Praha - Obraz české malířky Toyen nazvaný A teď, když přijde čas byl dnes na aukci v Praze vydražen za 19,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Za 9,7 milionu korun změnil majitele také obraz Koupání v Oravě od Josefa Čapka. Celkem se na dnešní aukci prodala díla za téměř 200 milionů, sdělila ČTK mluvčí pořádají Galerie Kodl Terezie Kaslová. Část výtěžku dražby jde na dobročinné účely.
Sugestivní obraz od Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové, šel do aukce s vyvolávací cenou 13 milionů korun. Plátno z roku 1957, kterému výjimečný význam přisuzovala i sama malířka, je podle galerie reprezentativní ukázkou z autorčina vrcholného pařížského období.
Hranici šesti milionů na dnešní aukci pokořil znovuobjevený a po mnoho desítek let veřejnosti nepřístupný obraz Děti v lese od Václava Brožíka. Nového majitele dnes získal za 6,2 milionu. Ještě o více než dva miliony dráž byla vydražena velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna a s cenou 9,7 milionu korun opustil dražební sál Čapkův obraz Koupání v Oravě.
V Česku nepříliš obvyklou položkou dnešní dražby byla plastika jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího. Bronzová socha Mínotaurus se prodala za 8,4 milionu korun.
"Pozornost sběratelů se soustředila kromě Dalího i na tvorbu jiných zahraničních autorů a to zejména francouzských impresionistů Louise Valtata, Armanda Guillaumina a Eugena Boudina," uvedla Kaslová. Úspěchu a nových autorských rekordů dosáhla i díla českých klasiků z 19. století, například Aloise Kirniga, Maxmiliána Haushofera či Maxmiliána Pirnera. Velkému zájmu dražitelů se těšili také čeští avantgardní umělci i modernistická díla. "Autorské rekordy padaly kupříkladu u děl Magdaleny Jetelové, Vlastimila Beneše, Vladimíra Kopeckého či Jindřicha Štyrského," doplnila Kaslová.
Na aukci se dnes dražila také díla několika současných výtvarníků. Výtěžek z prodeje desítky z nich věnuje Galerie Kodl už posedmé ve prospěch Centra Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Dnešní aukce vynesla na dobročinné účely 581.000 korun.
Související
Ruský boj s disentem. Kvůli hře zadrželi režisérku, dramatičku i ředitele divadla
Zemřel přední slovenský umělec, významný malíř Záboj Bohuslav Kuľhavý
Umění , Toyen (Marie Čermínová) , Josef Čapek , dražby , kultura
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský
před 2 hodinami
Vědce znepokojuje další nemoc. Ptačí chřipka se šíří u krav, přenesla se i na člověka
před 3 hodinami
Finský poslanec střílel opilý před nočním klubem. Policie ho zadržela
před 3 hodinami
VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě
před 4 hodinami
Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje
před 4 hodinami
Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR
před 6 hodinami
Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu
před 6 hodinami
WSJ: Putin pravděpodobně nenařídil vraždu Alexeje Navalného
před 7 hodinami
Dohoda, nebo útok na Rafah. Izrael dal Hamásu poslední šanci
před 8 hodinami
Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země
před 9 hodinami
Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech
před 9 hodinami
Hamás zvažuje izraelský protinávrh na příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí
před 10 hodinami
Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie
před 11 hodinami
Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny
před 12 hodinami
Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář
před 12 hodinami
OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy
před 13 hodinami
Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny
před 14 hodinami
Bez Číny by invaze na Ukrajinu byla pro Rusko náročná, zní z USA
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové
před 22 hodinami
Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot
Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.
Zdroj: Julie Jarošová