Ruská oslava Dne vítězství nemá nic společného s druhou světovou válkou

Odkaz sovětského vítězství nad nacistickým Německem živí proválečnou agresi v Putinově Rusku, a je oslavován s náboženským zápalem. Ve svém komentáři to uvedl server Kyiv Independent.

Když se ruský prezident Vladimir Putin v roce 2000 dostal k moci, čelil rozdělené zemi. Rozpad Sovětského svazu a následný hospodářský pokles zanechaly v ruské společnosti hluboké šrámy. Mnozí měli pocit, že Rusko utrpělo národní ponížení.

Putin potřeboval věc, která by sjednotila masy lidí. Jedním z takových kroků bylo oživení ruské pravoslavné církve podporované nejvyššími úrovněmi vlády. Přesto Rusko se svou mozaikou národů a etnik není zcela křesťanským státem.

Putin tedy potřeboval něco jiného, a odpověď nalezl v odkazu druhé světové války. Historické události, na kterou mohlo být Rusko skutečně hrdé a která se dotkla téměř každé rodiny v Sovětském svazu.

Za Putinovy ​​vlády se vzpomínka na sovětské vítězství nad nacistickým Německem stala synonymem pro stále velkolepější veřejné oslavy, které prostupovaly každý kout veřejného života.

Kreml ale také pokřivil válečnou paměť pro své vlastní účely. Vzpomínka na defenzivní válku se stala všeobjímajícím národním mýtem, sjednocujícím voláním po vlastenectví a nekonečným zdrojem propagandy, týkající se především ruské agrese na Ukrajině, když Kreml vyvolal představy o "neonacistické hrozbě" v Kyjevě, čímž ospravedlnil svou invazi.

Mezi oběma válkami uplynula desetiletí, pro Kreml je ale životně důležité ukázat absolutní kontinuitu mezi těmito dvěma událostmi. To, jak se vítězství ve druhé světové válce slaví, se za posledních 79 let dramaticky změnilo.

Na původní Den vítězství 9. května 1945 se zemí přehnaly spontánní oslavy; oficiální vítězná přehlídka v červnu představila sovětské jednotky, které házely stovky ukořistěných nacistických transparentů před Leninovým mauzoleem.

Následující dva roky probíhaly oslavy ve městech a vesnicích po celé zemi. Na konci roku 1947 Sověti prohlásili, že Den vítězství již nebude považován za svátek. Vzpomínkové akce se místo toho soustředily kolem pracovišť nebo zahrnovaly malá setkání místních veteránů.

Myšlenka Dne vítězství jako nepracovního svátku byla obnovena až v roce 1965. Přesto tomuto datu stále chyběly pravidelné, velkolepé oslavy, jaké vidíme dnes. Dříve byly průvody k vidění pouze při dvou zvláštních příležitostech: 20. a 40. výročí Dne vítězství v letech 1965 a 1985.

V posledním desetiletí je ale stále viditelnější, jak se ruský stát stále více zapojuje do oslav Dne vítězství. Události, kde Rusové pochodují ulicemi s portréty svých rodinných příslušníků, začaly žít jako skutečné hnutí na nejnižší úrovni pro ty, kteří se chtěli znovu spojit se svou rodinnou historií.

Následně se ale Kreml vykreslil jako velký ochránce dědictví války, vnitřně spjatý se svými ideály. Ovládnutí historie, a zejména historie válečné, se pro Moskvu stalo způsobem, jak mobilizovat masy a inspirovat vlastenectví.

Kreml převzal kontrolu nad vzpomínkovými akty, které obklopovaly válku, a převzal kontrolu i nad dědictvím konfliktu. Začal využívat válku k ospravedlnění svých vlastních vojenských akcí, včetně války proti Ukrajině.

V předvečer totální invaze na Ukrajinu měl Putin projev, ve kterém se pokusil vykreslit současnou vládu v Kyjevě jako fašistický režim řízený neonacisty. Tvrdil, že Rusko potřebuje zasáhnout.

Moskva se dlouho spoléhala na obvinění z nacismu, aby zdiskreditovala Ukrajince usilující o nezávislost na ruské kontrole. A dědictví druhé světové války se tak optikou, kterou se Rusové mohou dívat sami na sebe. Optikou, která zahrnuje jak hrdost, tak slávu, ale také hluboký pocit oběti. A to je něco, co mnoho Rusů přijímá za vlastní.

Související

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princ Harry má zase blíž ke královské rodině, tvrdí komorník krále Karla III.

Princ Harry po odchodu z britské královské rodiny zpřetrhal vazby s jejími nejvyššími představiteli, což jsou jeho nejbližší příbuzní. Podle expertů je možné obnovit alespoň vztah s králem Karlem III. Člověk, který měl k panovníkovi svého času velmi blízko, se dokonce domnívá, že Harry už podnikl jistý vstřícný krok. 

včera

včera

Donald Trump

Trump má na své straně mocné osobnosti. O část republikánů ale přišel

Kandidáta na šéfa Bílého domu Donalda Trumpa podporuje řada mocných osobností. Figurují mezi nimi miliardáři, mediální osobnosti nebo jiní politici. O některé důležité podporovatele ale Trump přišel. V některých případech dokonce šlo o prominentní členy Republikánské strany, kteří se rozhodli podpořit jeho sokyni Kamalu Harrisovou. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka

Kvůli špatným výsledkům i výkonům z poslední doby se po posledním ligovém víkendu rozhodly hned dva kluby první fotbalové ligy ke změně trenéra. Nejprve se k radikálnímu kroku odhodlaly Pardubice, když s ostravským Baníkem prohrály 2:3 poté, co rozhodující gól padl až v deváté minutě nastavení. I proto Východočeši nadále figurují na předposledním místě v tabulce a klubové vedení sáhlo ke konci spolupráce s Jiřím Saňákem a jeho asistentem Markem Kuličem. Jejich nástupci se stali na pozici hlavního kouče David Střihavka a na pozici asistentů Milan Černý a Tomáš Jablonský. K ukončení trenéra přikročili i na Slovácku po debaklu s Libercem 0:4 a rozloučili se tak s Romanem Westem.

včera

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

včera

Donald Trump

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajina pod ruským tlakem. Kyjev se rozhodl povolat nové vojáky

Ukrajina plánuje povolat do armády dalších 160 tisíc osob, informovala BBC. Děje se tak v době, kdy ruské jednotky zaznamenávají územní zisky na východě Ukrajiny. Invazní vojska by přitom podle některých zpráv měli výhledově posílit severokorejští vojáci. 

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dukovany mají problém. Do tendru vstoupil antimonopolní úřad

V projektu dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech nastává problém. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve středu informoval, že vydal předběžné opatření, které státu zakazuje uzavření smlouvy na výstavbu nového jaderného zdroje. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie hlásí rozsáhlý požár. Zachvátil doky, kde se vyrábějí ponorky

Rozsáhlý požár vypukl v noci na středu v docích, kde se vyrábějí nové britské jaderné ponorky. Dva lidé byli hospitalizováni, protože se nadýchali kouře. Příčina incidentu je předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy