FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

Zmiňovaný on-line kongres FIFA tak tímto svým krokem, který posvětilo 211 členských asociací, potvrdil rozhodnutí rady FIFA z října loňského roku. V roce 2030 se tak první tři zápasy MS odehrají v již výše zmiňovaných jihoamerických zemích, přičemž ten úvodní duel by se mě uskutečnit v Montevideu. To proto, že právě v Uruguayi se konalo první mistrovství světa v historii v roce 1930. Po těchto prvních třech zápasech se pak mistrovství světa přesune do Španělska, Portugalska a Maroka. Poprvé se tak šampionát uskuteční nejen v šesti zemích, ale rovnou na třech kontinentech.

Zatímco Maroko a Portugalsko bude hostit fotbalové MS poprvé, Španělsko si zopakuje pořadatelství z roku 1982. Uruguay, Paraguay a Argentina se původně snažily o společnou samostatnou kandidaturu tohoto šampionátu, ale FIFA tuto kandidaturu zamítla.

Rozhodlo se i o pořadateli světového šampionátu v roce 2034. Ten už se odehraje tradičně jen v jedné zemi, ovšem v netradiční destinaci. Po 12 letech to bude podruhé, co se fotbalové MS vrátí do arabského světa, jelikož oním pořadatelem se stala Saúdská Arábie. Stejně jako v případě Kataru, tak i tentokrát čelí FIFA kritice za výběr kvůli porušování lidských práv v pořadatelské zemi.

Konference se zúčastnil vedle generálního sekretáře Fotbalové asociace ČR (FAČR) i šéf českého fotbalu Petr Fousek, který výběr pořadatelů poté okomentoval. "Pro nás jsou Španělsko, Portugalsko a Maroko skvělé destinace. Šampionát bude v Evropě, tedy blízko pro naše fanoušky. Země jsou také sportovně tradičně silné," nechal se slyšet konkrétně k pořadatelům MS 2030 a pokračoval o MS 2034: "Co se týče Saúdské Arábie, jejich stadiony a zázemí budou na vysoké úrovni. Jsem si jist, že dokážou uspořádat špičkový turnaj na světové úrovni. Nejpodstatnější pro český fotbal je ale to, aby se naše reprezentace na mistrovství světa probojovala."

Dodejme, že nejbližší mistrovství světa se bude konat v roce 2026 ve třech zemích a bude ryze zámořské, jelikož se bude hrát ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku. Poprvé půjde o turnaj, kterého se zúčastní hned 48 týmů.

Související

FIFA, ilustrační fotografie.

Šéf FIFA Infantino se po hádce v Bílém domě postavil na stranu Trumpa a Ruska

Největším tématem posledních hodin je schůzka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která skončila předčasně kvůli výrazným neshodám mezi oběma státníky, kteří si je vyříkali přímo před novináři. Jednání následně komentovala řada světových lídrů, většina z nich vyjádřila podporu Ukrajině. Avšak šéf Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino se postavil spíše na stranu Donalda Trumpa. Dokonce vyjádřil přání brzkého návratu ruských fotbalistů na mezinárodní scénu.

Více souvisejících

FIFA Saúdská Arábie Fotbal

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

včera

včera

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy