YouTube bude blokovat videa, která šíří dezinformace o vakcínách

Technologická společnost YouTube začne na své stejnojmenné internetové platformě blokovat veškerá videa s nepravdivými a neověřenými informace o schválených a běžně používaných vakcínách. Firma rovněž smaže kanály některých význačných aktivistů vystupujících proti očkování. Ti podle expertů nesou část zodpovědnosti za to, že v USA i v jiných vyspělých státech uvadá zájem o vakcinace, napsal dnes list The Washington Post.

YouTube

YouTube, stejně jako sociální sítě Twitter a Facebook, začal krátce po vypuknutí pandemie blokovat zavádějící či nepravdivé informace o koronaviru i vakcínám proti covidu-19. Jeho nové opatření se nicméně týká všech běžně používaných očkovacích látek, například proti spalničkám či neštovicím.

Činitel YouTube Matt Haprin listu The Washington Post sdělil, že společnost v tomto ohledu nepodnikla kroky dříve, jelikož chtěla nejprve zasáhnout proti dezinformacím týkajícím se koronaviru. Firma přitom dosud odstranila asi 133.000 videí se zavádějícím či nepravdivým obsahem ohledně covidu-19.

YouTube nadále umožní lidem nahrávat videa, v nichž budou hovořit o své vlastní zkušenosti s očkováním, například o tom, jaké se u nich projevily vedlejší účinky. Dovoleny budou také vědecké diskuse o vakcínách nebo videa o historických úspěších či selháních očkovacích látek.

Zakázáno pak bude nahrávat videa, v nichž se tvrdí, že jsou vakcíny obecně nebezpečné a závadné, obsahují mikročipy nebo způsobují mnoho zdravotních problémů, například autismus, rakovinu či neplodnost. Platforma opatření zavede ve všech svých jazykových mutacích.

V rámci nového kroku YouTube zablokuje účty dlouholetých odpůrců očkování, jakými je například Joseph Mercola či Robert F. Kennedy, syn někdejšího senátora Roberta "Bobbyho" Kennedyho. Jejich popularita přitom v poslední době raketově vzrostla s nástupem pandemie, při níž se lidé začali obecně více zajímat o očkování.

Podle expertů na šíření dezinformací stojí popularita odpůrců očkování na YouTube do značné míry za rostoucím skepticismem vůči vakcínám z posledních let. Ten je přitom patrný zejména v USA, kde v posledních měsících uvadá zájem o očkování proti covidu-19. Plně imunizovaných je tam nyní 56 procent obyvatelstva, zatímco v Kanadě je to 71 procent a v Británii 67 procent. V ČR je plně naočkovaných asi 55 procent obyvatel.

Provozovatelé sociálních sítí ještě nedávno s odkazem na zachování svobody projevu veskrze odmítali moderovat obsah, který na jejich platformy nahrávají uživatelé. V poslední době však vzhledem k rostoucímu tlaku odborné veřejnosti i politiků přistoupili k určitým opatřením, jejichž cílem je omezit šíření nepravdivých informací, například o volbách nebo právě o tématech týkajících se zdraví.

Americký prezident Joe Biden v červenci prohlásil, že sociální sítě nesou částečně zodpovědnost za šíření dezinformací o vakcínách a že by měly dělat více pro to, aby mu zabránily. Jeho předchůdce Donald Trump se často s technologickými společnostmi dostával do konfliktu, protože podle něj při moderování obsahu na svých platformách systematicky potírají "konzervativní hlasy".

Facebook zaměstná 10.000 lidí k vývoji virtuální obdoby Second Life

18.10.2021 08:07 Americká technologická společnost Facebook oznámila, že v příštích pěti letech hodlá najmout 10.000…

Českem se šíří podvodné e-maily, vypadají jako od České pošty

15.10.2021 19:59 Českem se šíří vlna podvodných e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty. Snaží se uživatele…

V září nejvíce útočily škodlivé programy kradoucí přihlašovací údaje

13.10.2021 13:51 Na české uživatele v září nejvíce útočily škodlivé programy kradoucí přihlašovací údaje z…

Google bude blokovat reklamy, v nichž se popírá globální oteplování

08.10.2021 17:28 Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace…

Většina státem podporovaných hackerských útoků přišla z Ruska, tvrdí…

07.10.2021 17:07 Za 58 procenty všech státem podporovaných hackerských útoků, které v posledním roce zaznamenala…

Za výpadkem služeb nebyl žádný zlý úmysl, tvrdí Facebook

05.10.2021 21:30 Aktualizováno Za chybnou změnou konfigurace, která v pondělí způsobila několikahodinový výpadek služeb…

Facebook, Instagram i WhatsApp začínají po výpadku opět fungovat

05.10.2021 07:47 Sociální sítě facebook a Instagram a aplikace pro zasílání zpráv Whatsapp, které v pondělí postihl…

Internet trápí rozsáhlé výpadky. Nefunguje Facebook, Instagram či YouTube,…

04.10.2021 21:19 Aktualizováno Internetová síť se potýká s masivními výpadky služeb. Problémy mají uživatelé sociálních sítí od…

TikTok má už přes miliardu uživatelů

27.09.2021 18:39 Síť pro vytváření a sdílení krátkých videí TikTok v létě překonala hranici jedné miliardy aktivních…

Instagram zastaví vývoj aplikace Instagram Kids

27.09.2021 17:54 Aktualizováno Provozovatel komunikační sítě Instagram pozastaví vývoj verze nazvané Instagram Kids, která měla…

Související:

Právě se děje

reklama