O víkendu lze ještě jít na výstavy, do muzeí, do divadel i do kin. V pondělí zavírají

Necelý měsíc a půl od zahájení nové sezony divadla v ČR opět přestávají od pondělí hrát. Opatření vydané vládou kvůli snaze zpomalit šíření koronaviru by tentokrát mělo platit jen dva týdny proti víc než dvouměsíční jarní pauze.

Divadla znovu odsouvají premiéry odsunuté z jara i všechna další představení, poslední možností jsou dva víkendové dny, na které nabízejí vstupenky mnohé scény včetně Národního divadla. O víkendu je také možné před dvoutýdenním uzavřením navštívit výstavy, muzea a památky.

V Národní galerii je možné ještě o víkendu navštívit výstavu děl slavného Rembrandta a jeho současníků i následovníků, koná se v paláci Kinských. Na třech místech je možné prohlédnout si výstavu malíře Mikuláše Medka. Centrum obsáhlé monografické přehlídky je Valdštejnská jízdárna, v Anežském klášteře jsou práce pro sakrální prostory a ve Veletržním paláci jeho monumentální díla vytvářená na zakázku pro obchodní prostory či pražské letiště. V Anežském klášteře do neděle pokračuje Festival spisovatelů Praha, který hostí nigerijského spisovatele a nositele Nobelovy ceny Wole Soyinku.

Národní muzeum v pondělí dočasně uzavře mimo jiné svou výstavu Sluneční králové, která prezentuje archeologické nálezy starověkého Egypta. Ještě o víkendu ji lze navštívit v hlavní budově muzea na Václavském náměstí. Do konce týdne trvá Designblok, největší tuzemská výstava designu, módy, nábytku, šperků a doplňků. Letos designéři a firmy dostali prostor v bývalém klášteře sv. Gabriela na Smíchově.

Národní divadlo nabízí dnes večer Kouzelný cirkus, v neděli inscenaci Plukovník Švec o tragickém osudu československého legionáře. Balet ND uvede v neděli dvakrát inscenaci Kylián - Mosty času, která je průřezem díla slavného českého choreografa.

Divadlo Rokoko dnes uvádí inscenaci Želary, jevištní podobu dvou knih Květy Legátové, známých také z filmového zpracování. Divadlo Komedie uvede v neděli jevištní koláž z her Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč pod názvem Husitská trilogie v režii Lukáše Brutovského. Tvůrčí tým upozorňuje diváky tíhnoucí k tradicionalistickým zobrazováním, že se snažil významnou kapitolu českých dějin "popkulturně oprášit".

Divadlo Na zábradlí dnes uvádí oceňovanou inscenaci Jana Mikuláška Korespondence V+W vycházející ze vzájemných listů legendárních tvůrců Osvobozeného divadla, jejichž cesty se po únoru 1948 rozešly.

Švandovo divadlo dnes zve na 50. reprízu komedie Pohřeb až zítra, kterou napsala Natálie Kocábová a která pojednává o rozhádané rodině, jíž svedla dohromady večeře před babiččiným pohřbem. Komedii o rodinných vztazích uvede v neděli i Fidlovačka, dvakrát zahraje titul Joe DiPietra Famílie, kterou režíroval Juraj Herz.

Komediální tituly nabízí také Divadlo na Jezerce a Kalich. Na Jezerce uvedou dnes odpoledne a znovu večer inscenaci Pánský klub, komedii o eroticky závislých mužích, kteří se setkávají na terapii. Kalich na své komorní scéně v Rytířské ulici uvede v neděli titul Tik tik, která se odehrává v čekárně psychiatra mezi lidmi trpícími tikem, tedy obsedantní neurózou, s níž se těžko žije.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Česká muzea a další instituce nabídly uprchlíkům vstup zdarma

Česká muzea a další instituce nabízejí pomoc při záchraně sbírek, uměleckých předmětů a muzejních artefaktů z Ukrajiny. Některé instituce také nabídly, že lidé, kteří před válkou utekli do České republiky, mohou přijít do jejich expozic a na výstavy zadarmo.
Hrad Bouzov

Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny veřejnosti?

Proslulá muzea a galerie vítají své návštěvníky již desítky, ba dokonce stovky let. Je však nutné si uvědomit, že základy muzejních sbírek tvořily především původní soukromé sbírky panovníků či šlechticů. Přitom i oni sami otvírali dveře svých sídel návštěvníkům, aby se i jiní mohli podívat na unikátní exponáty sbírané po staletí dávnými předky. Kdy a jaké hrady a zámky u nás byly otevřeny veřejnosti?

Více souvisejících

muzea Divadla Kina

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy