Festival ohňostrojů Ignis Brunensis 2018 ovládli Francouzi. Kromě hlavní ceny mají na svém kontě dvě další

Brno - Odborná porota rozhodla 14. června o vítězi jednadvacátého ročníku festivalu Ignis Brunensis. Tentokrát vybírala show ohňostrůjců z Polska, Rumunska a Francie. Česka republika se letos účastnila nesoutěžně. Vítěz se vrátí do Brna v roce 2022, kde změří svoje síly v pětadvacátém ročníku.

Vítězem a držitelem 21. ročníku Starobrno Ignis Brunensis jsou francouzští ohňostůjci Pok 2.0 Lux Factory. Vítězové stanuli na Brněnském přehradě ve středu 14. června se show Noc pod hvězdami, kterou sledovalo i přes nepřízeň počasí 100 000 diváků.

Podle nově zavedených pravidel se Francouzi vratí do Brna v roce 2022, kde si zasoutěží v pětadvacátém ročníku. Pok 2.0 Lux vyhráli kromě hlavní ceny i ocenění České televize za nejlepší scénografické řešení show a cenu Českého rozhlasu za nejlepší hudbu. Cenu primátora města Brna za nejlepší ohňostrojný design na závaznou dvouminutovku koncertní předehry Karneval od Antonína Dvořáka v roce 100. výročí Československa získal polský tým Surex. Dvacetičlenná odborná porota vybírala letos mezi soutěžními show Polska, Rumunska a Francie.

Ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek reflektuje letošní ročník takto: „Já ohňostroje nepovažuji pouze za audiovizuální umění, ale hlavně jako připomínku lidského úsilí zkrotit oheň. Bylo úžasné tyto výtvory sledovat.“

Posledním oceněním, o kterém se bude teprve rozhodovat, je divácká cena. V anketě o cenu diváků bude veřejnost hodnotit všech pět ohňostrojných představení na Brněnské přehradě a nad hradem Špilberk. Hlasování probíhá po skončení sobotního epilogu od 16. června ve 23.00 do čtvrtka 21. června ve 24.00, a to na internetu www.ignisbrunensis.cz a prostřednictvím anketních lístků. Výsledky hlasování budou zveřejněny v pátek 22. června.

Velký otazník visí nad tím, kdo se zúčastní příštího dvaadvacátého ročníku. Šéf týmu Flash Barrandov SFX a producent Ignis Brunensis, Jaroslav Štolba, napověděl, že přijede účastník z kontinentu, který v Brně ještě nebyl. Tím bude někdo z Jižní Ameriky. Dvaadvacatý ročník Ignis Brunensis se uskuteční v tradičním termínu od 24. května do 16. června 2019.

I když je vítěz znám, Ignis Brunensis nekončí. Epilog se bude konat nad Špilberkem v sobotu 16. června s názvem „Ach synku, synku…“, věnovaný 100. výročí vzniku Československa. O produkci a design se postará Ignis Brunensis Team pod vedením společnosti Flash Barrandov SFX.

Související

Arnaud Fouriau, Pok Lux Factory z dnešního vyhlášení Ignis Brunensis Winner of Winners na brněnské Nové radnici (22. června 2023, Brno).

Vítězem Ignis Brunensis 2023 jsou Francouzi s Ohnivým polibkem vodě

Vítězové třech předchozích ročníků se střetli v letošním mezinárodním ohňostrojovém klání Ignis Brunensis ve snaze získat titul Vítěze vítězů. Porota udělovala celkem tři ocenění: za nejlepší výběr hudby, nejlepší scénografii a hlavní cenu 26. ročníku soutěže.
Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický Prohlédněte si galerii

Ignis Brunensis 2023: Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický

Společnost North Star Fireworks z Norska, vedená Andreasem Helle, představila v Brně ohromující představení nazvané Severský Noir. Tato show je inspirována detektivními romány, nejen od Jo Nesbøho, a kombinuje je s norskými interprety elektronické hudby.

Více souvisejících

ignis brunensis Pok 2.0 Lux Surex Brněnská přehrada Ohňostroje

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy