Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě

Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak alespoň vyplývá z vysokého zájmu o výstavu Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstavu zahájila Moravská galerie 23. listopadu a od té doby ji vidělo přes dvacet tisíc návštěvníků. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit a v posledním týdnu také návštěvníkům umožnit vstup i v pozdních večerních hodinách.

Od listopadového zahájení navštívilo Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu 20 766 osob. Po KMENECH 90 se tak jedná o další úspěšnou výstavu Moravské galerie, která na sebe upoutala pozornost širokého spektra návštěvníků. Výstavu připravoval tým kurátorů Moravské galerie ve spolupráci s předními československými umělci po tři roky, a jak se ukázalo, budování panelových sídlišť je fenoménem, který fascinuje nejen odborníky. 

Proč nás paneláková kultura tak přitahuje? „Panelová výstavba byla dlouho vnímána jako něco provizorního a dočasného, co ale nedopatřením přetrvalo a stalo součástí české identity. Nepodařilo se je zničit ani smazat z mapy země a tak je naopak nutné k nim nalézt cestu a přijmout je za své. Někdo jde na výstavě Paneland navštívit poprvé v životě něco, v čem by ‚nikdy žít nechtěl‘, jiný přichází vzpomínat na své dětství, a mladé rodiny třeba zkoumají historii bydlení, na které si právě vzaly hypotéku, protože si nic jiného dovolit nemohou. Paneláky tak znovu a stále plní svou původní funkci – být dostupným bydlením pro všechny. Ostatně v nich žije čtvrtina naší země.“, komentuje sociolog Stanislav Biler.

Pozitivní ohlas měla také vizuální stránka výstavy, doprovodný katalog s ilustracemi Jana Šrámka byl nominován v soutěži o Nejkrásnější českou knihu a v kategorii ilustrace má šanci získat také cenu Czech Grand Design.

Pro velký zájem prodloužila Moravská galerie výstavu o týden. Ve dnech 21.–25. března budou lidé moci přijít i v pozdějších hodinách, zavírat bude galerie až ve 21 hodin. Kromě prodloužené otevírací doby galerie připravila také sérii doprovodných programů. V sobotu 24. března bude promítat francouzský dokumentární film Concrete Stories, který ukáže, jak „panelandy“ vznikaly i jinde v Evropě. Neděle 25. března bude dernisážová. Od 16 hodin bude ve výstavě probíhat program pro celou rodinu s umělcem Janem Pfeiffrem. Na něj pak naváže komentovaná prohlídka s kurátorem Rostislavem Koryčánkem a architektem výstavy a umělcem Tomášem Džadoněm.

Výstava Paneland vrací návštěvníky do období normalizace – věrohodná rekonstrukce typicky panelákového interiéru ze sedmdesátých let zprostředkovává dobové reálie, fotografie, videa a archivní záznamy osvětlují počátky panelové výstavby i důvody jejího vzniku. Významnou součástí výstavy je i proměna vnímání sídlišť několika generací umělců (Josef Bolf, David Vávra, Kateřina Šedá, Maxim Velčovský, Pavla Sceranková a další).

Související

Moravská galerie

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí

Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od inovované koncepce si Moravská galerie slibuje zvýšení návštěvnosti. Důležitým aspektem je provázání dobového volného a užitého umění. Jedním z kroků ke zpřístupnění instalace veřejnosti je zavedení dobrovolného vstupného.

Více souvisejících

Moravská galerie kultura výstavy Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy