Uplynulo 28 let od masakru, který měnil fotbalové dějiny

Brusel - Bohužel i ke sportu patří katastrofy. Fotbal si jednu z největších prožil v roce 1985, kdy v hlavním městě Belgie zahynulo 39 lidí před startem finále Poháru mistrů evropských zemí mezi Liverpoolem a Juventusem.

Zdroj: YouTube

Co se tehdy stalo? Problémů byla celá řada. Především se vůbec nemělo hrát na starém stadionu v Bruselu, který nevyhovoval nárokům tak náročného a divácky sledovaného utkání. Dalším nedostatkem byla špatná distribuce lístků, díky které se do své blízkosti dostali italští tifosi a angličtí rowdies. Právě ostrované vyprovokovali násilné střety, které měly tragické následky.

Fanoušci The Reds byli v té době jedni z nejobávanějších v Evropě a své pověsti bohužel dostáli i v Bruselu. Ozbrojeni tyčemi, noži a kusy betonu z chátrajícího stadionu zaútočili na Italy a v následné panice spadla jedna ze zdí. V jejích troskách našlo smrt 39 lidí a více než 400 bylo zraněno. Na vině byla také špatná organizace a naprosto nedostatečný zásah policie, která v místě neměla ani odpovídající počet lidí.

Přes veškerou hrůzu, která se před začátkem střetnutí odehrála, nakonec UEFA rozhodla, že se zápas bude hrát. I přes protesty některých hráčů se finále Poháru mistrů evropských zemí (předchůdce dnešní Ligy mistrů) odehrálo. Po proměněné Platiniho penaltě nakonec vyhrál Juventus 1:0.

Po tragickém 29. květnu 1985 byly všechny anglické kluby vyřazeny na pět let z evropských soutěží, Liverpool dokonce na šest. Čtrnáct anglických fanoušků bylo odsouzeno a šlo do vězení. Druhá půle osmdesátých let se nesla ve znamení přeměny anglického fotbalu, kdy bylo zamezeno dalšímu řádění rowdies.

Když se Juventus a Liverpool znovu v roce 2005 střetli, Angličané se za událost omluvili obřím transparentem.

fotbalová tragédie 29. května 1985, stadion krále Baudouina, Brusel

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy