Hanáková vyhodila šéfa Národní galerie Rösela. Čím ji naštval?

Praha - Vladimír Rösel, kterého jmenoval do pozice generálního ředitele Národní galerie v Praze bývalý ministr Jiří Besser (TOP 09), na svém postu skončil. Ve středu ho odvolala ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09), funkci podle ní nerozuměl. Na post nového ředitele se vypíše výběrové řízení.

Do doby nástupu nového ředitele bude pověřený řízením NG historik Vít Vlnas, současný ředitel sbírky starého umění, který se kdysi o post ředitele také ucházel. "Dostal celou řadu příležitostí, aby prokázal svou kvalifikaci pro vedení nejvýznamnějšího muzea výtvarného umění v České republice, ale ukázalo se, že tato kvalifikace je velmi omezená. A to především proto, že pan Rösel neprokázal, že rozumí specifickému poslání Národní galerie v Praze a jejímu postavení mezi státními sbírkotvornými institucemi," řekla Hanáková.

Rösel se podle ní nevyznamenal ani jako ekonom, navíc nedokázal garantovat kvalitní práci s lidmi ani odbornost. Podle ministerstva střednědobá koncepce galerie, kterou generální ředitel předložil, představovala pouze ekonomické, marketingové a technicko-organizační cíle, ale nerespektovala fakt, že galerie by měla poskytovat veřejnou službu v oblasti kultury. "Důsledkem pak byly opakující se problémy v komunikaci vedení Národní galerie v Praze a jejího generálního ředitele jak se zaměstnanci, tak s odbornou veřejností a s ministerstvem," uzavřelo ministerstvo.

Rösel nastoupil 1. června 2011, ve funkci nahradil Milana Knížáka.

Související

Jiří Pospíšil /ODS/, místopředseda strany

Někdo zuří, Pospíšil Hanákovou chválí. Co zase provedla?

Praha - Mnozí lidé kritizují, že ministryně kultury v demisi Alena Hanáková /TOP09/ dělá na poslední chvíli relativně podstatná rozhodnutí. Například ve čtvrtek jmenovala ředitele Národní galerie. Místopředseda ODS Jiří Pospíšil ale tento čin pochválil.

Více souvisejících

Alena Hanáková Národní galerie Ministerstvo kultury

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

Pokud Trump vyhraje, USA mohou ovlivnit s Putinem svět s nepředvídatelnými důsledky

Obecně je známo, že historie se neopakuje, ale podobnost historických dějin může navádět k podobným činům. Trump a jeho republikánští spojenci přiživují v americké politice nové izolacionistické napětí, píše ABC News, které by mohlo radikálně změnit americký přístup ke světu – s nepředvídatelnými důsledky.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy