Letní olympijské hry v roce 2032 se bude konat v australském Brisbane, rozhodl MOV

Krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu delegáti Mezinárodního olympijskéhob výboru (MOV) na svém zasedání právě v japonské metropoli rozhodli o tom, že Letní olympijské hry v roce 2032 se budou konat na jižní polokouli a to konkrétně v australském Brisbane. To bylo jediným kandidátem a již v červnu právě toto město doporučil dlegátům výkonný výbor MOV.

Olympijské hry, ilustrační foto

Na rozdíl od předešlých voleb pořadatele oympijských her se tentokrát volilo jiným systémem, jenž byl změněn za účelem snížení nákladů na přípravu projektů a kampaně uchazečů. Volební procedura tak tedy je kratší než bývala, což tak umožňuje více času na přípravu pro zvoleného pořadatele dané olympiády.

O pořádání Letních olympijských her v roce 2032 měli sice zájem třeba Budapešť, Dauhá, Indonisie či německá oblast Porýní a Porúří, nakonec se ale jediným kandidátem stalo právě australské město Brisbane, pro nějž hovořilo především to, že hned několik sportovišť už tam již stojí, navíc v době konání Her by tam mělo být příjemné počasí a v minulosti už si vyzkoušelo pořádat velké sportovní akce. Před třemi lety se zde třeba konaly Hry Commonwealthu.

V únoru získalo Brisbane statut "preferovaného uchazeče", díky čemuž tak mělo větší šanci na zisk pořádání olympiády než ostatní zájemci. Až středeční hlasování delegátů MOV v Tokiu definitivně rozhodlo o tom, že Brisbane se skutečněstane pořadatelem Her za jedenáct let. "Víme, jak v Austrálii uspořádat úspěšné Hry," nechal se slyšet před delegáty MOV samtný australský premiér Scott Morrison.

Přenos z volebního zasedání delegátů v Tokiu sledoval lidé v Brisbane na velkoplošné obrazovce a to i přesto, že před volbou bylo víceméně jasné, že právě Brisbane bude pořadatelem dalších Her. "Je to historický den nejen pro Brisbane a Queensland, ale pro celou zemi. Olympijské hry mohou pořádat jen globální velkoměsta, takže to odpovídá významu, jaký má Brisbane v tomto regionu i celém světě," radoval se po volbě premiér Morisson.

V sam,otném MOV mělo Brisbane velikou oporu v osobě viceprezidenta Johna Coatse, jenž je taktéž Australan. "Olympijské hry v Brisbane budou v těch nejpečlivějších, nejvděčnějších a nejnadšenějších rukou. Mohu sportovcům z celého světa slíbit – nabídneme vám nezapomenutelnou zkušenost," uvedl po volbě Coats. Ten už v době Her v Brisbane vesvé funkci nebude, neboť ji bude muset kvůli všěku za tři roky opustit.

Radost pak neskrýval starosta Brisbane Adrian Schrinner. "Brisbane si prošlo mnohým, čelilo přírodním katastrofám a povodním, ale vždycky mělo odhodlání a ambice. Tohle je nová éra pro Brisbane, ale také nová éra pro olympijské hnutí," uvedl.

V Austálii se tak budou konat Hry po 32 letech, neboť naposledy v roce 2000 se konaly Letní olympijské hry na tomto kontinentu, konkrétně pak v Sydney. V roce 1956 se pak sportovci pod pěti kruhy sešli v Melbourne a Austrálie se tak stane po USA druhou zemí, ve které se bude letní olympiáda konat ve třech různých městech.

Australský ministr sportu Richard Colbeckdoufá, že blížící se Hry v Brisbane budou motivací pro současné mladé sportovce. "Chtěl bych vzkázat mladým Australanům, kteří sedí na gauči a chtějí být sportovci, že šance závodit na domácí půdě v Brisbane 2032 je jejich," řekl konkrétně.

ŽIVĚ: Česko má další medaili, mistři světa na LOH skončili

31.07.2021 21:39 Aktualizováno Mistr světa ve skoku o tyči z roku 2011 Polák Pawel Wojciechowski dnes na olympijských hrách v…

Suverénní Prskavec. Favorizovaný kajakář naplnil očekávání a má zlato

30.07.2021 22:03 Aktualizováno Kajakář Jiří Prskavec se v Tokiu stal olympijským vítězem ve vodním slalomu. Druhého Jakuba Grigara…

Fantazie. Judista Krpálek je podruhé v řadě olympijským vítězem

30.07.2021 12:39 Judista Lukáš Krpálek porazil ve finále olympijského turnaje ve váze nad 100 kilogramů Gruzínce…

Sledovali jsme LOH ŽIVĚ: Zlatý pátek v Tokiu. Nejcennější kov vybojovali…

30.07.2021 11:54 Aktualizováno Česká olympijská výprava má v pátek velkou šanci navázat na včerejší medailové úspěchy. Do akce…

Krpálkova cesta olympijským turnajem pokračuje. Už je v semifinále!

30.07.2021 06:31 Aktualizováno V pátek se na letošních Letních olympijských hrách představuje olympijský vítěz z Ria Lukáš Krpálek…

První český atletický úspěch v Tokiu. Překážkář Müller postoupil do…

30.07.2021 06:00 V pátek v rámci olympijského programu v Tokiu startují i atletické soutěže a tou první byl…

Čeští střelci ovládli olympiádu. Lipták má zlato, Kostelecký stříbro

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Čeští brokoví střelci Jiří Lipták a David Kostelecký si podmanili olympijskou soutěž v trapu.…

Sledovali jsme LOH ŽIVĚ: První české zlato v Tokiu, získal ho střelec…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Česká republika se ve čtvrtek dočkala prvního zlata na letních olympijských hrách v japonském Tokiu…

Vraštil se Šimánkem ve dvojskifu lehkých vah sahali po medaili. Skončili…

29.07.2021 05:50 Blízko k další, v pořadí již třetí, medaili měla ve čtvrtek brzy ráno středoevropského času česká…

Čeští basketbalisté duel s Francií prohráli. O postup do čtvrtfinále si…

28.07.2021 17:41 K tomu, aby si výrazně vylepšili šance na postup do čtvrtfinále olympijského turnaje v Tokiu,…

Související:

Právě se děje