Fenomén řetězových dopisů není žádná novinka. Dávno před masovým rozšířením emailové komunikace kolovaly řetězové dopisy, ve kterých se často psalo, že obletěly celý svět a je potřeba je opsat třeba dvacetkrát a rozeslat dál. Splnění pokynu mělo přinést obrovské štěstí, zatímco odmítnutí se údajně pojilo s dlouhým obdobím velké smůly.
S postupným šířením internetu se tyto druhy zpráv začaly přesouvat do online prostoru. Staly se tak například jednoduchým způsobem, jak nasbírat velké množství emailových adres, na které pak bylo možné posílat například komerční sdělení, protože se skrýváním adresátů se většinou nikdo nezabýval.
V prvotní fázi se šířily hlavně relativně neškodné zprávy, ať už se jednalo o zaručený recept na štěstí nebo sadu obrázků s koťátky. Po nějaké době je ale rutinní uživatelé internetu obvykle začali ignorovat, navíc se čím dál častěji zasekávaly přes automatizované filtry ve spamu.
Vývoj řetězových emailů
Průběžně se tak začal měnit obsah emailů i cílová skupina. Šířily se různé petice a výzvy, pravdivé zprávy, vtipy, ale postupem času čím dál častěji také dezinformace. Lidé přitom takové zprávy přeposílají často mechanicky.
V kontextu dezinformací jsou řetězové emaily obecně relativně podceňovaným nástrojem, přitom mají dopad až na desetitisíce lidí, což se dá přirovnat k dosahu středně velkého celostátního deníku. Podle průzkumu organizace Elpida a Nadace O2 se totiž 90 procent seniorů, kteří užívají internet, s řetězovými emaily setkalo, každý pátý senior zároveň připouští, že se sám na jejich šíření podílí.
Obsah řetězových emailů přitom není tak snadné monitorovat, jako je to například možné u dezinformačních webů, protože kolují především v rámci „sociální bubliny“ svých příjemců a nejsou veřejně viditelné. Často se v rámci příjemců šíří bok po boku obrázky koťátek nebo vzácných květů a jiných přírodních úkazů i skrytě nebo otevřeně politický obsah.
Z analýzy Českých elfů vyplývá, že nejčastějším vyzněním takto šířených politických zpráv je negativní postoj k NATO, USA a jednotě EU a naopak pozitivní líčení Ruska. Často se podle této analýzy zároveň jedná o podobná témata, která jsou v daný okamžik obsahem prorusky laděných dezinformačních webů.
Síla řetězových emailů se pojí s všeobecnou nedůvěrou v tradiční média. Využívají toho, že jejich příjemci věří více rodině, známým a přátelům, od kterých jim emaily přicházejí, nežli profesionálním novinářům. Více než 40 procent seniorů přitom podle výzkumu organizace Elpida a Nadace O2 takto získané informace nijak dále neověřuje.
Proč se řetězové emaily šíří?
Autorem řetězových emailů může být někdo, kdo se baví tím, že sleduje, kam až jeho falešná zpráva dojde, ale také se může jednat o profesionálního „trolla“, který má za úkol šířit specifickou propagandu. V jiných případech může být motivací přímo finanční zisk z prodeje reklamy nebo získávání kontaktů pro různé kampaně.
Přeposílající jsou pak často obětí manipulace, protože řetězové emaily cílí na emoce, často obsahují výbušný obsah a vybízejí k okamžité akci například tím, že evokují exkluzivitu zprávy – má být brzo smazána, tradiční média ji údajně nesmějí odvysílat nebo ji dokonce cíleně tají.
Související

Google nově umožní se odhlásit z hromadně rozesílaných e-mailů

ÚOOÚ si posvítil na nevyžádaná obchodní sdělení, udělil pokuty za statisíce
e-mail , internet , Kybernetická bezpečnost , Boj proti dezinformacím a fake news , počítače
Aktuálně se děje
před 35 minutami

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
před 1 hodinou

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
před 1 hodinou

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
před 2 hodinami

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
před 3 hodinami

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
před 3 hodinami

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
před 4 hodinami

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
před 4 hodinami

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
před 5 hodinami

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
před 6 hodinami

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
před 6 hodinami

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
před 7 hodinami

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
před 7 hodinami

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
před 8 hodinami

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
před 8 hodinami

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
před 8 hodinami

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
před 9 hodinami

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
před 9 hodinami

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
před 10 hodinami
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák