Moravská galerie představuje nový tým kurátorů pro Bienále Brno 2018

Brno – Na příštím ročníku Mezinárodního grafického designu Brno bude Moravská galerie spolupracovat se sdružením OKOLO. Kreativní uskupení chce na 28. ročníku přehlídky srozumitelnou formou představit rozmanité tendence, které se v širokém spektru grafického designu objevují.

Na 28. ročníku mezinárodního bienále grafického designu Brno 2018 se představí nový tým kurátorů. Moravská galerie vybírala ze dvou autorských týmů – sdružení OKOLO a skupiny D.R.O.N. Koncepce skupiny D.R.O.N. směřovala k prezentaci futurologické vize grafického designu pohledem odborníků. OKOLO se vydalo edukativní cestou, jejímž cílem je interpretovat grafický design jazykem srozumitelným širší veřejnosti.

Ve výběrové komisi zasedl ředitel Moravské galerie Jan Press, šéfkurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák, kurátor designu a architektury Rostislav Koryčánek, náměstkyně pro vnější komunikaci Silvie Šeborová a tajemnice Bienále Brno Miroslava Pluháčková. Vítězem se stal kolektiv OKOLO.

Psali jsme: Přehlídka grafického designu bilancuje aneb Bienále Brno 2016 v číslech  

„Moravská galerie v Brně bude počínaje tímto krokem pro každý ročník bienále vybírat nový kurátorský tým, jehož koncepce přiblíží problematiku grafického designu v kontextu aktuálních trendů. Střídání kurátorských přístupů pro jednotlivé ročníky Mezinárodního bienále grafického designu může zajistit názorovou pluralitu, aby se do budoucna tento obor prezentoval z různých perspektiv. Kreativní skupina OKOLO přistupuje k bienále jako k prostředku popularizace grafického designu, což koresponduje s výstavní koncepcí Uměleckoprůmyslového muzea,“ přiblížil přístup Moravské galerie k Bienále Jan Press.

Nadcházející ročník Bienále bude oproti předešlým ročníkům ještě více sídlit v Uměleckoprůmyslovém muzeu a díky koncentraci na jedno místo získá přehlednější charakter.

Nový tým kurátorů chce výstavy koncipovat tak, aby byly přínosné jak pro odborníka, tak i pro člověka zvenčí. Všestranný pohled by podle nich měl představit současný grafický design v mnoha podobách a otevřít diskuzi napříč odbornou i laickou veřejností. Jednotlivé celky by měly být srozumitelně okomentovány a zasazeny do celkového současného historického kontextu.

Jádrem bienále bude opět Mezinárodní přehlídka. Tentokrát však bude výběr exponátů do soutěže probíhat jinak. Moravská galerie se totiž vrací k původnímu způsobu, tedy k zasílání fyzických objektů do soutěže. Doprovodné výstavy by pak měly reflektovat demokratickou šíři hlavní expozice a představit rozmanité přístupy napříč celou škálou současného grafického designu.

28. ročník Bienále Brno představí důležité osobnosti grafického designu. Budou uspořádány výstavy Aleše Najbrta, zakladatele studia Najbrt a autora řady filmových či divadelních plakátů, a Františka Štorma, tvůrce písma, grafika, typografa, hudebníka a pedagoga.

Kreativní skupina OKOLO vznikla v roce 2009 a designu a jeho prezentaci se věnuje především prostřednictvím výstav a publikací. Na svých koncepčních výstavách propojují grafický design a tvorbu prostorových objektů se sofistikovaným edukativním obsahem. Skupinu tvoří Jan Kloss a Matěj Činčera, kteří se od roku 2012 podílí na designu vizuálního stylu festivalu designSUPERMARKET, a Adam Štech, který zde působil jako součást kurátorského týmu. Skupina získala několik významných ocenění z oblasti grafického designu.

Bienále Brno 2018 se koná ve dnech 10. května až 26. srpna 2018.

Související

Moravská galerie

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí

Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od inovované koncepce si Moravská galerie slibuje zvýšení návštěvnosti. Důležitým aspektem je provázání dobového volného a užitého umění. Jedním z kroků ke zpřístupnění instalace veřejnosti je zavedení dobrovolného vstupného.
Paneland - komentovaná prohlídka (foto: Bratru Velnerova)

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě

Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak alespoň vyplývá z vysokého zájmu o výstavu Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstavu zahájila Moravská galerie 23. listopadu a od té doby ji vidělo přes dvacet tisíc návštěvníků. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit a v posledním týdnu také návštěvníkům umožnit vstup i v pozdních večerních hodinách.

Více souvisejících

Moravská galerie Bienále Brno grafický design

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy