Praha - Na Vltavě v centru Prahy se dnes ráno, jen pár dní před předčasnými parlamentními volbami, objevil rozměrný objekt v podobě vztyčeného prostředníčku, který směřuje k Pražskému hradu. Desetimetrový fialový objekt sem umístil sochař David Černý, který svými uměleckými díly aktuální politickou situaci glosoval v minulosti již několikrát. Umístění plastiky má potřebná povolení, podle úřadů by na Vltavě mohla být do soboty 26. října.
Černý se podílel na prezidentské volební kampani Karla Schwarzenberga, soupeře nynější hlavy státu Miloše Zemana. Pracoval také na vizuální stránce volební kampaně TOP 09 před nadcházejícími sněmovními volbami, která šéfa strany Schwarzenberga stylizuje do role filmového agenta Jamese Bonda.
Ruka s prsty složenými v jasném gestu připlula při východu slunce do centra od Smíchova, kde sídlí centrum současného umění MeetFactory. Za asistence členů Pražské paroplavební společnosti byl ponton se sochou ukotven k vltavskému dnu a začal vzbuzovat pozornost kolemjdoucích, v tu dobu převážně lidí spěchajících do práce.
Prostředníček na Vltavě je zvětšený, proti prstu na ruce má o dva klouby navíc. Ruka vypadá jako sestavená z jednotlivých plátků, strukturou tak připomíná některá jiná Černého díla, například fontánku umístěnou v Hergetově cihelně.
Sám autor David Černý k důvodu instalace nejprve jen podotkl, že je namířena proti Hradu. Posléze poslal serveru iDnes.cz esemesku, kde poslání díla upřesnil: "Je to normální fakáč těm zm***m komunistickejm zasr**ejm na Hradě."
Prezident Zeman, který je nyní na návštěvě Ukrajiny, nechtěl objekt komentovat. "Zatím jsem to neviděl, takže se k tomu nemohu vyjadřovat," vzkázal prostřednictvím své mluvčí Hany Burianové. Ministr dopravy Zdeněk Žák šel v hodnocení nejdále a označil dílo rovnou za "nevkus." Mluvčí strany SPOZ Vladimír Kruliš je přeci jenom smířlivější. "O tom, jaká tato věc je, si udělají nejlépe názor sami občané," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí.
Více než umělecká hodnota díla však vyvolává diskusi v řadách SPOZ samotná osobnost Davida Černého. "Po ovoci poznáte je... Matouš 7, 15-20," uvedl ministr dopravy Zdeněk Žák na adresu Černého známý verš z Bible. V daném místě bible varuje také před lživými proroky, kteří přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci. Zda Žák mezi ně počítá i Černého však v SMS už neupřesnil.
Vztyčený prostředníček znala už antika
Urážlivé gesto vztyčeného prostředníčku je značně rozšířené a v oblibě ho mají i čeští politici. V únoru 2007 ho použil v parlamentu tehdejší premiér Mirek Topolánek. Později vysvětloval jeho význam jako neverbální komunikaci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Zpěvák Karel Gott zvedl prostředníček v televizi. Poslal ho těm, kteří mu nepřáli medaili za zásluhy pro Českou republiku. V roce 2004 kanadský poslanec z Calgary ukázal prostředníček členu jiné strany, který ho údajně v poslanecké sněmovně přerušoval a provokoval, napsal server iDnes.cz.
Lidstvo však provází prostředníček vztyčený tak, že jsou ostatní prsty schované pod palcem, už více než dva tisíce let. "Jde o jedno z nejstarších známých urážlivých gest," řekl agentuře BBC antropolog Desmond Morris. "Prostředníček je penisem a skrčené prsty po obou stranách varlaty. Když tohle uděláte, ukážete druhému falické gesto. Říkáte 'tohle je penis' a ukazujete ho lidem, což je velmi primární projev."
Římané měli pro toto gesto vlastní pojmenování, digitus impudicus znamená hanbatý, necudný či urážlivý prst. Už před nimi však používali vztyčený prostřední prst coby odvolávku na mužské genitálie staří Řekové.
Britské gesto se dvěma prsty a dlaní obrácenou k sobě je "dvojitý falus", upřesnil antropolog. Ačkoli historici stále diskutují o jeho původu, podle legend se "dvojitý falus" poprvé objevil v roce 1415 v bitvě u Agincourtu. Tady prý britští vojáci ukazovali dva prsty Francouzům, kteří hrozili, že zajatým lučištníkům useknou dva prsty, aby už nemohli střílet šípy. A Britové jim ukazovali, že oni ještě mohou.
Související
Petříček ve Švédsku. Hrozby pro demokracii stále existují, varoval u růžového tanku
Hrubá urážka v televizi? Spor Knížáka s Černým se vrací k vrchnímu soudu
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 1 hodinou
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 1 hodinou
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 2 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou.
Zdroj: Jan Hrabě