K ISS dorazila čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2

Čtveřice členů soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2) úspěšně dosáhla Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po úspěšném nedělním startu z Mysu Canaveral na Floridě. Tato mezinárodní posádka složená ze dvou Američanů a dvou občanů Saúdské Arábie plánuje strávit na ISS více než týden. Rajána Barnávíová se tak stane první astronautkou z arabského světa, která navštíví Mezinárodní vesmírnou stanici, informuje americká veřejnoprávní stanice PBS s odkazem na AP.

Společnost SpaceX, jejíž kosmická loď Crew Dragon byla pro Axiom Mission 2 využita prostřednictvím agentury AP potvrdila, že cena jedné letenky dosahuje částky 55 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč).

Platbu za let na Mezinárodní vesmírnou stanici hradí saúdskoarabská vláda pro oba saúdské občany, zatímco americký podnikatel John Shoffner financuje svou cestu sám. Tato tříčlenná posádka je doprovázena zkušenou americkou astronautkou Peggy Whitsonovou, která se dříve angažovala v rámci americké Národní aeronautické a vesmírné agentury (NASA) a celkově strávila v kosmu 665 dní, což představuje velké množství zkušeností.

Posádka čtyř astronautů se na Mezinárodní vesmírné stanici zaměří na provádění důležitých vědeckých experimentů. Mezi těmito experimenty se nachází i studie zaměřená na výzkum kmenových buněk a léčbu rakoviny prsu, kterou bude provádět 34letá vědkyně Barnávíová. Její plán je získat cenné poznatky a přispět k pokroku v oblasti biomedicíny prostřednictvím těchto výzkumů ve vesmírném prostředí.

Doufá, že svou cestou inspiruje ostatní ženy na Blízkém východě, citovala ji BBC. 

Návrat posádky je naplánovaný za deset dnů. Na ISS se čtveřice potkala s dalšími sedmi astronauty, kromě tří Američanů a tří Rusů i s astronautem Spojených arabských emirátů Sultánem Nijadím, který na stanici tráví šest měsíců.

Tato mise nazvaná Ax-2 představuje další soukromou vesmírnou expedici. A není to poprvé, co se něco podobného odehrává. V dubnu 2022 se konala první soukromá mise s názvem Ax-1. Tehdy si cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici zaplatili americký, kanadský a izraelský astronaut. Tato série soukromých misí přináší novou éru vesmírných dobrodružství, kdy se státní hranice stírají a nadšenci z různých zemí mají možnost prozkoumávat vesmír.

Související

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) SpaceX Axiom Mission 2 (Ax-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

VIDEO Orbánovy vlády: Volá po míru na Ukrajině. Bez Krymu

Maďarský premiér Viktor Orbán skandálně vyzval k mírovým rozhovorům Kyjeva a Moskvy, když vláda k tomu připravila i video. V něm ale už Krym nepatří Ukrajině.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy