Ivermektin je pasé? Riziko nákazy i vážného průběhu ale snižuje acylpyrin, naznačují studie

Acylpyrin, respektive aspirin může pomoci při léčbě koronavirové infekce. Slova českého lékaře potvrzují i závěry dvou vědeckých studií, které citují zahraniční média. Vyplývá z nich, že může snížit riziko nákazy i vážného průběhu onemocnění.

Aspirin a acylpyrin, ilustrační foto

Česko zásluhou premiéra Andreje Babiše (ANO) nedávno vsadilo v pokusech o léčbě covidu na ivermektin. Jeho účinnost je ale přinejmenším sporná, nedoporučuje ho řada vědců a lékařů, společnost Merck, která držela až do roku 1996 patent na jeho výrobu, ani Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Data o jeho účinnosti totiž chybí.

„Víme jen to, že 30 pacientů v Brně mělo štěstí a uzdravilo se. Ale jestli to bylo díky nebo navzdory ivermektinu, to bohužel nevíme. Pokud se nejedná o výsledky kontrolované studie, nemůžeme s rozumnou jistotou sdělit vůbec nic,“ vysvětlil Zdravotnickému deníku farmakolog Jan Strojil, který působí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Za dobu pandemie nejde o první případ, kdy se nadějný lék nepodařilo prokázat jako účinný. Nyní se však oči lékařů obrací směrem k jinému přípravku. Vedoucí lékař KARIM Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík včera na konferenci Univerzity Karlovy řekl, že ke snížení rizika závažného průběhu nemoci by mohl přispět i acylpyrin, aspirin či anopyrin. A na rozdíl od ivermektinu první studie potvrzují jeho účinnost.

„Překvapuje mě, že se veřejnost neshání po acylpyrinu. My máme docela pěkná data, že až o polovinu může snížit překlopení do závažné formy koronaviru svým protizánětlivým efektem a protisrážlivým efektem v dávce třeba jedné tablety denně,“ uvedl Balík s tím, že by se měl užívat ve vyšší dávce, než v jaké se berou preventivně při ischemických chorobách. Konkrétně zmínil velkou tabletu denně.

O potenciálu aspirinu při léčbě covidu-19 referují i zahraniční média, a to s odvoláním na studii americké George Washington University zveřejněnou v časopise Anesthesia & Analgesia.

„Náš výzkum zjistil souvislost mezi nízkou dávkou aspirinu a sníženou závažností coviu-19,“ uvedl dle webu britského deníku Independent anesteziolog Jonathan Chow z George Washington School of Medicine and Health Sciences.

Vědci připomněli, že je známa spojitost mezi covidem-19 a tvorbou krevních sraženin. „Víme, že aspirin, který se užívá jako prevence infarktu a mrtvice, může být důležitý pro pacienty s covidem-19,“ konstatoval Chow. Aspirin se běžně užívá k ředění krve.

V rámci studie se výzkumnici podívali do záznamů 412 pacientů z období mezi březnem a červencem 2020. Lék byl podán asi 24 procentům z nich a snížil o 44 procent riziko napojení na ventilaci, 43 procent nutnost hospitalizace na JIP a 47 procent riziko úmrtí.

Independent připomněl, že ve Velké Británii už se případným užíváním aspirinu při léčbě covidu-19 zabývají příslušné osoby, protože i další studie přinesly podobné závěry.

Německý list Frankfurter Rundschau zase upozornil na výzkum izraelských vědců zveřejněný v odborném časopise The FEBS Journal. Z analýzy dat u více než 10 tisíc lidí vyplynulo, že při užívání aspirinu na prevenci kardiovaskulárních chorob je až o 29 procent nižší riziko nákazy koronavirem. V případě rozvoje nemoci je pak doba jejího trvání o dva až tři dny kratší.

Na pozici astronauta ESA se přihlásilo přes 22.000 zájemců včetně Čechů

23.06.2021 16:10 Astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) se touží stát bezmála 22.600 lidí. Vyplývá to ze…

Nad Českem proletěl ve čtvrtek večer meteoroid, rozpadnul se nad Šumavou

20.06.2021 22:00 Aktualizováno Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid o přibližné…

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Související:

Právě se děje