Český vynález, který dobyl svět. Hromosvod není jen tyč na střeše, zachraňuje životy

Málokterý vynález je tak nedoceněný, jako právě hromosvod. Téměř nikdo si ho nevšímá, každý jej považuje za samozřejmost a přemýšlí o něm snad jen ve chvíli, kdy staví rodinný dům. Přesto tento český vynález denně zachraňuje lidské životy a majetek doslova po celém světě.

Při bouřce se nejbezpečněji cítíme doma nebo v autě. Víme totiž, že tam je jen malá pravděpodobnost, že by se nám něco mohlo stát. V případě auta by totiž elektrický výboj sjel po karosérii, pokud by naopak blesk zasáhl dům, byl by stažen hromosvodem. To nám dává pocit bezpečí a jistotu, že se nám ani při nejsilnějších bouřkách nemůže nic stát.

Historie hromosvodu, správněji bleskosvodu, protože škodu nedělá zvuk hromu ale elektrický výboj, se datuje až do 18. století. 7. prosince 1776 byl na střeše vyšehradské zbrojnice instalován první hromosvod v Praze. Nebyl to ale první hromosvod v českých zemích.

Za jeden z prvních bleskosvodů je možné považovat ten, který v roce 1775 umístil na zámku hrabat Nosticů v Měšicích u Prahy profesor pražské univerzity Josef Klinkoš. Uzemněná tyč s hrotem, vyrobená podle vzoru Benjamina Franklina, "sjíždějící blesk zachycovala a k zemi přiváděla, aby budova bez pohromy zůstala".

Zhruba ve stejné době jako Franklin své pokusy s lapáním blesků prováděl Prokop Diviš, který je považován za vynálezce hromosvodu. Jeho "povětrnostní stroj" na odsávání elektřiny z mraků, který vztyčil 15. června 1754 na své faře v Příměticích u Znojma, podle sedláků rozháněl mraky, zavinil neúrodu a sucho. Rozlícení farníci proto na jaře 1760 zařízení rozbili.

Hromosvod funguje na principu, který zná každý z nás. Jde o nejvyšší objekt na budově, který má zachytávat blesky a svádět je do země. Mezi zemí a bouřkovým mrakem totiž může během bouřky vzniknout rozdíl elektrických potenciálů a dojde k elektrickému bleskovému výboji v místě, kde vzduchová vrstva mezi zemí a mrakem je nejtenčí. Proto bývají bleskem zasažena vyvýšená místa, zejména stromy nebo právě budovy.

Hromosvod této zákonitosti využívá a ve své podstatě jde o elektricky vodivý předmět umístěný ve výšce nad chráněným objektem a spojený se zemí. Tím, že je hromosvod umístěn nad chráněný předmět, zvyšuje pravděpodobnost, že blesk zasáhne hromosvod, který jej bezpečně svede do země.

Moderní bleskosvody jsou do jisté míry schopné blesku předcházet. Objevily se před zhruba třiceti lety a fungují na principu elektronického zařízení, které je zabudované v jímači se včasnou emisí výboje. Reaguje s předstihem pár desítek milisekund na vznikající hlavní větev bleskového výboje a vyšle vlastní výboj, který se s přírodním bleskem spojí a tak ho zneškodní. Uvádí se, že tyto bleskosvody ochrání prostor o průměru až několika stovek metrů - na rozsáhlé stavbě tak místo celého lesu klasických hromosvodů můžou být jen jeden či dva nového typu.

Těmto typům hromosvodů se říká PDA a používají se na objektech, kde z nějakých důvodů není možné vést svod hromosvodu do země. Často jej proto lze najít na památných objektech. Současné zákony jeho používání nezakazují a všechny moderní testy navíc prokázaly účinnost tohoto typu hromosvodů.

Související

Více souvisejících

Počasí Bouřky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico má problém. Vládní koalice přišla o většinu, může za to dění v Hlasu

Hlas-SD v pátek rozhodl o vyloučení poslanců Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše, kteří se společně s poslanci Romanem Malatincem a Jánem Ferenčákem dlouhodobě stavěli kriticky k směřování strany a vybraným krokům vládní koalice. V reakci na situaci čtveřice poslanců avizovala, že až do odvolání nebude hlasovat v Národní radě (NR) SR.

včera

včera

Hans Petter Midttun

Jak bude řešit válku na Ukrajině? Trump už něco naznačil, analyzuje expert Midttun pro EZ

Norský bezpečnostní expert Hans Peter Midttun serveru EuroZprávy.cz poskytl exkluzivní rozhovor o tom, jak bude nový americký prezident Donald Trump přistupovat k oběma stranám konfliktu na Ukrajině. Má přitom omezené možnosti. „Mírová jednání? Možná. Dočasný mír? Možná, pokud Trump dá Putinovi to, co chce. Trvalý mír? Ne, pokud Ukrajině nenabídne členství v NATO,“ říká Midttun. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Česku pokračuje epidemie chřipky. Ministerstvo nevidí důvod pro plošná opatření

Chřipka je v Česku společně s dalšími akutními respiračními infekcemi nadále na vzestupu, pokračuje tak celoplošná epidemie. Konstatoval to Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na sto tisíc obyvatel připadá 1940 nemocných, mezitýdenní vzestup činí téměř 30 procent. Podle expertů jde o očekávaný vývoj v souladu s předchozími respiračními sezónami.

včera

včera

Finská armáda

Lodě, letadla i umělá inteligence. Jak NATO chrání podmořské kabely v Baltském moři?

Na Štědrý den čelili estonští operátoři elektrické sítě nečekané situaci. Elektrické propojení mezi Estonskem a Finskem prostřednictvím kabelu Estlink 2 selhalo, což vedlo ke snížení dodávek elektřiny do Estonska o téměř dvě třetiny. Přestože záložní kapacity zabránily vážným dopadům, vznikly obavy z nárůstu cen energie a z toho, že oprava kabelu může trvat měsíce, uvedl server CNN.

včera

včera

Jeffrey Alan Smith

EXKLUZIVNĚ: Trump a budoucnost Ameriky v sázce. Hlavní boj je teprve před námi, říká amerikanista Smith pro EZ

Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky na Masarykově univerzitě v Brně v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz poskytl svůj pohled na přístup Donalda Trumpa k potenciálním úpravám americké Ústavy. Zároveň se zaměřil na Trumpovu ostře sledovanou protiimigrační politiku, zvláště v souvislosti s hraničním zátarasem mezi Spojenými státy a Mexikem, a na roli krajně pravicových hnutí, která se výrazně přibližují ideologii hnutí MAGA. Dotkl se i mediálně propíraného pozdravu Elona Muska.

včera

Donald Trump

Experti: Trumpovy celní tarify mohou být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trh

Trumpovy celní tarify by mohly být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trhy. Kombinace daňových škrtů a zvýšených tarifů na dovozy hrozí nejen prohloubením státního dluhu, ale také zvýšením inflace. Připomíná to situaci během první Trumpovy vlády, kdy obdobné ekonomické strategie selhaly a přinesly opačné výsledky, než bylo zamýšleno, uvedl server National Interest.

včera

včera

26. ledna 2025 21:46

Alexandr Lukašenko

Volby, nebo fraška? Lukašenko vyhrál s výraznou převahou, na Západ kašlu, prohlásil

Dlouholetý diktátor Alexander Lukašenko si opět zajistil vítězství ve volbách, které mnozí označují za „frašku“. Podle oficiálních výsledků získal Lukašenko 87,6 % hlasů, což mu zajistilo sedmé funkční období v čele Běloruska. Tento výsledek však vyvolává otázky o legitimnosti voleb, zejména s ohledem na to, že všichni čtyři „opoziční“ kandidáti byli ve skutečnosti věrní spojenci Lukašenka. Jeden z nich, lídr Komunistické strany Sergej Syrankov, dokonce před hlasováním prohlásil, že v zemi neexistuje alternativa k Lukašenkovi, uvedl server Politico.

26. ledna 2025 20:45

Donald Trump

Kolumbie otočila letadla s migranty zpět do USA. Trump na ni uvalil masivní cla a sankce

Prezident USA Donald Trump v neděli oznámil, že Spojené státy uvalí široce zaměřené sankce a cla na Kolumbii, poté, co tato země odmítla přijmout americká vojenská letadla, která měla přepravit migranty zpět. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Spojené státy okamžitě uvalí 25% clo na veškeré kolumbijské zboží dovážené do USA a že toto clo zvýší na 50 % během jednoho týdne.

26. ledna 2025 19:44

Kanada

Trump není ani zdaleka první. Americké touhy po Kanadě jsou starší než Spojené státy

Prezident Donald Trump opět rozvířil vody geopolitických debat svými kontroverzními komentáři o anexi Kanady, koupi Grónska nebo znovuzískání Panamského průplavu. Jeho příspěvek na sociální síti Truth Social, ve kterém ironicky označil kanadského premiéra Justina Trudeaua za „guvernéra“ Kanady, jasně naznačil jeho chuť k expanzivnímu smýšlení. Trudeau však odpověděl jednoznačně: „Není šance, že by se Kanada stala součástí Spojených států.“

26. ledna 2025 18:29

BBC: Trump dokázal, že se poučil ze svých chyb. Trumpova éra 2.0 bude rychlá a radikální

Donald Trump se po návratu do Bílého domu pustil do intenzivní transformace Washingtonu a americké politiky, a to s větším sebevědomím a organizovaností, než jakou projevoval během svého prvního funkčního období. Jeho rychlý a rozhodný přístup podle BBC ukázal, že se ze svých minulých chyb poučil a jeho administrativa je nyní připravena na efektivnější výkon moci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy