S kyberútokem se loni setkala víc než polovina firem

S kybernetickým útokem se loni setkalo 52 procent firem. Proti roku 2019 to znamená nárůst o více než dvě pětiny. Více než třetina napadených podniků nezachytila útok včas. Vyplývá to z průzkumu bezpečnostní společnosti Wandera, která má svou vývojovou pobočku v Brně.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Mezi nejčastější typy škodlivých programů ve firmách patřily špionské kódy, nevyžádaná reklama, phishing, trojské koně a vyděračské programy. "Z firem, které se setkaly s malware útokem, téměř třetina nezachytila útok včas a útočníci se dostali k jejich e-mailové komunikaci. Z nich 11 procent dokonce až k uloženým datům v cloudu," uvedl šéf bezpečnostního týmu Wandery Pavel Krčma.

Na vině úspěšných útoků jsou podle Krčmy i zastaralé a neaktualizované systémy, které řada společností podcenila. Loni používalo neaktuální verzi operačního systému se zneužitelnou chybou v zabezpečení až 28 procent firem. Napadení škodlivým programem bylo více než pětkrát pravděpodobnější u zařízení s operačním systémem Android než u zařízení se systémem iOS.

Loni útokům nahrávala i situace související s epidemií koronaviru, kdy velká část lidí musela pracovat z domova. Během posledních deseti let se počet zaměstnanců pracujících vzdáleně zvýšil na čtyřnásobek.

Loni Wandera u podniků v Česku odhalila například zranitelnou aplikaci pro konverzi dokumentů, která umožňovala jejich neoprávněné stahování a čtení. Jiná aplikace Sunny Face Camera, která měla přidávat na fotky různé zábavné filtry a byla ke stažení na oficiálním obchodu Google Play, po prvním použití automaticky smazala ikonu z plochy a zobrazovala uživatelům nevyžádanou reklamu. Kromě běžného používání dokázala aplikace i sama zapínat obrazovku.

Brněnská Wandera vznikla v roce 2015 jako servisní centrum skupiny Wandera zabývající se kybernetickou bezpečností mobilních zařízení. Skupina byla založena v roce 2012 v Londýně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Instagram odstranil falešné účty odrazující Rusy od demonstrací

03.03.2021 20:13 Ze sociální sítě Instagram bylo v únoru odstraněno 530 falešných účtů, které se pokoušely Rusy…

Google zruší cookies v prohlížeči Chrome příští rok. Náhrada nebude

03.03.2021 17:05 Americká internetová společnost Google slíbila, že nebude vytvářet nové nástroje ke sledování…

Analýza: Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru, EuroZprávy.cz jsou…

22.02.2021 15:12 Aktualizováno Kvůli koronaviru vzniklo za rok na tuzemských webech a sociálních sítích přes 11 milionů příspěvků.…

Jak řešit dezinformace, když blokace nestačí. Twitter hledá vlastní cestu

20.02.2021 14:00 Po událostech z 6. ledna, kdy došlo k útoku na Capitol, se některé sociální sítě rozhodly k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama