EURO 2024: Češi v oslabení proti Turecku bojovali až do konce, na vysněný postup ale nakonec nedosáhli

Češi do poslední chvíle živili naději na vysněný postup do osmifinále, museli však v posledním zápase skupiny F porazit našeho neoblíbeného soupeře, tedy Turecko. Svěřenci kouče Ivana Haška nechtěli navazovat na předešlé dva podobné důležité duely s Tureckem na Eurech 2008 a 2016, které Češi nezvládli. A bohužel tato záporná bilance s tímto soupeřem na fotbalovém ME pokračuje nadále. Výrazný podíl na tom měl Antonín Barák, jenž už po dvaceti minutách hry musel předčasně ze hřiště po druhé žluté kartě a tudíž červené. 

Navzdory tomu ale Češi pokračovali v bojovnosti a předvedli nejlepší výkon za celý turnaj. I když jako první inkasovali a navíc se jim zranil gólman Jindřich Staněk, dokázali zásluhou kapitána Součka srovnat a až do závěru zápasu existovala stále šance na postup. Tu nakonec ztratil v nastavení brankou Tosuna a duelu nepřidal ani kontroverzní výkon rumunského rozhodčího Istvána Kovácse, jenž tak rozpoutal mnoho emocí na obou stranách. 

Atmosféra na stadionu v Hamburku při teplém až dusném počasí připomínala očekávané peklo, neboť turečtí fanoušci peklo rozpoutat umí a navíc v Německu fandila Turecku i početná turecká menšina v této evropské zemi. Začátek duelu přitom českému týmu vycházel, do šance se tehdy dostal Provod, s jehož tečovanou střelou si však gólman Günok poradil, když ji vyrazil. Přestože Češi pokračovali nadále v sympatickém výkonu, přišla nečekaná rána v podobě dvou žlutých karet a následného vyloučení Antonína Baráka ve 20. minutě. 

Čechy ani to nikterak nepoložilo, Turci i přesto totiž nepředváděli nic nebezpečného. Balon sice měli na svých kopačkách možná častěji a pohybovali se poblíž českého vápna, ale brankář Staněk mohl být relativně stále klidný. To na druhé straně mohl otevřít skóre po rychlém protiútoku David Jurásek, jemuž do druhé vlny předal balon Provod, ovšem David Jurásek gólmana Günoka nepřehodil. 

Přišel tak na řadu úvod druhého dějství, v němž se sice gólmanovi Staňkovi nejprve podařilo vychytat soupeřovi příležitost, jenže odražený míč zamířil k Cahanogluovi a ten už kapituloval. To i proto, že nemohl plnohodnotně chytat, jelikož už měl po předešlém zákroku vykloubené rameno. Musel tak následně předčasně střídat a nahradil ho Matěj Kovář. 

Kromě něj přišel na hřiště i Chorý s Kuchtou, kteří se snažili znepříjemňovat život turecké defenzivě, jak jen to nejlépe umí. A právě Chorý byl součástí akce z 66. minuty, kterou nakonec zakončil nekompromisní úspěšnou střelou kapitán Souček. Chorý se totiž tehdy dostal do souboje s gólmanem Günokem. 

Přestože se ani v následujících minutách nedala upřít českému mužstvu snaha, duel nakonec rozhodlo až nastavení, v němž gól definitivní české zkázy vstřelil Tosun a impulsivní Turci mohli rozpoutat své peklo doopravdy. Emocí na hřišti bylo postupem času čím dál více, přičemž největší podíl měl na tom svým mnohdy nepochopitelným rozhodováním rumunský sudí Kovács. Hned tři žluté karty dostali na české straně hráči z lavičky včetně Schicka, přičemž byli potrestáni i Turci na své lavičce, po závěrečném hvizdu se strhla bitka po nesportovním chování ze strany Turků, z níž s červenou kartou vyšel Chorý. 

Byl to tak hořký, ale v něčem symbolický konec českého týmu na tomto turnaji, kde jeho hra celkově úplně nepřesvědčila a ve srovnání s ostatními účastníky Eura se nejednalo rozhodně o bůhvíjaký fotbal. 

Konečný výsledek zápasu fotbalového Eura v Německu (26.6.2024): 

SKUPINA F (Hamburk): 

Česko - Turecko 1:2 (0:0) 
Branky: 66. Souček - 51. Calhanoglu, 90.+4 Tosun. Rozhodčí: Kovács - Marinescu, Artene (všichni Rum.) - Kwiatkowski (video, Pol.). ŽK: Barák, Schick (mimo hřiště), Jaroš (mimo hřiště), Červ (mimo hřiště), Krejčí, Souček - Özcan, Yildiz, Yüksek, Günok, Calhanoglu, Cakir (mimo hřiště), Müldür, Akaydin, Kökcü, Ayhan, Güler (mimo hřiště). ČK: 20. Barák, 90.+8 Chorý (oba Česko). Diváci: 47.683 

Česko: Staněk (55. Kovář) - Holeš, Hranáč, Ladislav Krejčí II - Coufal, Provod (75. Lingr), Souček, D. Jurásek (81. M. Jurásek) - Barák, Hložek (55. Chorý) - Chytil (55. Kuchta). Trenér: Hašek 

Turecko: Günok - Müldür, Akaydin, Demiral, Kadioglu - Yüksek (63. Yokuslu), Özcan (46. Ayhan) - Güler (75. Tosun), Calhanoglu (87. Kökcü), Yildiz (76. Aktürkoglu) - Yilmaz. Trenér: Montella 

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal Euro 2024

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy