Český fotbal se po měsíci vrací do akce. Jablonecký kouč Rada má ale koronavirus

Páteční předehrávkou 7 kola se po měsíční pauze vynucené nouzovým stavem vrací na scénu česká nejvyšší fotbalová soutěž. A to, že může začít už v pátek a nikoli až o víkendu, to umožňuje v pátek vydaná výjimka českým profesionálním fotbalovým soutěžím ze strany ministerstva zdravotnictví. Od 18:00 se tak před kamerami České televize utkají Jablonec s Brnem, ovšem u Severočechů se bude muset obejít hned bez několik nakažených členů A-týmu včetně členů realizačního týmu. Koronavirus má totiž i samotný trenér Petr Rada, který tak nebude na zápase přítomen.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.
doporučujeme

Přestože se očekávalo, že hlavní hygienička Jarmila Rážová vydá tuto výjimku profesionálnímu fotbalu v Česku už ve čtvrtek, nakonec se tak stalo až v pátek ráno.

Zřizovatel profesionálních fotbalových soutěží Ligová fotbalová asociace (LFA) je rád, že se tak stihlo rozhodnout o restartu ligy ještě před blížící se reprezentační pauzou. „Jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví a s hlavní hygieničkou byla konstruktivní a jsem rád, že jsme našli řešení, za jakých podmínek jsme schopni se znovu vrátit k mistrovským zápasům," nechal se slyšet šéf LFA Dušan Svoboda.

Jak se pak uvádí v nové verzi tzv. Protokolu opatření, k tomu, aby se jakýkoli zápas mohl uskutečnit, musí mít kluby k dispozici 48 hodin starý PCR test na koronavirus. „Je to kratší doba, než kterou jsme aplikovali v předchozích obdobích, a především hostujícím týmům může způsobit logistické potíže. Přesto ale věřím, že i toto kluby zvládnou. Jsme především rádi, že můžeme po měsíci znovu hrát zápasy, za což patří velký dík paní hlavní hygieničce, panu ministrovi i všem osobám na ministerstvu, které se na povolení pro fotbal podílely," řekl Svoboda.

Jablonec se bude muset obejít v zápase s Brnem bez svého kouče Rady

O páteční předehrávku 7. kola se tedy postará duel Jablonec vs. Brno, ovšem nedávné testování odhalilo v severočeském klubu několik nakažených a to i v realizačním týmu. V pátek se potvrdila i ta informace, že se koronavirem nakazil i jablonecký trenér Petr Rada. Ten tak tedy nebude na zápase přítomen.

"Bolí mě záda, nejsem ve své kůži. Měl jsem trošku zimnici, teplotu ne. Ráno jsem byl píchlej. Pokud z toho vypadnu, bude to pro mě osobně nepříjemné, ale nedá se nic dělat," řekl dvaašedesátiletý Rada pro Deník Sport. Zkušený stratég tak už několik dní tušil, že by mohl být nakažen.

Nicméně i tak neskrývá nadšení z toho, že se po měsíci opět rozjede česká liga, která byla jednou z mála, která se v Evropě kvůli koronaviru v posledních týdnech nehrála. "Těšíme se, zaplaťpánbůh, že to vláda povolila. Delší pauza už by byla hodně deprimující, co se týče psychiky, ale hlavně ekonomiky pro fotbal. Sice to bude bez lidí, ale můžeme hrát. Bez lidí už to bylo i na jaře. Tam jsme ale mohli odehrát dva tři přáteláky, teď se vůbec nemohlo hrát, o to to bude složitější. Po té měsíční pauze nevíme, kdo jak na tom bude herně," řekl Rada.

Ví, že rozjet se po měsíci nebude pro jeho svěřence jednoduché. "První kola po té pauze budou asi hlavně o morálce, vůli. Naposledy jsme sice prohráli na Spartě, ale za výkon jsme se nemuseli stydět. Viděl jsem tam určitý nárůst. Brno je dole, ale v mančaftu má zkušené hráče. Začátek jim nevyšel, ale některé zápasy odehráli dobré. Že by byli vyloženě v útlumu, to ne," zakončil Rada.

I Brno neminuly pozitivní testy v kádru. Nováček první ligy hlásil šest nakažených. "Uvidíme, co nám řeknou předzápasové testy, jestli někdo další vypadne nebo se naopak vrátí. Vycházíme z toho, že bychom pravděpodobně měli v pátek hrát, a chystáme se na to. Nic dalšího neovlivníme," uvedl brněnský kouč Miloslav Machálek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady vyšetřují lékaře Maradony. Je podezřelý ze zabití, policie u něj…

29.11.2020 20:57 Aktualizováno Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze…

Gesto fair-play karvinského fotbalisty nemá v Česku obdoby. Po přiznání…

28.11.2020 21:47 Česká nejvyšší fotbalová Fortuna liga během svého sobotního programu, kdy se hrály duely 9. kola,…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 19:54 Aktualizováno NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Dres Diega Maradony nyní může stát až dva miliony dolarů, tvrdí expert

28.11.2020 12:46 Za dres Diega Maradony, v němž dal slavný argentinský fotbalista ve čtvrtfinále mistrovství světa v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama