Málokterý vynález je tak nedoceněný, jako právě hromosvod. Téměř nikdo si ho nevšímá, každý jej považuje za samozřejmost a přemýšlí o něm snad jen ve chvíli, kdy staví rodinný dům. Přesto tento český vynález denně zachraňuje lidské životy a majetek doslova po celém světě.
Při bouřce se nejbezpečněji cítíme doma nebo v autě. Víme totiž, že tam je jen malá pravděpodobnost, že by se nám něco mohlo stát. V případě auta by totiž elektrický výboj sjel po karosérii, pokud by naopak blesk zasáhl dům, byl by stažen hromosvodem. To nám dává pocit bezpečí a jistotu, že se nám ani při nejsilnějších bouřkách nemůže nic stát.
Historie hromosvodu, správněji bleskosvodu, protože škodu nedělá zvuk hromu ale elektrický výboj, se datuje až do 18. století. 7. prosince 1776 byl na střeše vyšehradské zbrojnice instalován první hromosvod v Praze. Nebyl to ale první hromosvod v českých zemích.
Za jeden z prvních bleskosvodů je možné považovat ten, který v roce 1775 umístil na zámku hrabat Nosticů v Měšicích u Prahy profesor pražské univerzity Josef Klinkoš. Uzemněná tyč s hrotem, vyrobená podle vzoru Benjamina Franklina, "sjíždějící blesk zachycovala a k zemi přiváděla, aby budova bez pohromy zůstala".
Zhruba ve stejné době jako Franklin své pokusy s lapáním blesků prováděl Prokop Diviš, který je považován za vynálezce hromosvodu. Jeho "povětrnostní stroj" na odsávání elektřiny z mraků, který vztyčil 15. června 1754 na své faře v Příměticích u Znojma, podle sedláků rozháněl mraky, zavinil neúrodu a sucho. Rozlícení farníci proto na jaře 1760 zařízení rozbili.
Hromosvod funguje na principu, který zná každý z nás. Jde o nejvyšší objekt na budově, který má zachytávat blesky a svádět je do země. Mezi zemí a bouřkovým mrakem totiž může během bouřky vzniknout rozdíl elektrických potenciálů a dojde k elektrickému bleskovému výboji v místě, kde vzduchová vrstva mezi zemí a mrakem je nejtenčí. Proto bývají bleskem zasažena vyvýšená místa, zejména stromy nebo právě budovy.
Hromosvod této zákonitosti využívá a ve své podstatě jde o elektricky vodivý předmět umístěný ve výšce nad chráněným objektem a spojený se zemí. Tím, že je hromosvod umístěn nad chráněný předmět, zvyšuje pravděpodobnost, že blesk zasáhne hromosvod, který jej bezpečně svede do země.
Moderní bleskosvody jsou do jisté míry schopné blesku předcházet. Objevily se před zhruba třiceti lety a fungují na principu elektronického zařízení, které je zabudované v jímači se včasnou emisí výboje. Reaguje s předstihem pár desítek milisekund na vznikající hlavní větev bleskového výboje a vyšle vlastní výboj, který se s přírodním bleskem spojí a tak ho zneškodní. Uvádí se, že tyto bleskosvody ochrání prostor o průměru až několika stovek metrů - na rozsáhlé stavbě tak místo celého lesu klasických hromosvodů můžou být jen jeden či dva nového typu.
Těmto typům hromosvodů se říká PDA a používají se na objektech, kde z nějakých důvodů není možné vést svod hromosvodu do země. Často jej proto lze najít na památných objektech. Současné zákony jeho používání nezakazují a všechny moderní testy navíc prokázaly účinnost tohoto typu hromosvodů.
Související
Počasí s teplotami jako na houpačce. Do konce týdne se výrazně ochladí
Počasí bude příští víkend chladnější. Opět se vrátí mrazy
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry mluvil pravdu, naznačuje rozuzlení sporu. Policie ale konat nehodlá
včera
Slibem nezarmoutíš. Babiš odstartoval ostrou předvolební kampaň v Třinci
včera
Merz slibuje Němcům, že změní azylová pravidla. Útočník z Aschaffenburgu je na psychiatrii
včera
Tragická nehoda v Podještědí. Zemřel jeden člověk, zasahoval vrtulník
včera
Fico má problém. Vládní koalice přišla o většinu, může za to dění v Hlasu
včera
Počasí s teplotami jako na houpačce. Do konce týdne se výrazně ochladí
včera
Jak bude řešit válku na Ukrajině? Trump už něco naznačil, analyzuje expert Midttun pro EZ
včera
EU prodloužila sankce proti Rusku. Zrušení teď nepřipadá v úvahu, řekl Lipavský
včera
V Česku pokračuje epidemie chřipky. Ministerstvo nevidí důvod pro plošná opatření
včera
Skončí nevoliči Lukašenka ve vězení? Polsko si ostře rýplo do běloruských voleb
včera
Lodě, letadla i umělá inteligence. Jak NATO chrání podmořské kabely v Baltském moři?
včera
80 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Co to dnes pro nás znamená?
včera
EXKLUZIVNĚ: Trump a budoucnost Ameriky v sázce. Hlavní boj je teprve před námi, říká amerikanista Smith pro EZ
včera
Experti: Trumpovy celní tarify mohou být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trh
včera
Bílý dům ustoupil od cel a sankcí. Kolumbie odsouhlasila deportační lety s migranty
včera
Počasí bude příští víkend chladnější. Opět se vrátí mrazy
26. ledna 2025 21:46
Volby, nebo fraška? Lukašenko vyhrál s výraznou převahou, na Západ kašlu, prohlásil
26. ledna 2025 20:45
Kolumbie otočila letadla s migranty zpět do USA. Trump na ni uvalil masivní cla a sankce
26. ledna 2025 19:44
Trump není ani zdaleka první. Americké touhy po Kanadě jsou starší než Spojené státy
26. ledna 2025 18:29
BBC: Trump dokázal, že se poučil ze svých chyb. Trumpova éra 2.0 bude rychlá a radikální
Donald Trump se po návratu do Bílého domu pustil do intenzivní transformace Washingtonu a americké politiky, a to s větším sebevědomím a organizovaností, než jakou projevoval během svého prvního funkčního období. Jeho rychlý a rozhodný přístup podle BBC ukázal, že se ze svých minulých chyb poučil a jeho administrativa je nyní připravena na efektivnější výkon moci.
Zdroj: Libor Novák