Ivermektin je pasé? Riziko nákazy i vážného průběhu ale snižuje acylpyrin, naznačují studie

Acylpyrin, respektive aspirin může pomoci při léčbě koronavirové infekce. Slova českého lékaře potvrzují i závěry dvou vědeckých studií, které citují zahraniční média. Vyplývá z nich, že může snížit riziko nákazy i vážného průběhu onemocnění.

Česko zásluhou premiéra Andreje Babiše (ANO) nedávno vsadilo v pokusech o léčbě covidu na ivermektin. Jeho účinnost je ale přinejmenším sporná, nedoporučuje ho řada vědců a lékařů, společnost Merck, která držela až do roku 1996 patent na jeho výrobu, ani Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Data o jeho účinnosti totiž chybí.

„Víme jen to, že 30 pacientů v Brně mělo štěstí a uzdravilo se. Ale jestli to bylo díky nebo navzdory ivermektinu, to bohužel nevíme. Pokud se nejedná o výsledky kontrolované studie, nemůžeme s rozumnou jistotou sdělit vůbec nic,“ vysvětlil Zdravotnickému deníku farmakolog Jan Strojil, který působí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Za dobu pandemie nejde o první případ, kdy se nadějný lék nepodařilo prokázat jako účinný. Nyní se však oči lékařů obrací směrem k jinému přípravku. Vedoucí lékař KARIM Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík včera na konferenci Univerzity Karlovy řekl, že ke snížení rizika závažného průběhu nemoci by mohl přispět i acylpyrin, aspirin či anopyrin. A na rozdíl od ivermektinu první studie potvrzují jeho účinnost.

„Překvapuje mě, že se veřejnost neshání po acylpyrinu. My máme docela pěkná data, že až o polovinu může snížit překlopení do závažné formy koronaviru svým protizánětlivým efektem a protisrážlivým efektem v dávce třeba jedné tablety denně,“ uvedl Balík s tím, že by se měl užívat ve vyšší dávce, než v jaké se berou preventivně při ischemických chorobách. Konkrétně zmínil velkou tabletu denně.

O potenciálu aspirinu při léčbě covidu-19 referují i zahraniční média, a to s odvoláním na studii americké George Washington University zveřejněnou v časopise Anesthesia & Analgesia.

„Náš výzkum zjistil souvislost mezi nízkou dávkou aspirinu a sníženou závažností coviu-19,“ uvedl dle webu britského deníku Independent anesteziolog Jonathan Chow z George Washington School of Medicine and Health Sciences.

Vědci připomněli, že je známa spojitost mezi covidem-19 a tvorbou krevních sraženin. „Víme, že aspirin, který se užívá jako prevence infarktu a mrtvice, může být důležitý pro pacienty s covidem-19,“ konstatoval Chow. Aspirin se běžně užívá k ředění krve.

V rámci studie se výzkumnici podívali do záznamů 412 pacientů z období mezi březnem a červencem 2020. Lék byl podán asi 24 procentům z nich a snížil o 44 procent riziko napojení na ventilaci, 43 procent nutnost hospitalizace na JIP a 47 procent riziko úmrtí.

Independent připomněl, že ve Velké Británii už se případným užíváním aspirinu při léčbě covidu-19 zabývají příslušné osoby, protože i další studie přinesly podobné závěry.

Německý list Frankfurter Rundschau zase upozornil na výzkum izraelských vědců zveřejněný v odborném časopise The FEBS Journal. Z analýzy dat u více než 10 tisíc lidí vyplynulo, že při užívání aspirinu na prevenci kardiovaskulárních chorob je až o 29 procent nižší riziko nákazy koronavirem. V případě rozvoje nemoci je pak doba jejího trvání o dva až tři dny kratší.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy