 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla.
Zdroj: Jan Hrabě