Na Slovensku kvůli koronaviru padají sportovní kluby jako hrušky. Končí tam další z nich

Že kvůli pandemii koronaviru dopadne následná tíživá ekonomická situace na všechna odvětí, sport pak nevyjímaje, bylo jasné od samého počátku. Na Slovensku ale možná ani nepočítali, že hned několik tamních slavných sportovních klubů skončí buď v likvidaci, nebo dokonce úplně. A týká se to jak tamního fotbalu, tak i hokeje. Tento týden přišla zpráva o hokejovém sedminásobném mistru Slovanu Bratislava, jenž utlumil svou činnost a rozdal výpovědi jak všem hráčům, tak trenérům, v předešlých dnech se pak objevila informace o fotbalové Žilině a jeho cestě do likvidace. Nyní slovenské fotbalové prostředí otřásla zpráva o dalším konci sportovního klubu, tentokráte klubu FC Petržalka. Klub, který v minulosti hrál i Ligu mistrů, nyní rozpustil kádr a hráči jsou tak nyní bez angažmá.

Že se něco v Petržalce chystá, tomu už nasvědčoval nedávný odchod asistenta trenéra Jána Ďurici. Tento bývalý fotbalový reprezentant, jenž se za Slovensko zúčastnil světového šampionátu v roce 2010 a také evropského šampionátu o šest let později a který zakončil svou hráčskou kariéru v pražské Dukle, odešel na vlastní žádost již začátkem března. Nyní tedy přišla o zpráva o rozpuštění kádru.

Jak upozorňuje slovenský deník Šport, samotní hráči, které se toto rozpuštění dotklo, se proti tomuto rozhodnutí nemají jak bránit. Ti totiž neměli s klubem podepsanou žádnou smlouvu, natož tu amatérskou. Samotná angažmá těchto hráčů v tomto klubu, ať se to může zdát divnější, byla uzavřená pouze ústně.

Pokud se bavíme o současné Petržalce, tak se bavíme o druholigovém klubu, ovšem v minulosti se jednalo dokonce o klub, který hrál i skupinovou fázi Ligy mistrů. Bylo tomu tak v sezóně 2005/06. O dva roky později se klub rozhodl opustit majitel a mecenáš Ivan Kmotrik, který následně zamířil do bratislavského Slovanu a to byl začátek všech ekonomických potížích Petržalky. Ta se sice na chvíli z nich dostala a to zásluhou dr. Jozefa Vengloše, ale opravdu to bylo jenom na chvíli.

Ekonomické problémy znamenaly i tu skutečnost, že Petržalka neměl svůlj domácí stadion a tak musela nějaký čas hrát hned na několika bratislavských hřištích. Nakonec se domestikoval na pravé straně Dunaje a klubu se povedlo alespoň postoupit zpátky do II. ligy.

V rámci ní se mu v poslední době příliš nedařilo, před nedávným přerušením této soutěže totiž figuroval až na sestupovém 14. místě. Protože však byly na Slovensku anulovány všechny nižší fotbalové soutěže, sestupu se tak klub bát už nemusí. Bude ve druhé lize pokračovat i nadále, ovšem po čtvrtečním rozhodnutí už pouze s dorostenci. „Vedla nás k tomu současná epidemiologická situace a její ekonomický dopad na fungování klubu," uvedlo ke kroku rozpustit kádr klubové vedení Petržalky na webových stránkách klubu.

Vedení klubu pak dodalo, že pokud budou mít i přes rozpuštění kádru hráči, kteří dosud v týmu hráli, zájem pokračovat v pro zatím přerušeném ročníku, klub nebude proti. V případě ale, že by se aktuálně přerušený ročník nakonec nedohrál, v Petržalce budou působit pouze mládežnické celky. K budoucnosti A-týmu řeklo vedení následující: „Budeme ji řešit až po skončení současné celospolečenské krize."

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.
Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

Více souvisejících

Fotbal

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy