Brno - Křivky slavné sošky Věstonické venuše budou moci od 7. února obdivovat návštěvníci Britského muzea (British Museum) v Londýně. Moravské zemské muzeum ji tam zapůjčí spolu s dalšími exponáty na výstavu paleolitického umění, instituce o tom v pátek informovala na svých internetových stránkách.
Celkově putuje do Velké Británie z Moravského zemského muzea 24 předmětů paleolitického umění, které bude Britské muzeum vystavovat v rámci expozice Ice Age art – arrival of the modern mind. Ta potrvá od 7. února do 26. května.
Věstonickou venuši muzeum po většinu času uchovává v trezoru a půjčuje ji pouze výjimečně. Naposledy vycestovala v roce 2008. Tehdy se v Muzeu přírodní historie ve Vídni konaly oslavy stoletého výročí nálezu její "mladší sestry" - Willendorfské venuše.
"Zápůjčce kolekce do Britského muzea v Londýně předcházelo složité jednání o povolení vývozu," uvedla Pánková. Nakonec ministerstvo kultury výpůjčku povolilo. Venuši i další exponáty z paleolitických sbírek Moravského zemského muzea chrání v zahraničí zvláštní imunita, protože tvoří součást kulturního dědictví suverénního státu.
Britské muzeum vzniklo v polovině 18. století a je jedním z nejslavnějších institucí tohoto typu na světě. Od výstavy slibuje mimořádnou podívanou.
Věstonická Venuše je bezpochyby jedním z nejstarších a nejznámějších uměleckých děl celého světa. Vznikla v rukou mladopaleolitického člověka, jenž žil v okolí Dolních Věstonic před asi 29-25 tisíci lety.
Soška byla objevena roku 1925 týmem archeologa Karla Absolona při zkoumání pravěkého ohniště na lokalitě blízko Dolních Věstonic a od té doby nepřestala být středem zájmu. Její 11,5 cm vysoké tělo, zhotovené ze směsi hlíny a patrně kostního popela, zvýrazňuje typicky ženské tvary a je proto považováno za symbol plodnosti. Věstonická Venuše však není jedinou soškou svého druhu. Stylizované ženské sošky z mladého paleolitu byly nalezeny i v jiných zemích po celé Evropě.
Související
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
V případu vraždy na ulici v Brně padlo obvinění. Muži hrozí až 20 let
Brno , Velká Británie , výstavy
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 1 hodinou
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 2 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 2 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 4 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 5 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 6 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 7 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 8 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 9 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 10 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 11 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 12 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 12 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 14 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák