Dlouho očekávaný rozsudek padl. Soud rozhodl o odvolání Juliana Assangeho

Zakladatel serveru WikiLeaks, Julian Assange, se může odvolat proti vydání do Spojených států, rozhodl v pondělí Vrchní soud v Londýně. Informovala o tom agentura Reuters.

Spojené státy žádají o vydání Assange kvůli obviněním ze spiknutí po zveřejnění statisíců uniklých tajných dokumentů, které se týkají aktivit USA během válek v Afghánistánu a Iráku.

Soud koncem března rozhodl, že Assange nemůže být okamžitě vydán do USA a dal Spojeným státům tři týdny na poskytnutí záruk týkajících se jeho práv podle prvního dodatku americké ústavy. USA se také musely zaručit, že Assange nebude po vydání odsouzen k smrti.

V pondělním verdiktu Vrchní soudci uvedli, že záruky poskytnuté Washingtonem nebyly dostatečné. Assange tedy může pokračovat v odvolacím procesu. Soudci uznali, že má důvod napadnout příkaz vlády Spojeného království k jeho vydání do USA.

Pokud by soudci rozhodli ve prospěch vydání, Assangeovy právní možnosti v Británii by se vyčerpaly. Jeho právníci by se v takovém případě obrátili na Evropský soud pro lidská práva se žádostí o vydání nouzového příkazu k zablokování deportace.

Assange se brání vydání do USA více než deset let. Sedm let strávil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně a posledních pět let v přísně střeženém britském vězení Belmarsh.

Velké mediální organizace, obhájci svobody tisku a australský parlament odsuzují stíhání Assangeho na základě amerického zákona o špionáži z roku 1917, který nikdy předtím nebyl použit za zveřejnění tajných informací.

V pondělí se stovky demonstrantů shromáždily před Vrchním soudem v Londýně na podporu Juliana Assange. Drželi transparenty a skandovali: "Osvoboďte Juliana Assangeho!" Na vlajkách s výzvou adresovanou americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi stálo: "Pusťte ho, Joe!"

Julian Assange je australský novinář, vydavatel a aktivista, který se proslavil jako zakladatel a hlavní tvář serveru WikiLeaks. Narodil se 3. července 1971 ve městě Townsville. Assange se stal celosvětově známým díky své práci na odhalování tajných vládních dokumentů a jiných důvěrných informací prostřednictvím WikiLeaks.

Assange se začal věnovat počítačům a hackingové komunitě již v mládí. V roce 2006 založil WikiLeaks, neziskovou organizaci, která se zaměřuje na zveřejňování utajovaných informací poskytnutých anonymními zdroji. Server rychle získal mezinárodní pozornost díky publikaci kontroverzních dokumentů týkajících se různých vlád a korporací.

Největší pozornost WikiLeaks získal v roce 2010, kdy zveřejnil obrovské množství tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentů. Mezi nimi byla i videa a zprávy týkající se válek v Afghánistánu a Iráku, známé jako "Afghan War Diaries" a "Iraq War Logs". Nejznámějším z těchto úniků je video nazvané "Collateral Murder", které zachycuje útok amerického vrtulníku na civilisty v Bagdádu.

Publikace tajných dokumentů přivedla Assangeho do střetu se zákonem. V roce 2010 byl ve Švédsku obviněn ze sexuálních deliktů, což vedlo k vydání mezinárodního zatykače. Assange popírá všechna obvinění a tvrdí, že jsou politicky motivovaná.

V roce 2012 se uchýlil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska a následně do USA. Na velvyslanectví zůstal až do roku 2019, kdy byl ekvádorskou vládou vydán britské policii.

Od svého zatčení v roce 2019 je Assange držen v přísně střeženém vězení Belmarsh v Londýně, kde čelí žádosti USA o vydání kvůli obviněním z porušení zákona o špionáži. Jeho případ vzbudil značnou mezinárodní pozornost a rozdělil veřejné mínění. Někteří ho považují za hrdinu svobody slova a investigativní žurnalistiky, zatímco jiní ho vidí jako hrozbu pro národní bezpečnost. 

Související

Více souvisejících

Julian Assange Velká Británie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy