
Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
ISS, která od roku 2000 hostí posádky astronautů, musí zůstat hermeticky uzavřená a naplněná dýchatelnými plyny. Únik byl poprvé identifikován v tunelu propojujícím modul Zvezda s dokovacím portem pro lodě přivážející zásoby. Zatímco Roskosmos tvrdí, že pokračování provozu je bezpečné, NASA vyjadřuje obavy o strukturální integritu modulu a varuje před potenciálním katastrofálním selháním.
„Ruský tým nevěří, že by mohlo dojít k úplnému selhání modulu, ale nedokáže nás o tom přesvědčit. Na druhé straně my věříme, že situace není bezpečná, ale nemůžeme přesvědčit Rusy,“ řekl bývalý astronaut NASA Bob Cabana během středečního jednání.
Na palubě stanice byla zavedena opatření ke zmírnění rizik. Posádka udržuje problémový segment zavřený a otevírá jej pouze v nezbytných případech, například při vykládání nákladu. Přitom se uzavírá i přechod mezi ruskou a americkou částí stanice.
Únik se podařilo částečně zpomalit, ale stále dosahuje 2 až 2,5 libry vzduchu denně nad základní úroveň ISS. To odpovídá úsilí udržet tlak 14,7 psi, což napodobuje atmosférický tlak na hladině moře na Zemi.
NASA a Roskosmos se neshodnou na příčině problému. Rusové předpokládají, že za ním stojí vibrace způsobené mechanickými systémy, zatímco NASA se domnívá, že jde o kombinaci mechanického namáhání, vlivu prostředí a možných výrobních vad materiálů.
NASA zavedla další opatření pro bezpečnost astronautů. Kromě preventivního uzavírání problémových sekcí byla na palubě SpaceX Crew Dragon zavedena „palletová sedačka“. Tato sedačka, vyrobená z pěny, umožňuje nouzový návrat astronautů domů, pokud by přístup k ruské části stanice nebyl možný.
Například astronaut NASA Don Pettit, který přiletěl na ISS ruskou lodí Sojuz, má možnost se v případě nouze vrátit pomocí SpaceX Crew-9. Tato posádka zahrnuje tři americké astronauty a jednoho kosmonauta z Roskosmosu.
Stárnoucí ISS čelí otázkám ohledně své budoucnosti. Pokud by bylo nutné trvale uzavřít modul Zvezda, mohl by tento krok ovlivnit dodávky nákladu a vyžadovat více paliva pro udržení orbity stanice. NASA a Roskosmos zůstávají v těsném kontaktu, ale neshodnou se na tom, co představuje „neúnosnou“ míru úniku.
ISS je plánována na provoz až do roku 2030, přičemž NASA doufá, že do té doby bude připravena komerční alternativa. Soukromé společnosti, jako Blue Origin nebo partner SpaceX – Vast, již pracují na návrhu nových vesmírných stanic.
„Stanice stárne a očekáváme, že se budou objevovat další opotřebení,“ uvedl astronaut Michael Barratt. Tato realita zdůrazňuje potřebu dlouhodobého řešení, které zajistí bezpečnost posádky a kontinuitu výzkumu na oběžné dráze.
ISS stojí na prahu kritických rozhodnutí. Únik z modulu Zvezda je jen jedním z mnoha problémů, které musí mezinárodní spolupráce překonat, aby vesmírný výzkum pokračoval bez přerušení.
Související

Srážka se Zemí 22. prosince 2032: NASA varuje, že smrtící asteroid má zvýšenou šanci zasáhnout planetu

Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
NASA , ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
před 1 hodinou

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
před 2 hodinami

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
před 3 hodinami

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
před 4 hodinami

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
před 5 hodinami

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
před 6 hodinami

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
před 7 hodinami

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 8 hodinami

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 9 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 10 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 11 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera
EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.
Zdroj: Libor Novák