Astronauti připravují ISS na instalaci nových solárních panelů

Američtí astronauti Kathleen Rubinsová a Victor Glover dnes zahájili pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), během níž mají stanici připravit na instalaci nových solárních panelů. Ve volném vesmíru budou pracovat zhruba šest a půl hodiny a za tuto dobu namontují upevňovací konzole a podpěry pro první dva nové solární panely, které má nákladní loď společnosti SpaceX doručit letos v červnu.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
doporučujeme

Činnost dvojice astronautů sleduje TV NASA v přímém přenosu vysílaném na internetu. Práci mají naplánovanou zhruba do 18:30 SEČ.

Osm stávajících, 34 metrů dlouhých a 12 metrů širokých solárních panelů, které ISS napájejí, funguje 12 až 20 let, a jsou tedy za hranicí životnosti. Šest nových fotovoltaických panelů má zvýšit množství generované elektřiny až o třetinu. Jejich instalace má navíc být jednodušší, protože díky modernější technologii výroby budou při stejném výkonu dvakrát menší.

Pro Rubinsovou a Glovera je dnešní pracovní směna už třetím výletem mimo stěny ISS. V pátek Rubinsová do volného prostoru vystoupí znovu, aby spolu s japonským kolegou Soičim Nogučim přípravu na instalaci solárních panelů dokončila.

Rubinsová a Glover také patří do skupiny 18 astronautů, z nichž americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybere budoucí účastníky pro misi Artemis, která má dopravit lidskou posádku na povrch Měsíce, upozornila agentura AP.

V současné době na Mezinárodní vesmírné stanici pracují vedle Rubinsové, Glovera a Nogučiho i další dva astronauti z NASA Shannon Walkerová a Michael Hopkins a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další velký skok pro lidstvo. Před 40 lety vyslalo do vesmíru raketoplány

10.04.2021 21:49 Americké raketoplány létaly do vesmíru 30 let, postihly je dvě tragédie. Jejich éru zahájil…

Vesmírná agentura se v Praze přestěhuje, stát hledá nové sídlo

08.04.2021 16:44 Vesmírná evropská agentura GSA, která dosud sídlí v pražských Holešovicích, se přestěhuje do jiné…

Bell a americká armáda pokročily ve vývoji V-280 Valor a v modernizaci…

01.04.2021 16:13 Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), a americká armáda se dohodly na…

Apple svolal konferenci vývojářů, mohl by ukázat nový iPhone

31.03.2021 13:40 Americká společnost Apple svolala na červen výroční konferenci vývojářů WWDC, na které většinou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama