Příští ročník Bienále Brno propojí svět grafického a produktového designu

Brno – Moravská galerie v Brně připravuje společně s kreativní skupinou OKOLO další ročník Mezinárodního bienále grafického designu Brno 2018. 28. ročník přehlídky propojí grafický design s jeho přesahy do příbuzných oborů. Větší prostor dostanou také časopisy, blogy, portugalské město Porto nebo výrazné osobnosti českého grafického designu František Štorm a Aleš Najbrt.

Moravská galerie v Brně dnes představila koncepci 28. ročníku mezinárodního bienále grafického designu Brno 2018, na kterém spolupracuje s kreativní skupinou OKOLO. Její představitelé, Matěj Činčera, Jan Kloss a Adam Štech, vytvoří pro bienále otevřenou a demokratickou platformu, které bude prezentovat celou šíři oboru grafického designu s různorodými kreativními přístupy a charaktery grafických projektů.

Součástí budou opět doprovodné výstavní projekty, které v nadcházejících ročníku reflektují vztah grafického a produktového designu, přesněji přesah grafických designér směrem k produktu a naopak. Expozice V ploše a prostoru pak představí tvorbu výrazných osobností včetně Josefa Hoffmanna a dalších.

Jedním z projektů bude i reflexe geografických specifik grafického designu mapujícího kreativní prostředí přímořského města Porto v Portugalsku. OKOLO díky práci lokálním designéru, videí a fotografií nabídne návštěvníkům atmosférický zážitek. „Porto je dnes dynamickým centrem designu, architektury i dalších kreativních disciplín. Chceme tento fenomén zmapovat i v souvislosti s jeho bohatou historií a odkazem starých řemesel a tradic.“

Ke slovu se dostane i časopis jako relevantní médium v digitálním světě, které představí výstava jak v kvalitní podobě, tak i v té brakové. Prostor získají i internetové blogy, které jsou v současnosti na poli grafického designu velmi progresivní.

28. ročník Bienále představí tvorbu dvou důležitých osobností grafického designu – Aleše Najbrta, zakladatele studia Najbrt a autora řady filmových či divadelních plakátů, a Františka Štorma, legendárního tvůrce písma, typografa, hudebníka, publicisty a pedagoga.

Do realizace přehlídky se hodlá výrazněji zapojit také město Brno. Plánují se například výstavy tematizující vizuální smog, přednášky o vizuální identitě měst a další. „Bienále grafického designu je nepochybně významnou událostí pro odborníky-kreativce, ale zároveň může městu pomoci v edukaci a aktivizaci široké veřejnosti, tedy těch, kteří se každodenně podílí na tváři Brna“, uvádí náměstek primátora pro oblast Smart City Ing. Jaroslav Kacer v tiskové zprávě.

Participaci města Brna na realizaci bienále přivítali i kurátoři: „S magistrátem města Brna připravujeme nový formát doprovodného programu ve formě drobných instalací, výstav a intervencí ve výlohách, kavárnách, divadlech a dalších kulturních místech v Brně. Projekt počítá s oslovením především mladých grafických designérů a dalších tvůrců, kteří by od města získali drobnou finanční podporu, za kterou by realizovali nenáročné intervence a expozice na vybraných místech v Brně. Vznikl by samostatný vizuální koncept společně s mapou všech míst, jako alternativa k hlavní přehlídce a doprovodným výstavám v Moravské galerii.“ říká Adam Štěch.     

Nový přístup k pojetí bienále, které by mělo více počítat s laickým návštěvníkem a které bude klást větší důraz na edukativní roli, komentuje ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press: „Kreativní skupina OKOLO přistupuje k bienále jako k prostředku popularizace grafického designu, což koresponduje se záměrem Moravské galerie, která má zájem na edukaci široké veřejnosti. Grafickým designem jsme doslova obklopeni a je důležité si uvědomovat, jak moc ovlivňuje naše vnímání okolního světa.“

28. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018 se uskuteční ve dnech 11. května až 28. srpna 2018 v Brně.

Související

Moravská galerie

Moravská galerie spustila přihlašování projektů do Mezinárodní soutěžní přehlídky Bienále Brno 2018

Brno – Grafičtí designéři z celého světa se již nyní mohou přihlašovat do mezinárodní soutěže Bienále Brno se svými projekty, které vytvořili v letech 2015 až 2017. Moravská galerie očekává široké spektrum grafických návrhů od vizuálních identit přes návrhy plakátů, časopisů, písem až po orientační systémy. Nejlepší práce, které vybere mezinárodní porota, budou poté vystaveny v Moravské galerii.

Více souvisejících

Bienále Brno Moravská galerie Brno grafický design kultura Umění

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy