Zemřela zřejmě poslední vdova po vojákovi z občanské války v USA, bylo jí 101 let

Ve Spojených státech ve věku 101 let zemřela žena, která byla podle všeho poslední vdovou po vojákovi z občanské války z let 1861 až 1865. Neobvyklý pár, kdy ženichovi Jamesi Bolinovi bylo 93 let a nevěstě Helen Viole Jacksonové pouhých 17, měl svatbu v roce 1936.

Ilustrační foto

Jacksonová podle agentury AP zemřela v polovině prosince v domově pro seniory ve městě Marshfield v Missouri. Ve stejném státě její manžel coby vojín jezdectva během občanské války bojoval na straně Unie.

Jacksonová spolu s devíti sourozenci vyrůstala v missourském městečku Niangua, zatímco vdovec a bývalý voják Bolin žil poblíž. Pečovala o Bolina a pomáhala mu s každodenními pracemi. Aby jí její laskavost oplatil, navrhl jí, že se s ní ožení. Mladá žena by tak po jeho smrti získala nárok na jeho vojenskou penzi, což podle AP v době velké hospodářské krize znamenalo lákavou nabídku. Jacksonová s ní souhlasila do značné míry proto, že "cítila, že díky její péči Bolin žije déle".

Manželství trvalo do roku 1939, kdy muž zemřel. O svatbě nikomu ze svých příbuzných Jacksonová nikdy neřekla, s manželem ve stejné domácnosti nežila a neměli spolu žádné intimní styky. Už se znovu nevdala a o penzi po svém manželovi se nepřihlásila.

Uvědomovala si prý, jaké stigma by na ní ulpělo, kdyby se prozradilo, že si ještě coby dívka vzala devadesátníka. V roce 2018 vysvětlila, že o svém manželství s Bolinem nikdy nemluvila, aby ochránila pověst jeho i svoji. "Hluboce jsem pana Bolina respektovala a nechtěla jsem, aby mu ublížily jedovaté řeči," uvedla Jacksonová.

Podle pastora Nicholase Inmana, který byl dlouholetým přítelem Jacksonové, začala o své minulosti mluvit teprve v posledních třech letech svého života. Měla prý radost z uznání, jakého se po desítkách let utajování dočkala. Vysloužila si místo na missourském chodníku slávy a dostávala bezpočet pohlednic a dopisů s přáním všeho nejlepšího. "Pro Helen to byl svého druhu ozdravný proces: kvůli něčemu, o čem si myslela, že se pro ni stane stigmatem, byla ve skutečnosti na sklonku života oslavována," řekl Inman.

Tento pastor byl prvním člověkem, kterému Jacksonová o svém manželství v prosinci 2017 pověděla. Její příběh ověřil a zjistil, že je pravdivý. Měla také bibli, kterou jí Bolin daroval a ve které psal o jejich manželství. To stačilo k tomu, aby veteránské organizace uznaly roli, jakou Jacksonová sehrála v dějinách. Když se o ní dozvěděli Bolinovi příbuzní, donesli jí do domova seniorů jeho zarámovanou fotografii. Rozplakala se, stále se obrázku dotýkala a svěřila se, že Bolin byl jediným mužem, který ji kdy miloval.

Americký herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil ženu

22.10.2021 18:18 Aktualizováno Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní…

StarDance je zpátky, tančící hvězdy se poprvé představily divákům

16.10.2021 22:15 Aktualizováno Na obrazovkách České televize odstartovala po roční pauze další, v pořadí jedenáctá řada StarDance,…

Invalidovna je celosvětovým unikátem v samém srdci Prahy

16.10.2021 14:40 Nikdy nedostavěný, přesto monumentální barokní areál pražské Invalidovny se nachází v Praze 8 –…

Historie tajemného Faustova domu. Žil v něm skutečně učenec, který upsal…

16.10.2021 13:00 Jedním z nejtajemnějších domů v Praze je tzv. Faustův dům. S ním se pojí pověst o učenci Faustovi,…

Co a jak suplementovat? Zaměřte se na prevenci, která vám zajistí pevné…

11.10.2021 11:24 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Dlouhá cesta k volebnímu právu žen. Kdy jej získaly v Česku?

08.10.2021 13:00 Od druhé poloviny 19. století začaly ženy bojovat za své volební právo. Poprvé mohly volit na Novém…

Elton John nebo Ringo Starr? V Pandora Papers figurují také hvězdy…

05.10.2021 11:04 V dokumentech mezinárodního projektu Pandora Papers figurují kromě světových vůdců rovněž hvězdy…

Bývalý zámek v Pičíně ukrývá příběh české Čachtické paní

03.10.2021 13:30 Kdo by neznal slavný příběh o kruté a krvežíznivé uherské hraběnce Alžbětě Báthory, přezdívané…

Jak dlouho se u nás pije káva a co o ní napsala Magdalena Dobromila…

03.10.2021 11:15 Na 1. října připadá Mezinárodní den kávy. Tento nápoj se ve střední Evropě objevil někdy na konci…

Největší Disneyland světa slaví 50. výročí. Je velký jako Hradec Králové

30.09.2021 08:58 Originální Disneyland, v němž mohou návštěvníci potkat myšáka Mickeyho, Sněhurku či kačera Donalda,…

Související:

Právě se děje

reklama