Dlouho očekávaný rozsudek padl. Soud rozhodl o odvolání Juliana Assangeho

Zakladatel serveru WikiLeaks, Julian Assange, se může odvolat proti vydání do Spojených států, rozhodl v pondělí Vrchní soud v Londýně. Informovala o tom agentura Reuters.

Spojené státy žádají o vydání Assange kvůli obviněním ze spiknutí po zveřejnění statisíců uniklých tajných dokumentů, které se týkají aktivit USA během válek v Afghánistánu a Iráku.

Soud koncem března rozhodl, že Assange nemůže být okamžitě vydán do USA a dal Spojeným státům tři týdny na poskytnutí záruk týkajících se jeho práv podle prvního dodatku americké ústavy. USA se také musely zaručit, že Assange nebude po vydání odsouzen k smrti.

V pondělním verdiktu Vrchní soudci uvedli, že záruky poskytnuté Washingtonem nebyly dostatečné. Assange tedy může pokračovat v odvolacím procesu. Soudci uznali, že má důvod napadnout příkaz vlády Spojeného království k jeho vydání do USA.

Pokud by soudci rozhodli ve prospěch vydání, Assangeovy právní možnosti v Británii by se vyčerpaly. Jeho právníci by se v takovém případě obrátili na Evropský soud pro lidská práva se žádostí o vydání nouzového příkazu k zablokování deportace.

Assange se brání vydání do USA více než deset let. Sedm let strávil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně a posledních pět let v přísně střeženém britském vězení Belmarsh.

Velké mediální organizace, obhájci svobody tisku a australský parlament odsuzují stíhání Assangeho na základě amerického zákona o špionáži z roku 1917, který nikdy předtím nebyl použit za zveřejnění tajných informací.

V pondělí se stovky demonstrantů shromáždily před Vrchním soudem v Londýně na podporu Juliana Assange. Drželi transparenty a skandovali: "Osvoboďte Juliana Assangeho!" Na vlajkách s výzvou adresovanou americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi stálo: "Pusťte ho, Joe!"

Julian Assange je australský novinář, vydavatel a aktivista, který se proslavil jako zakladatel a hlavní tvář serveru WikiLeaks. Narodil se 3. července 1971 ve městě Townsville. Assange se stal celosvětově známým díky své práci na odhalování tajných vládních dokumentů a jiných důvěrných informací prostřednictvím WikiLeaks.

Assange se začal věnovat počítačům a hackingové komunitě již v mládí. V roce 2006 založil WikiLeaks, neziskovou organizaci, která se zaměřuje na zveřejňování utajovaných informací poskytnutých anonymními zdroji. Server rychle získal mezinárodní pozornost díky publikaci kontroverzních dokumentů týkajících se různých vlád a korporací.

Největší pozornost WikiLeaks získal v roce 2010, kdy zveřejnil obrovské množství tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentů. Mezi nimi byla i videa a zprávy týkající se válek v Afghánistánu a Iráku, známé jako "Afghan War Diaries" a "Iraq War Logs". Nejznámějším z těchto úniků je video nazvané "Collateral Murder", které zachycuje útok amerického vrtulníku na civilisty v Bagdádu.

Publikace tajných dokumentů přivedla Assangeho do střetu se zákonem. V roce 2010 byl ve Švédsku obviněn ze sexuálních deliktů, což vedlo k vydání mezinárodního zatykače. Assange popírá všechna obvinění a tvrdí, že jsou politicky motivovaná.

V roce 2012 se uchýlil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska a následně do USA. Na velvyslanectví zůstal až do roku 2019, kdy byl ekvádorskou vládou vydán britské policii.

Od svého zatčení v roce 2019 je Assange držen v přísně střeženém vězení Belmarsh v Londýně, kde čelí žádosti USA o vydání kvůli obviněním z porušení zákona o špionáži. Jeho případ vzbudil značnou mezinárodní pozornost a rozdělil veřejné mínění. Někteří ho považují za hrdinu svobody slova a investigativní žurnalistiky, zatímco jiní ho vidí jako hrozbu pro národní bezpečnost. 

Související

Více souvisejících

Julian Assange Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

včera

Bidenovi mají problém. Prezidentova syna Huntera uznali u soudu vinným

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy