Etická komise UEFA rozhodla. Na Arsenal Kúdela nesmí, stejně však nemůže kvůli nosu

Ostře sledovaný případ údajného rasismu slávistického stopera Ondřeje Kúdely během odvetného osmifinále Evropské ligy na stadionu Glasgow Rangers se dostal před Etickou a disciplinární komisi UEFA. Ta preventivně potrestala Kúdelu stopkou na jeden zápas a nebude tak moct odcestovat na čtvrteční zápas čtvrtfinále Evropské ligy do Londýna, kde se Pražané utkají s Arsenalem. Na Emirates Stadium se ale stejně Kúdela neobjeví a to už jenom kvůli zhmožděnině nosu, kterou mu způsobil v reprzetačním duelu s Walesem Gareth Bale. Kromě toho také UEFA vyšetřuje hráče Glasgow Rangers Glena Kamaru za jeho údajné pozápasové napadení Ondřeje Kúdely.

UEFA
doporučujeme

Jak uvádí v úterý ve svém prohlášení fotbalová Slavia, vyšetřovatel UEFA nenašel žádný jasný důkaz o tom, že by měl Ondřej Kúdela během zápasu s Glasgow Rangers rasisticky urazit soupeře Glena Kamaru. Naopak se začal zabývat napadením Ondřeje Kúdely ze strany Glena Kamary, ke kterému mělo dojít před zraky obou trenérů Stevena Gerrarda i Jindřicha Trpišovského po zápase v útrobách stadionu. Proto tak nyní začal finského středopolaře tmavé pleti vyšetřovat.

Do velikonočního pondělí měl vyšetřující inspektor UEFA vypracovat zprávu o incidentu v Glasgow a záhy na to tak UEFA spustila řízení. Co se týče Ondřeje Kúdely, tak ten je podezřelý z porušení článku 14 disciplinárního řádu zabývající se rasismem či článku 15, kde se pro změnu hovoří o urážení hráčů a jiných osob v zápase.

Ve zprávě, kterou zpracoval vyšetřovatel UEA a kterou už získala fotbalová Slavia, se však píše o tom, že rasismus ze strany Ondřeje Kúdely nebyl nikterak dokázán. Během vyšetřování vypovídal proti Kúdelovi i Kamarův spoluhráč Bongani Zungu. Ten uvedl, že rasismus z úst Kúdely slyšel. "Verbální incident na hřišti mezi Kúdelou a Kamarou nadále zůstává v rovině tvrzení proti tvrzení. Inspektor UEFA uzavřel, že vzhledem k tomu, že neexistují přesvědčivé důkazy ke stanovení obsahu poznámky Kúdely, není podepsaný inspektor schopen potvrdit nebo vyvrátit popis události Kamarou nebo Zunguem," uvedla v úterý Slavia.

Jen pro připominutí, údajný rasismus měl z úst Kúdely zaznít v 87. minutě odvety osmifinále, které Slavia hrála na hřišti Glasgow Rangers. To se hrálo především ze strany domácích dost tvrdě až brutálně a nakonec ze soutěže vypadli poté, co tedy doma prohráli se Slavií 0:2. Po zápase pak měl při společném setkání Kamara napadnout Kúdelu, což je zaznamenáno i ve zprávě delegáta. Podle Kúdely sice Kamaru vulgárně urážel, rasismu ale od začátku odmítá.

"Věc byla postoupena k dalšímu řízení před kontrolní, etickou a disciplinární komisí UEFA, která nyní musí posoudit všechny důkazy, zda došlo k urážce nebo inzultaci s rasovým podtextem. Inspektor UEFA současně navrhl disciplinární postih Kamary za jeho vážný fyzický útok proti Kúdelovi, k němuž došlo po zápase," pokračuje ve svém úterním prohlášení Slavia.

Ondřej Kúdela by však do Londýna neodcestoval ani tehdy, kdyby mohl a žádný trest od UEFA by nedostal. V současnosti totiž trpí horečkami a bere antibiotika poté, co má zhmožděninu nosu po zákroku Garetha Balea, jenž se stal během nedávného kvalifkačního souboje mezi Walesem a Českem. Pražané v minulých dnech navíc zvažovala, zda svého hráče pustit na Ostrovy z bezpečnostních důvodů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká…

11.04.2021 22:01 Aktualizováno Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby…

Slavia si z Londýna přiveze naději. S Arsenalem na Emirates Stadium…

08.04.2021 23:50 Aktualizováno Fotbalisté Slavie se po pauze opět představili na evropské scéně v rámci Evropské ligy. Ta měla ve…

Další známý kandidát na šéfa FAČR. Proti Poborskému se postaví Petr Fousek

07.04.2021 19:58 Před blížící se červnovou volební valnou hromadou Fotbalové asociace ČR (FAČR), která zvolí…

Messi v Barceloně zůstane a přibude k němu další hvězda, myslí si bývalý…

05.04.2021 13:24 V jednom z nejslavnějších fotbalových klubů na světě FC Barcelona se blýská zřejmě na lepší časy.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama