Prohlížíme se v něm každý den. Jaká je historie zrcadla?

Každý z nás se na sebe denně dívá do zrcadla. Zrcátka používají lékaři, bez těch zpětných se neobejdeme v autě. Jaká je historie tohoto obyčejného předmětu? Zmínky o zrcadle najdeme již v antických bájích.

Lidé si zřejmě od pradávna dobře všímali, že jejich obraz odráží průzračná vodní hladina nebo leštěné předměty. V nich se tedy již od pradávna prohlíželi. Z období 6. tisíciletí před naším letopočtem pochází doklady o zvláštních obsidiánových deskách s vysoce vyleštěným povrchem, které s největší pravděpodobností plnily funkci dnešních zrcadel. Z vyspělých starověkých civilizací, jako byl Egypt, Řecko nebo Řím, se dochovaly bronzové a stříbrné leštěné plochy již nápadně připomínající současná zrcadla. Také ve starých antických bájích můžeme najít zmínky o zrcadlech. Bájný Perseus využil svůj kovový štít s lesklým povrchem jako zrcadlo, a díky tomu zabil Medusu, ženu s hady místo vlasů. Archimédes prý zase zrcadla použil k zapalování nepřátelských lodí během obléhání Syrakus.

První skleněná zrcadla se začala používat až ve středověku. Ve 14. století se vyráběla skleněná zrcadla v italských Benátkách, od 16. století se benátská zrcadla stala známým pojmem i za hranicemi Itálie a symbolem luxusu. Zrcadla se tehdy vyráběla tak, že se na skleněnou desku nanesla vrstva rtuti a cínu. Stříbra se začalo využívat při výrobě zrcadel mnohem později, až v 19. století. V roce 1836 poprvé vyzkoušel desku skla pokrýt roztokem stříbra německý chemik Justus von Liebig, čímž se již velice přiblížil modernímu způsobu zhotovování zrcadel.

Zrcadlo nebylo v historii pouhým předmětem denní potřeby, ve kterém se člověk prohlížel, ale našlo své uplatnění také ve vědě nebo v umění. Bez zrcadel by nikdy nevznikl dalekohled nebo fotoaparát, zrcátka využívají dodnes lékaři, ať už dentisté, gynekologové nebo ušní specialisté. Zrcátka nám také usnadňují jízdu autem.

V umění se zrcadlo stalo symbolickým předmětem spojeným s vlastnostmi a skutky člověka, jako je marnivost, pýcha nebo smilstvo, ale také moudrost a čistota. Zrcadla v těchto souvislostech již od dob středověku zakomponovávali malíři do svých obrazů nebo sochaři do svých plastik. S vyobrazením zrcadla často pracoval například známý barokní umělec Matyáš Bernard Braun, který ho využil v souboru soch Ctností a Neřestí na Kuksu. Braun dal zrcadlo do rukou postavám znázorňujícím Moudrost nebo Smilstvo.

Zrcadlo se dostalo také do pověrečných praktik či lidových zvyklostí. Považovalo se za předmět obdařený zvláštními vlastnostmi a schopnostmi. Lidé se třeba po dlouhou dobu nedívali do zrcadla v noci. Věřili totiž, že zrcadlo by tehdy dotyčnému ukázalo zlou budoucnost, obraz samotného ďábla, kterého by tím přivolal na svět a s ním i neštěstí, jako je nemoc, nějaká tragédie či smrt. Také se tradovalo, že časté prohlížení se v zrcadle přináší smůlu malým dětem a těhotným ženám. Zrcadlo ovšem bývalo i důležitou součástí každé domácnosti. Dle lidových pověr mělo totiž odrážet zlé síly, ať už noční můry, strašidla nebo ďábla. Aby na člověka nemohla noční můra, měl si do záňadří vložit malé zrcátko – můra by se v něm spatřila a nemohla škodit. Aby byla od zlých sil chráněna miminka, dávala se jim do kolébky také malá zrcátka. Některé nadpřirozené zlé bytosti, jako třeba upíři, v zrcadle prý neodráží svůj obraz vůbec. V lidové kultuře ještě v minulém století přetrvávala pověrečná praktika nařizující při úmrtí v rodině pozůstalým zakrýt všechna zrcadla. V nich by totiž mohla duše zemřelého spatřit svou lidskou podobu, a tak by nenalezla po smrti pokoje.

Související

Více souvisejících

zrcadla historie

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy