V posledním závodě se Davidová vešla do elitní desítky. Vítězkou SP Wiererová

Po stíhacím závodě mužů se v sobotu rozloučily s touto biatlonovou sezónou i ženy svým stíhacím závodem ve finském Kontiolahti. A podobně jako u mužů, kde se svou kariérou loučil Martin Fourcade, se i u žen loučilo. Tentokrát s Finkou Kaisou Mäkäräinenovou. Nicméně biatlonové fanoušky zajímalo, kdo získá velký křišťálový glóbus a ten nakonec poputoval do rukou Italky Dorothey Wiererové, která o něj v závodě bojovala s Norkou Tiril Eckhoffovou. Ta svými třemi chybami na poslední střelecké položce ale o zisk této trofeje určené pro celkovou vítězku Světového poháru přišla. V závodě výrazně promlouvala i Češka Markéta Davidová, která v polovině závodu figurovala dokonce na vedoucí pozici, nakonec ale skončila osmá.

Na střelnici vládly divoké větrnné podmínky od samého začátku, což závodnice poznaly hned při první střelbě vleže, kde se zpřeházelo pořadí a jednou z mála, kdo tehdy zvládl vystřílet všechnyterče bez jediné chyby, byla Němka Preussová. Díky tomu se tak tedy dostala před svou krajankou Herrmannovou. Na trati se však odehrával celou dobu jiný, daleko zásadnější souboj o velký křišťálový glóbus mezi Italkou Dorotheou Wiererovou a Norkou Tiril Eckhoffovou.

Italce se podařilo právě po úvodní položce přiblížit se Norce, za kterou startovala o šestnáct míst později, přičemž v celkové klasifikaci před tímto závodem měla na Norku náskok devíti bodů. Na zmíněné první střelecké položce však měla Italka na kontě o jedno trestné kolo méně než Norka.

V následujícím průběhu závodu se výrazně zapsala svým výkonem Češka Markéta Davidová. Ta vyjela na trať jako pátá a dlouho se na tomto místě držela, po čisté druhé střelbě se ale dostala do průběžného vedení s náskokem až 22 vteřin. Za ní se ocitaly pronásledovatelky Simonová, Vitozziová. Po třetí střelbě, a střelbě už vestoje, už ale bylo zase s pořadím všechno jinak. Davidová musela po této střelbě hned na tři trestná kola a klesla tak následně na osmou příčku. Mezitím se do čela startovního pole dostala Norka Eckhoffová, přičemž se mohla uspokojovat desetivteřinovým náskokem. V té době se tak velký křišťálový glóbus přiblížil do norských rukou, protože Wiererová se v tu chvíli po dvou chybách pohybovala na 14. místě.

Jenže ani Eckhoffová, podobně jako před tím vedoucí Davidová, nezvládla své průběžné vedoucí postavení a i ona zaznamenala na poslední položce tři chyby. Po vysilujících trestných kolech dojela nakonec Norka až jako desátá, těsně před Wiererovou. Ta tak věděla, že se z velkého křišťálového glóbu pro tuto sezónu bude radovat ona.

Z prvního vítězství ve Světovém poháru se radovala nakonec Francouzka Simonová, na stupně vítězek se pak jen těsně nedostala čtvrtá Finka Kaisa Mäkäräinenová, která se ve svých sedmatřiceti letech loučila se svou biatlonovou kariérou. V cíli nescházely na její tváři slzy.

Co se týče Davidové, tak ta sice předváděla na trati velice skvělý běh, poslední ranou v závodě ale minula a kvůli tomu se tak nemohla přiblížit k širšímu pódiu. Nakonec tedy dojela osmá. „Střelnice byla dost zrádná a poryvy větru fakt hodně silné. Trošku mě to mrzí, že mi tam začalo tak hodně foukat, jak jsem tam přijela na tu třetí položku úplně první. Ale dělala jsem, co šlo a musím moc poděkovat servisu za lyže, jely perfektně. Teď nás čeká závěrečná složitost této zimy. Zvládnout odjezd tak, abychom se co nejdřív dostaly domů," říkala pak po závodě závodnice, jež v ccelkové klasifikaci SP skončila čtrnáctá.

Slovenky, Rakušanky a třeba i Ukraijinky Finsko už opustily kvůli pandemii koronaviru předčasně. Český biatlonový tým se domů vrátí letem přes Helsinky do Prahy v neděli. „Měli jsme po sezoně jiné plány, ale situace je taková, že budeme sedět doma a přát si hlavě zdraví sobě i všem dalším. Celou zimu jsem psala diplomku, tak teď mám prostor ji ještě dopilovat a vylepšit," uvedla po závodě s úsměvem Lucie Charvátová, která vv závodě skončila osmadvacátá a celkově se tak ve Světovém poháru umístila na 27. místě, což je její životní maximum.

Další česká závodnice Jessica Jislová, která se sobotního závodu zúčastnila, ve stíhačce obsadila 33. příčku.

Závěrečné závody SP v biatlonu v Kontiolahti (Finsko) - (14.3.2020):

Ženy - stíhací závod na 10 km:

1. Simonová (Fr.) 30:43,5 (2)2. S. Gasparinová (Švýc.) -17,3 (4)3. Vittozziová (It.) -20,9 (4)4. Mäkäräinenová (Fin.) -28,2 (4)5. Hojniszová-Staregaová (Pol.) -39,8 (2)6. Brorssonová (Švéd.) -42,8 (1)7. Skottheimová (Švéd.) -44,4 (1)8. Davidová (ČR) -50,8 (5)9. Preussová (Něm.) -56,7 (5)10. Eckhoffová (Nor.) -57,2 (6)

...

28. Charvátová (ČR) -2:04,9 (6)33. Jislová (ČR) -2:32,0 (3)50. Kristejn Puskarčíková (ČR) -4:47,9 (6)

Konečné pořadí SP (po 21 závodech):1. Wiererová (It.) 7932. Eckhoffová 7863. Herrmannová (Něm.) 7454. H. Öbergová (Švéd.) 7415. Röiselandová (Nor.) 5976. Preussová 573

...

14. Davidová 47827. Charvátová 24635. Kristejn Puskarčíková 20865. Jislová 48

Konečné pořadí stíhacích závodů (po 5 závodech):

1. Eckhoffová 2322. Wiererová 1863. Tandrevoldová (Nor.) 1854. H. Öbergová 1685. Herrmannová 1556. P. Fialková (SR) 149

...

22. Davidová 8042. Charvátová 3543. Kristejn Puskarčíková 3555. Jislová 18

Související

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy