Svět reaguje na smrt Raísího: Pákistán vyhlásil den smutku, kondoluje Rusko i Hamás

Pákistán prohlásil pondělí za den smutku na památku íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který zahynul při havárii vrtulníku v íránské provincii Východní Azerba. Na sociálních sítích o tom informoval pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf, který vyjádřil soustrast a solidaritu "s bratrským Íránem".

Libanonské proíránské šíitské hnutí Hizballáh vyjádřilo zármutek nad úmrtím Ebráhíma Raísího, kterého označilo za "ochránce hnutí odporu". Tamní vláda následně vyhlásila třídenní státní smutek.

Radikální palestinské hnutí Hamás rovněž kondolovalo íránskému nejvyššímu vůdci Alímu Chameneímu, íránské vládě a lidu, označujíc Raísího smrt za "nesmírnou ztrátu". Hamás ve své kondolenci zdůraznil solidaritu, kterou íránské vedení a Raísí projevovali od začátku války s Izraelem, která vypukla po útoku palestinských teroristických komand na jih Izraele 7. října 2023.

Palestinské hnutí ocenilo podporu zesnulého íránského vůdce pro palestinské požadavky a hnutí odporu proti Izraeli a vyjádřilo přesvědčení, že "dobře ukotvené instituce" pomohou Íránu překonat "důsledky této velké ztráty".

K projevům soustrasti se připojili i protivládní povstalci z Jemenu. Ve svém vyjádření na sociální síti X vůdce těchto povstalců, Muhammad Alí al-Húsí, napsal, že prosí Boha, aby poskytl útěchu rodinám prezidenta Raísího a členů jeho doprovodné delegace, kteří také zahynuli při havárii vrtulníku. Vyjádřil také přání, aby íránský lid zůstal oddaný svým vůdcům.

Hold Raísímu vzdal také indický premiér Naréndra Módí, který ocenil Raísího zásluhy na posílení bilaterálních vztahů mezi Indií a Íránem. Podporu íránskému lidu a vedení vyjádřily také vedení Spojených arabských emirátů, Kataru a irácký premiér Muhammad Šijá Sudání. Soustrast vyslovila i Evropská unie.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve svém prohlášení označil Raísího za skutečného vlastence Íránské islámské republiky a spolehlivého přítele Ruska. Podobné projevy soustrasti Íránu adresovalo i Turecko.

Předseda Evropské rady Charles Michel v pondělí jménem celé EU vyjádřil soustrast v souvislosti s úmrtím íránského prezidenta Ebráhíma Raísího, který spolu s dalšími osmi osobami zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu.

Čínský prezident Si Ťin-pching označil Raísího smrt za velkou ztrátu pro íránský lid. Podle slov mluvčího čínského ministerstva zahraničních věcí prezident Si dodal, že "čínský lid ztratil dobrého přítele."

Ruský prezident Vladimir Putin označil Raísího za vynikajícího politika, jehož smrt při havárii vrtulníku je nenahraditelnou ztrátou. "Raísí byl vynikající politik, jehož celý život byl zasvěcen službě své vlasti," prohlásil Putin. "Jako skutečný přítel Ruska neocenitelně osobně přispěl k rozvoji dobrých sousedských vztahů mezi našimi zeměmi," dodal.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan také vyjádřil soustrast v souvislosti se smrtí íránského prezidenta, kterého označil za vzácného kolegu a bratra. Dodal, že jako kolega, který byl osobně svědkem Raísího snahy o mír pro íránský lid a Blízký východ, vzpomíná na íránského prezidenta s úctou a díkem. Na sociálních sítích Erdogan ujistil, že Turecko stojí v tomto obtížném období po boku Íránu. 
 

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí Vladimír Putin Hamás Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 2 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 5 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 11 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

ODS na výkonné řadě neřešila Novotného. Starosta je nadále členem strany

Řeporyjský starosta Pavel Novotný je i po úterním jednání výkonné rady ODS nadále členem této vládní strany. Na setkání zmíněného orgánu ani nepadl návrh na vyloučení kontroverzního komunálního politika, informovala Česká televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy