Prokop skončil ve své kategorii třetí. Loprais také, ale následně byl penalizován

V neděli byla na programu první etapa letošního ročníku slavného závodu Rallye Dakar a hned na první etapě byli vidět Češi. Nejvíce byli vidět konkétně Martin Prokop v kategorii automobillů a Aleš Loprais v kategorii kamionů. Oba totiž v těchto svých kategoriích skončili v rámci úvodní etapy na výtečném třetím místě.

Aleš Loprais

Se svým novým automobilem Ford Raptor Martin Prokop dojel do cíle se ztrátou na prvního Násira al-Attíju z Kataru 21 minut a 21 vteřin. Ještě před českým závodníkem reprezentujícího tým Benzina Orlen pak na druhém místě do cíle dojel Francouz Sébastien Loeb, devítinásobný mistr WRC.

Až na předposledním úseku 333 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce, se Prokopovi podařilo dostat mezi elitní závoníky. Sedminásobný český účastník Rallye Dakar měl štěstí v tom, že jeho soupeře potkaly nejedny problémy. I díky tomu tak poskočil z 15. místa na čtvrté. Ke konci etapy ještě dokázal Prokop předjet saúdskoarabského závodníka Jásira Sajdána.

"Viděl jsem, že kluci měli nějaké problémy s navigací. Viktor (Chytka - navigátor) udělal naopak skvělou práci, neztratili jsme žádný čas s navigací. Jeli jsme čistě," okomentoval Prokop průběh závodu na sociálních sítích. Přestože tímto svým nedělním výkonem vyrovnal svoje loňské maximum, bylo vidět na českém závodníkovi i zklamání. "Nejede nám motor a nemáme výkon. Posádky, které jsme předjeli nebo startovaly za námi, nás předstihly na maximální rychlost jako nůž máslem. Naše maximální rychlost je někde kolem 152 až 155, zatímco oni jsou v limitu 170 km/h. Nebylo v našich silách vyvinout nový motor a tohle během Dakaru nezměníme."

Do příštího průběhu závodu si tak tedy přeje o dost méně navigačních chyb. Problémy se ale během etapy nevyhnuly ani největším hvězdám, jako například Carlosu Sainzovi nebo Mattiasu Ekströmovi. Potíže řešil i Nani Roma či dokonce čtrnáctinásobný šampion Stéphane Peterhansel. Ten havaroval hned v úvodu a musel tak tehdy čekat na asistenční vůz.

V celkovém pořadí automobilů vede zatím domácí Al-Attíja s více než dvanáctiminutovým náskokem před Loebem. Dalších deset minut pak na něj ztrácí Prokop.

Aleš Loprais vzdal v závodě hold svému zesnulému strýci a skončil třetí. Macík šestý

Mezi kamiony se dařilo taktéž české výpravě. Aleš Loprais jel s portétem svého strýce, nedávno zesnulého šestinássobného vítěze Dakaru. A právě Karel Loprais mohl být v nebi s výkonem svého synovce velice spokojen. Díky skvělému výkonu se Aleš Loprais dokázal vecpat mezi kvarteto ruských Kamazů.

"Kvantum velbloudí trávy, spousta skoků a děr, ale to mám rád, i když z toho hodně bolí krční páteř," řekl Loprais, jenž si byl vědom, že by mohl být klidně rychlejší, kdy by mu nedělal problémy levý přední brzdový buben. "S ohledem na startovní pozici, kterou jsme měli po prologu, jsme dneska 'kosili' jedno auto za druhým. Speciálka byla navigačně náročná, ale zároveň nabídla opravdu hezké scenérie. Podle mě šlo o jednu z nejhezčích etap, jaké jsme zatím v Saúdské Arábii zažili."

Třetí místo v celkovém průběžném pořadí Aleše Lopraise bylo ale později organizátory sebráno patnáctiminutovou penalizací.

Kromě toho se dařilo i dalšímu Čechovi v kamionech Martinu Macíkovi, jenž nakonec skončil šestý. Z triumfu v etapě se radoval ruský závodník Sotnikov.

Mezi motocykly skončil Jan Brabec sedmnáctý, Milan Engel o čtyři místa za ním.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Počasí: Většinu Česka dnes zasáhne silný vítr

17.01.2022 06:30 Většinu Česka zasáhne v pondělí od rána silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti 55 až 70…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v New Yorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Zemřel Karel Loprais, šestinásobný šampion legendární Rallye Dakar

30.12.2021 11:02 Aktualizováno Konec roku 2021 přináší smutnou zprávu pro český sportovní svět. Ve věku 72 let totiž zemřel…

Ecclestone: Myslím, že Lewis Hamilton už ve formuli 1 nebude pokračovat

25.12.2021 11:18 Od konce letošního ročníku seiálu formule 1 už sice uběhlo několik dní, ovšem stále vypjatý závěr…

Související:

Právě se děje

reklama