Pozor na phishing. Počet hackerských útoků před Black Friday stoupl třináctkrát

Počet phishingových útoků se speciálními nabídkami a slevami se za posledních šest týdnů zvýšil třináctkrát. Hackeři aktuálně zneužívají blížící se marketingové akce Black Friday a Cyber Monday. Aktuálně se zaměřili například na populární klenotnickou značku Pandora. Vyplývá to z údajů kyberbezpečnostní firmy Check Point.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

"Koronavirová opatření přináší nárůst on-line tržeb. Blíží se nákupní sezóna, takže můžeme očekávat i rekordní aktivitu kyberzločinců. Phishingové kampaně jsou stále sofistikovanější, takže někdy může být složité podvod odhalit. S každým e-mailem a s každou nabídkou je potřeba zacházet opatrně," uvedl bezpečnostní expert Check Pointu Pavel Krejčí.

Phishing je forma útoku, kdy se útočník vydává za důvěryhodnou autoritu s cílem získat citlivá data oběti. Falešné kampaně a phishingové útoky se podle Michala Lukáše ze společnosti Kaspersky nevyhýbají ani Česku. Pociťují je hlavně banky a přepravní společnosti, ale i české e-shopy. Hlavním důvodem je fakt, že u nakupujících na konkrétním e-shopu je velká pravděpodobnost, že na něm budou brzy nakupovat znovu. Útočník má tedy větší šanci, že oběť udělá chybu.

Slevy dokážou potlačit obezřetnost i u zákazníků, kteří by se jinak nad podezřele nízkými cenami pozastavili. Pouze třetina (33 procent) uživatelů není ochotna nakupovat na e-shopu, který nevypadá důvěryhodně, a ještě menší počet (29 procent) si je jist, že si uvědomuje potenciální bezpečnostní rizika, která souvisejí s nákupy od neznámých značek nabízejících značné slevy, jež se mohou ukázat jako podvodné.

Podle průzkumu Kaspersky asi třetina uživatelů nechává nákupy vánočních dárků na poslední chvíli, protože doufají, že tak získají vyšší slevy. Ve stresu pak věnují méně pozornosti tomu, zda je daný e-shop důvěryhodný a soustředí se výhradně na lov co nejvýhodnějších cen. Přes internet chce většinu vánočních dárků letos kupovat na 60 procent evropských zákazníků. To představuje až stovky milionů možných obětí internetových podvodníků.

Antivirová firma Avast zákazníkům na internetu doporučuje, aby pro stahování aplikací vždy využívali jen oficiální obchody a adresu URL pro jistotu vpisovali rovnou do adresního řádku. Tím se vyhnou přesměrování do falešných obchodů z podezřelých odkazů v e-mailu. Na pozoru se mají mít před podezřelými e-maily a odkazy v nich. Nikdy by neměli ukládat na webech své platební údaje a raději ani zakládat na e-shopech zákaznické účty. Jako další bezpečnostní vrstvu experti radí požívat platební služby PayPal, Apple Pay nebo Google Pay. Doporučují také využívat VPN, které skýtají zašifrované připojení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína stupňuje nátlak. V Hongkongu byl poprvé zablokován web na základě…

14.01.2021 16:49 Hongkongští poskytovatelé internetového připojení poprvé zablokovali přístup ke zpravodajskému webu…

Šéf Twitteru hájí zablokování Trumpa. Jde však o nebezpečný precedent,…

14.01.2021 10:12 Zablokování účtu prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti twitter v souvislosti s nepokoji z…

Server YouTube nejméně na týden zablokoval Trumpův kanál

13.01.2021 07:15 Server YouTube "nejméně na jeden týden" pozastavil možnost nahrávat nové příspěvky na kanál…

Twitter smazal přes 70.000 účtů spojených s konspirací QAnon

12.01.2021 14:16 Americká technologická společnost Twitter smazala od pátku na své stejnojmenné sociální síti přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama