Atletická sezóna v Česku začne mítinkem na Kladně. Doufá se i v republikové mistrovství

Na jako jeden z prvních sportovních přenosů se čeští sportovní fanoušci, až to postupné uvolňování vládních opatření pochopitelně dovolí, mohou těšit na atletický mítink v Kladně. Měl by být jedním ze sta malých mítinků konajících se po celé republice a vedle fotbalové ligy a tenisového turnaje pro české nejlepší tenisty a tenistky by se tak na přelomu května a června mělo tedy jednat o jednu z prvních velkých tuzemských sportovních akcí. "Je to pro nás akce, která by měla vrátit atlety do soutěžního režimu," řekl k tomu předseda Českého atletického svazu (ČAS) Libor Varhaník. Připomeňme, že ty se můžou konat nejdříve 25. května.

První tuzemská atletická akce by se měla konat na kladenském stadionu Na sletišti, kde tak bude závodit například Barbora Špotáková, Tomáš Staněk či Pavel Maslák. A nebudou to jediná jména z české atletické špičky, které Kladno 1. června přivítá. "Uvědomujeme si, že atleti trénují proto, aby závodili a na nás, co v atletice pracujeme je, abychom jim to umožnili. Ta akce by měla být průsečíkem všech věkových kategorií," řekl Varhaník a pokračoval: "Zároveň budeme virtuálně propojeni s dalšími zhruba sto místy, kde by měly probíhat mikrozávody v mantinelech současných protiepidemiologických opatření."

Stejně jako další velké sportovní akce, tak i tato aletická bude muset počítat s omezeným počtem osob. Dosud atletický svaz počítá s maximálním počtem 50 osob, tento fakt se může změnit, pokud vláda přistoupí ke změně v tomto ohledu. "Na Kladně připravujeme tři disciplíny, kouli mužů, oštěp žen a závod mužů na 300 metrů. To případně něčím doplníme. Ale už teď je to dvakrát osm závodníků v technických disciplínách a šest běžců, k tomu rozhodčí, pořadatelé a štáb ČT," prozradil Varhaník.

Na takový start tuzemské atletické sezóny se samozřejmě těší a vítá to řada českých atllterů, nevyjímaje koulaře Tomáše Staňka. "Snažíme se maximálně trénovat i přes veškeré zákazy a omezení. A když slyšíte, že vám ruší jeden závod za druhým, tak to není nic příjemného. Takže to vítám, protože budeme mít konečně možnost ukázat, co jsme natrénovali," nechal se slyšet trojnásobný medailista z halových šampionátů. Očekávání však ale žádná nemá. "Je to první závod, v nových podmínkách a po úplně jiné přípravě, než na kterou jsem zvyklý. Takže těžko můžu říct, že hodím někam bůhvíjak daleko," řekl.

Akce konající se 1. června na Kladně nese název "Spolu na startu". Libor Varhaník připomíná, že tou to pro tuzemskou atletiku celé začíná. "Pevně doufáme, že sezona začne už 25. května, aby si atleti měli šanci vyzkoušet podmínky před tím ostrým startem. Plánujeme sérii šesti takových mikromítinků, které by měly dát šanci zejména reprezentantům prověřit jejich formu. Pět bude klasických a jeden vícebojařský," věří šéf české atletiky.

Ten je optimistický také, co se týče druhé poloviny. "Až se doufejme o prázdninách ještě více uvolní pravidla, tak uvidíme, jak budeme postupovat dál. Ale pořád věřím, že stihneme hlavní část sezony včetně mistrovství republiky," zakončil.

Související

Femke Bolová

Nizozemská hvězda Bolová překonala po téměř 41 letech halový světový rekord Kratochvílové

Skoro 41 let se mohla bývalá česká, respektive československá atletka Jarmila Kratochvílová chlubit tím, že drží halový světový rekord na trati 400 metrů. Nyní už to neplatí, jelikož byl překonán aktuálním nizozemským atletickým talentem, dvaadvacetiletou Femke Bolovou. Právě ona totiž v neděli na nizozemském mistrovství v Apeldoornu zaběhla čtvrtku v čase 49,26 sekundy, čímž tak překonala dosavadní rekord o 33 setin. 

Více souvisejících

Atletika

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy