Ingenuity opět vzlétne příští týden. Poletí dál, déle a rychleji

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA poletí na Marsu znovu příští týden. Při svém už šestém letu má urazit výrazně větší vzdálenost než dosud, strávit delší čas ve vzduchu a vyvinout větší rychlost. Přistane také na dalším místě. Na svém webu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity.

Eurozpravy.cz

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února společně s Perseverance, má ale samostatný program. Není vybavena vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty. Tým mise Ingenuity původně počítal s tím, že testy potrvají jen 30 dní, nicméně koncem dubna už po třech úspěšných letech se rozhodl přidat dalších nejméně 30 dní.

JPL zatím neupřesnila termín, kdy by se šestý let měl uskutečnit, zatím s ním počítá někdy příští týden. Vrtulník by měl z již obvyklé desetimetrové výšky zkoumat terén. Celkem by přitom měl překonat vzdálenost kolem 215 až 220 metrů. Snímkování písečných přesypů a kamenů by podle expertů mělo ukázat význam leteckého pohledu pro budoucí mise na Marsu i na jiných vesmírných tělesech.

Ingenuity má tentokrát dosáhnout rychlosti 14,4 kilometru za hodinu a nad zemí setrvat kolem 140 vteřin. Stroj také poprvé přistane na místě, které předtím "neprohlédl" při svých předchozích letech. Tým projektu na Zemi spoléhá na záběry pořízené z oběžné dráhy sondou NASA Reconnaissance Orbiter. Z nich lze soudit, že vybrané místo pro novou operační základnu malé helikoptéry je relativně rovné a je na něm jen málo překážek.

V této nové fázi činnosti Ingenuity budou údaje a obrázky postupovat na Zemi až v následujících dnech po letu, nikoli jako dosud do několika hodin. Rover Perseverance tentokrát nebude vrtulník za letu zaznamenávat, protože se připravuje na zahájení vědeckých operací své mise, poznamenala JPL. K hlavním úkolům robotického vozítka patří hledání známek možného mikrobiálního života na rudé planetě v dávné minulosti.

Témata: EZ

Vývoj Windows zahájil Microsoft před 40 lety, nejrozšířenější jsou …

23.06.2021 06:58 Operační systém Windows přinesl americké počítačové firmě Microsoft, kterou v roce 1975…

Evropský zelený hackathon vyhrála aplikace pro delší životnost nábytku

13.06.2021 15:31 V sobotu 12. června se v Praze uskutečnilo finále hackathonu Greenhack, největší zelené inovační…

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

10.06.2021 18:07 Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala sondu, kterou na počátku 30. let hodlá vyslat k Venuši.…

Vrtulník Ingenuity na Marsu je podle NASA zřejmě v pořádku

06.06.2021 17:05 Vrtulníček Ingenuity americké vesmírné agentury NASA je po určitých problémech při šestém letu na…

Nadzvukové létání se vrací. United Airlines koupí 15 letadel Overture

03.06.2021 21:37 Americká letecká společnost United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom technology…

Kolem Země je 7000 tun vesmírného odpadu, tvrdí ruský vědec

18.05.2021 12:50 V současné době krouží kolem Země na 7000 tun vesmírného smetí a 3000 tun funkčních kosmických…

Související:

Právě se děje