Moravská galerie v Brně má za sebou historicky nejúspěšnější rok

Brno - Moravská galerie v roce 2017 přilákala nejvíc návštěvníků ve své historii. Hlavním lákadlem byl rozhodně projekt Kmeny 90, který se stal nejnavštěvovanější výstavou instituce. Velkou pozornost přitáhl také Růžový tank Davida Černého, o němž se hojně diskutovalo na sociálních sítích.

Rok 2017 byl pro Moravskou galerii v Brně historicky nejúspěšnější. Instituce má za sebou mimořádně úspěšnou výstavu Kmeny 90, která se dokonce stala nejnavštěvovanějí výstavou dosud. Přilákaly také doprovodné programy pro celou rodinu a narostl zájem škol o galerijní edukační programy.

V loňském roce Moravskou galerii navštívilo celkem 139 734 osob. Svůj podíl na tom rozhodně nese mimořádně úspěšná výstava KMENY 90, která přilákala na třicet tisíc lidí a její velkolepé zahájení na Husově ulici, kterého se zúčastnilo šest tisíc lidí. Velkou pozornost přitahoval také Růžový tank Davida Černého, který se Moravské galerii povedlo dovézt z Vojenského technického muzea v Lešanech u Prahy.

Výstavy Moravské galerie měly v loňském široké rozpětí jak co do tématu, tak i období. Staré umění – bohatou sbírku moravského rodu Salm-Reifferscheidtů – představila výstava Aristokracie vkusu v Místodržitelském paláci, se současným uměním měli návštěvníci možnost se seznámit v Pražákově paláci, kde byla uspořádána výstava brněnskému umělci Marianu Pallovi, laureátu Ceny Michala Ranného.

Přesahy mezi volným a užitým uměním galerie prezentuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu, jak je patrné z výstav KMENY 90 nebo Paneland. Široké spektrum výstav se Moravské galerii daří pořádat také díky intenzivní komunikaci s jinými kulturními institucemi. Spolupráce se Společností Jindřicha Chalupeckého přinesla to nejaktuálnější umění do Brna – podruhé tak mohla Moravská galerie představit práce finalistů prestižní české ceny pro umělce do 35 let. Společně s Muzeem romského umění zase Moravská galerie připravila výstavu o romském umění s názvem Vesmír je černý. Rozmanitost výstav vzbuzuje větší zájem o dění v galerii ze strany škol a rodin s dětmi, kteří jsou pravidelnými návštěvníky.

Moravská galerie také dokončila své další projekty, na nichž pracovala několik let. Díky spolupráci s IT experty ze Slovenské národní galerie se podařilo uvést sbírky online. Na webové stránce sbirky.moravska-galerie.cz/katalog mají lidé možnost prohlížet si více než 200 tisíc uměleckých předmětů různého charakteru (obrazy, sochy, fotografie, užité umění, kresby, grafiky, sbírku grafického designu) a získávat o nich podrobné informace. Moravská galerie se tak stala první státní příspěvkovou organizací v Česku, která prezentuje kompletně své sbírky digitální formou. Webový katalog týdně navštíví přibližně 1 200 uživatelů.

Další prvenství si galerie připsala zahájením činnosti Artotéky. Díky této „půjčovně umění“ si může kdokoliv doma či v kanceláři pověsit originální umělecké dílo. Novou službu knihovny v Pražákově paláci využilo již více než sto lidí. Sbírka Artotéky v současnosti čítá 96 děl, z nichž 41 je ke dnešnímu dni zapůjčeno. Úmyslem galerie je fond Artotéky neustále rozšiřovat. Otevření Artotéky bylo spojeno s rekonstrukcí celé knihovny, která nyní kromě příjemnějšího prostředí nově nabízí velký výběr knih o umění pro děti a mládež.

Velký úspěch zaznamenala kniha Jak se dělá galerie, kterou Moravská galerie vydala v říjnu roku 2016. Celý náklad (3 000 kusů) byl během krátké doby vyprodán, druhé rozšířené vydání vyjde v průběhu roku 2018. Úspěšná byla kniha také v zahraničí, na prestižním veletrhu dětské knihy v Bologni byla vybrána mezi nejlepší knihy o umění pro děti. Jak se dělá galerie byla přeložena do němčiny a připravují se překlady také do dalších světových jazyků (ruština, korejština, portugalština a další).

Na akvizice získala Moravská galerie v loňském roce od Ministerstva kultury mimořádný příspěvek 600 tisíc korun, za nějž se podařilo zakoupit několik uměleckých děl. Akviziční činnost Moravské galerie je úzce napojená na výstavy, které pořádá. Z výstavy Kmeny 90 byla zakoupena díla od předních českých umělců Jiřího Černického (soubor Koktejly) a Ivana Pinkavy (soubor sedmi fotografií). Do výstavy Paneland koupila Moravská galerie ikonické dílo Kateřiny Šedé Každej pes jiná ves. Podařilo se získat také významné dary, přínosem do sbírek jsou kupříkladu velkoformátové kresby Bohumíra Matala.

Radost z vysokého zájmu o dění v Moravské galerii má samozřejmě její ředitel Jan Press: „I přes nekompromisní přístup k počítání návštěvnosti dokázala Moravská galerie překonat její rekord. Jsem velmi rád, že se potvrzuje smysluplnost naší práce. V roce 2018 bude zavřená stálá expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu a chystáme se i na uzavření celé budovy z důvodu rekonstrukce. Proto tak vysoká čísla v budoucích dvou letech neočekáváme, naopak vysokou návštěvnost si slibujeme od výstavy Avant Garde na brněnském výstavišti, na níž se Moravská galerie podílí“, říká Press v tiskové zprávě.

Související

Moravská galerie

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí

Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od inovované koncepce si Moravská galerie slibuje zvýšení návštěvnosti. Důležitým aspektem je provázání dobového volného a užitého umění. Jedním z kroků ke zpřístupnění instalace veřejnosti je zavedení dobrovolného vstupného.
Paneland - komentovaná prohlídka (foto: Bratru Velnerova)

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě

Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak alespoň vyplývá z vysokého zájmu o výstavu Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstavu zahájila Moravská galerie 23. listopadu a od té doby ji vidělo přes dvacet tisíc návštěvníků. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit a v posledním týdnu také návštěvníkům umožnit vstup i v pozdních večerních hodinách.

Více souvisejících

Moravská galerie Rapper Vladimir 518 David Černý (výtvarník) kultura výstavy

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

včera

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

včera

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

včera

EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí

Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy