K ISS dorazila čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2

Čtveřice členů soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2) úspěšně dosáhla Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po úspěšném nedělním startu z Mysu Canaveral na Floridě. Tato mezinárodní posádka složená ze dvou Američanů a dvou občanů Saúdské Arábie plánuje strávit na ISS více než týden. Rajána Barnávíová se tak stane první astronautkou z arabského světa, která navštíví Mezinárodní vesmírnou stanici, informuje americká veřejnoprávní stanice PBS s odkazem na AP.

Společnost SpaceX, jejíž kosmická loď Crew Dragon byla pro Axiom Mission 2 využita prostřednictvím agentury AP potvrdila, že cena jedné letenky dosahuje částky 55 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč).

Platbu za let na Mezinárodní vesmírnou stanici hradí saúdskoarabská vláda pro oba saúdské občany, zatímco americký podnikatel John Shoffner financuje svou cestu sám. Tato tříčlenná posádka je doprovázena zkušenou americkou astronautkou Peggy Whitsonovou, která se dříve angažovala v rámci americké Národní aeronautické a vesmírné agentury (NASA) a celkově strávila v kosmu 665 dní, což představuje velké množství zkušeností.

Posádka čtyř astronautů se na Mezinárodní vesmírné stanici zaměří na provádění důležitých vědeckých experimentů. Mezi těmito experimenty se nachází i studie zaměřená na výzkum kmenových buněk a léčbu rakoviny prsu, kterou bude provádět 34letá vědkyně Barnávíová. Její plán je získat cenné poznatky a přispět k pokroku v oblasti biomedicíny prostřednictvím těchto výzkumů ve vesmírném prostředí.

Doufá, že svou cestou inspiruje ostatní ženy na Blízkém východě, citovala ji BBC. 

Návrat posádky je naplánovaný za deset dnů. Na ISS se čtveřice potkala s dalšími sedmi astronauty, kromě tří Američanů a tří Rusů i s astronautem Spojených arabských emirátů Sultánem Nijadím, který na stanici tráví šest měsíců.

Tato mise nazvaná Ax-2 představuje další soukromou vesmírnou expedici. A není to poprvé, co se něco podobného odehrává. V dubnu 2022 se konala první soukromá mise s názvem Ax-1. Tehdy si cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici zaplatili americký, kanadský a izraelský astronaut. Tato série soukromých misí přináší novou éru vesmírných dobrodružství, kdy se státní hranice stírají a nadšenci z různých zemí mají možnost prozkoumávat vesmír.

Související

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) SpaceX Axiom Mission 2 (Ax-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy